Polenergia skarży Tauron za zielone certyfikaty

Polenergia skarży Tauron za zielone certyfikaty
Foto. Vestas
REKLAMA

Kolejni producenci energii odnawialnej będą skarżyć Tauron. Dwie spółki celowe Polenergii wniosły pozew do sądu, domagając się odszkodowania za zerwanie długoletnich umów sprzedaży energii i praw majątkowych (zielonych certyfikatów).

Należące do Polenergii spółki Amon i Talia wniosły do Sądu Okręgowego w Katowicach pozew przeciwko Tauron Polska Energia S.A. w związku z zerwaniem długoterminowych umów sprzedaży energii i praw majątkowych zawartych przez spółkę zależną Tauron – Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o.

Amon domaga się zapłaty 47,55 mln zł tytułem odszkodowania wraz z odsetkami i kosztami procesu oraz ustalenia odpowiedzialności Tauron za przyszłe szkody, których wysokość została oszacowana na kwotę ponad 158 mln zł, wobec czego wartość przedmiotu sporu w zakresie żądań dochodzonych przez Amon wynosi ponad 205 mln zł.

Natomiast Talia domaga się zapłaty na jej rzecz kwoty 31,29 mln zł tytułem odszkodowania wraz z odsetkami i kosztami procesu oraz ustalenia odpowiedzialności Tauron za przyszłe szkody, których wysokość oszacowano w tym przypadku na 107 mln zł.

Jak informuje Polenergia, pod koniec 2009 roku Amon i Talia zawarły z PKH długoterminowe umowy sprzedaży energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii oraz sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii na farmach wiatrowych w Modlikowicach i Łukaszowie należących do Amon i Talia.

Farmy wiatrowe Łukaszów i Modlikowice, które należą do spółek Amon i Talia, zostały uruchomione na Dolnym Śląsku, w pobliżu Legnicy, uzyskując koncesję URE w 2012 roku. Moc pierwszej z tych farm wiatrowych wynosi 34 MW, a drugiej 24 MW.

Jak informuje spółka, prawa majątkowe i energia były nabywane przez PKH dla potrzeb grupy Tauron. Prawa majątkowe nabywane przez PKH miały być odsprzedawane następnie przez PKH z zyskiem do Tauron Sprzedaż Sp. z o.o. na podstawie wieloletniej umowy.

Wobec spadku cen rynkowych oraz niewyrażenia przez Amon i Talia zgody na wprowadzenie do umów zmian korzystnych wyłącznie dla Grupy Tauron, podjęto działania zmierzające do uchylenia się od wykonania zaciągniętych zobowiązań i wygaszenia długoterminowych umów. Tauron odstąpił od połączenia PKH z Tauron Sprzedaż oraz doprowadził do przeniesienia składników majątkowych oraz zyskownych segmentów działalności PKH na inne spółki z Grupy Tauron, pozostawiając w PKH wyłącznie umowy długoterminowe. Tak przygotowana PKH została przez Tauron postawiona w stan likwidacji, aby w jej toku lub na skutek zakończenia procesu likwidacji i wykreślenia PKH z Rejestru doszło odpowiednio do zerwania lub wygaśnięcia umów – komentuje Polenergia.

Umowy zawarte przez PKH ze spółkami Amon i Talia zostały wypowiedziane w marcu 2015 r., a po upływie terminu wypowiedzenia spółka Taurona przestała nabywać zielone certyfikaty od spółek Polenergii.

Spółki z grupy Polenergia zapewniają, że odpowiedzialny za zaistniałą sytuację jest Tauron, który jak ocenia Polenergia „świadomie skorzystał z wyrządzonej Amon i Talia szkody”. – Tym samym w ocenie Amon i Talia ich roszczenia są zasadne i zasługują na zasądzenie zgodnie z powództwem wytoczonym przez obydwie spółki – komentuje Polenergia.

To nie pierwsze roszczenia operatorów farm wiatrowych, którym Tauron wypowiedział wieloletnie umowy na zakup zielonych certyfikatów. Co ciekawe, ostatnio również Polenergia została pozwana za rzekome niewykonanie zawartej umowy na zakup zielonych certyfikatów przez dewelopera farm wiatrowych Eolos, który domaga się odszkodowania w wysokości 27,89 mln zł wraz z ustawowymi odsetkami.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Qwerty |
Wypadało by zaoferować pomoc prawną małym polskim inwestorom z branży wiatrowej. Zapewne poprawiłoby to wasze PR, nie zapominajcie też skąd macie źródło pieniędzy na inwestycje. Minimum rzetelności panowie Prezesi.

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...