Vattenfall zbuduje farmę wiatrową bez subsydiów i ma nietypową ofertę

Vattenfall zbuduje farmę wiatrową bez subsydiów i ma nietypową ofertę
Fot. Senvion
REKLAMA

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall rozpoczął poszukiwania odbiorców, którym będzie sprzedawać energię na podstawie długoletnich umów PPA z farmy wiatrowej, którą chce postawić w Szkocji. Podpisanie tych umów pozwoli Szwedom na zabezpieczenie niezbędnego finansowania i rozpoczęcie budowy.

Brak państwowych gwarancji odkupu energii coraz częściej zmusza deweloperów odnawialnych źródeł energii w Europie do szukania klientów na energię na wolnym rynku. Tak jest w przypadku Wielkiej Brytanii, w której wycofano mechanizmy wsparcia przy sprzedaży energii z OZE w postaci taryf gwarantowanych czy zielonych certyfikatów i gdzie – w obliczu braku zapowiadanych wcześniej aukcji – inwestorzy planujący budowę lądowych farm wiatrowych czy farm fotowoltaicznych muszą szukać zbytu na produkowanę energię na rynku. 

Szwedzki potentat energetyczny Vattenfall wystąpił do brytyjskich firm z ofertą zawarcia wieloletnich umów na sprzedaż energii z farmy wiatrowej South Kyle, którą chce postawić w południowo-wschodniej Szkocji.

Oferta, którą w imieniu Vattenfall proponuje pośrednicząca firma Mitie Energy, zakłada możliwość zawierania umów na sprzedaż energii począwszy od 1 MW. Przy zawarciu umowy PPA na taki potencjał Szwedzi zakładają dostarczenie w skali roku energii w ilości około 3 GWh.

W ten sposób w model PPA mogą zostać zaangażowane nie tylku duże koncerny, ale także mniejsze firmy, które dotąd raczej nie uczestniczyły w takim mechanizmie pozyskiwania energii elektycznej.

Cała farma wiatrowa South Kyle, której moc wyniesie 165 MW, ma produkować w skali roku około 500 GWh energii elektrycznej.

Model biznesowy oferowany przez Vattenfall zakłada podpisywanie umów na sprzedaż energii po stałych, indeksowanych o inflację cenach na okres od 10 do 20 lat.

Dodatkową korzyścią dla kontrahentów, którzy kupią energię z farmy wiatrowej South Kyle, jest możliwość wykazania większego udziału źródeł odnawialnych w swojej konsumpcji energii elektrycznej.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...