Potentat przejmuje farmy wiatrowe Vortex

Potentat przejmuje farmy wiatrowe Vortex
Fot. Vortex Energy
REKLAMA

Niemiecki koncern energetyczny E.ON przejmie znajdujące się w Niemczech aktywa wiatrowe niemieckiego dewelopera Vortex, który był aktywny także na polskim rynku wiatrowym, a obecnie realizuje w naszym kraju projekty fotowoltaiczne z zagwarantowanym wsparciem w systemie aukcyjnym.

W ramach planu zwiększania potencjału odnawialnych źródeł energii niemiecki koncern E.ON przejmie niemieckie aktywa mającej siedzibę w Kassel firmy Vortex, która za naszą zachodnią granicą posiada farmy wiatrowe o łącznej mocy 300 MW oraz znajdujące się na różnym etapie realizacji projekty.

E.ON podkreśla w komunikacie, że dostrzega duży potencjał w niemieckim rynku wiatrowym, a w jego wykorzystaniu ma mu pomóc doświadczenie i know-how dotychczasowych pracowników niemieckiego oddziału Vortex.

Działający na rynku wiatrowym od 2004 roku Vortex rozwijał również projekty wiatrowe poza granicami Niemiec – w Belgii i Polsce. Przejęcie przez E.ON ma jednak nie objąć zagranicznych oddziałów niemieckiego dewelopera.

Obecnie E.ON jest w trakcie finalizowania wielkiego przejęcia innego niemieckiego koncernu energetycznego innogy. Więcej o szczegółach tej transakcji w artykule: Wielkie przegrupowanie. E.ON przejmie innogy.

Na całym świecie E.ON zainwestował w odnawialne źródła energii już ponad 12 mld dolarów i posiada instalacje OZE o mocy ponad 5,4 GW.

Wobec zablokowania możliwości realizacji nowych projektów wiatrowych działająca w Polsce od 2006 roku spółka Vortex Energy Polska skupia się ostatnio w naszym kraju na realizacji projektów fotowoltaicznych, dotychczas skutecznie konkurując o wsparcie w systemie aukcyjnym.

W aukcji z czerwca 2017 r. Vortex Energy Polska zabezpieczyła prawa do sprzedaży energii z siedmiu farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW. Te projekty są zlokalizowane w województwach zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, podlaskim i dolnośląskim.

Wcześniej, w aukcji z grudnia 2016 r., Vortex zabezpieczył prawo do sprzedaży energii po zaoferowanej cenie dla czterech projektów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW. Te projekty są zlokalizowane w województwach zachodniopomorskim i opolskim.

W naszym kraju Vortex Energy Polska zrealizował już mniejszy projekt naziemnej instalacji fotowoltaicznej o mocy 26 kW, która znajduje się w Ostrowicach w woj. zachodniopomorskim.

Obecnie niemiecki deweloper realizuje także m.in. projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 50 MW, która ma powstać w Hiszpanii, w pobliżu miasta Murcja.


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...