Vattenfall zbuduje farmę wiatrową bez subsydiów i ma nietypową ofertę

Vattenfall zbuduje farmę wiatrową bez subsydiów i ma nietypową ofertę
Fot. Senvion
REKLAMA

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall rozpoczął poszukiwania odbiorców, którym będzie sprzedawać energię na podstawie długoletnich umów PPA z farmy wiatrowej, którą chce postawić w Szkocji. Podpisanie tych umów pozwoli Szwedom na zabezpieczenie niezbędnego finansowania i rozpoczęcie budowy.

Brak państwowych gwarancji odkupu energii coraz częściej zmusza deweloperów odnawialnych źródeł energii w Europie do szukania klientów na energię na wolnym rynku. Tak jest w przypadku Wielkiej Brytanii, w której wycofano mechanizmy wsparcia przy sprzedaży energii z OZE w postaci taryf gwarantowanych czy zielonych certyfikatów i gdzie – w obliczu braku zapowiadanych wcześniej aukcji – inwestorzy planujący budowę lądowych farm wiatrowych czy farm fotowoltaicznych muszą szukać zbytu na produkowanę energię na rynku. 

Szwedzki potentat energetyczny Vattenfall wystąpił do brytyjskich firm z ofertą zawarcia wieloletnich umów na sprzedaż energii z farmy wiatrowej South Kyle, którą chce postawić w południowo-wschodniej Szkocji.

Oferta, którą w imieniu Vattenfall proponuje pośrednicząca firma Mitie Energy, zakłada możliwość zawierania umów na sprzedaż energii począwszy od 1 MW. Przy zawarciu umowy PPA na taki potencjał Szwedzi zakładają dostarczenie w skali roku energii w ilości około 3 GWh.

W ten sposób w model PPA mogą zostać zaangażowane nie tylku duże koncerny, ale także mniejsze firmy, które dotąd raczej nie uczestniczyły w takim mechanizmie pozyskiwania energii elektycznej.

Cała farma wiatrowa South Kyle, której moc wyniesie 165 MW, ma produkować w skali roku około 500 GWh energii elektrycznej.

Model biznesowy oferowany przez Vattenfall zakłada podpisywanie umów na sprzedaż energii po stałych, indeksowanych o inflację cenach na okres od 10 do 20 lat.

Dodatkową korzyścią dla kontrahentów, którzy kupią energię z farmy wiatrowej South Kyle, jest możliwość wykazania większego udziału źródeł odnawialnych w swojej konsumpcji energii elektrycznej.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...