Belgowie zamawiają największe na świecie turbiny wiatrowe

Belgowie zamawiają największe na świecie turbiny wiatrowe
Fot. MHI Vestas
REKLAMA

W przyszłym roku u wybrzeży Belgii staną turbiny wiatrowe o jednostkowej mocy 9,5 MW. Tak potężnych turbin nie zainstalowano jeszcze nigdzie.

Producenci morskich wiatraków przymierzają się do produkcji turbin o jednostkowej mocy ponad 10 MW. Amerykański General Electric zapewnia nawet, że w roku 2021 zaoferuje deweloperom morskich farm wiatrowych turbinę o mocy 12 MW.

Jednak póki co liderem w rozwoju technologii morskich elektrowni wiatrowych jest japońsko-duńskie konsorcjum MHI Vestas, które dostarcza już na rynek turbiny o jednostkowej mocy około 9 MW, a właśnie zdobyło zamówienie na turbiny o mocy 9,5 MW. Po zainstalowaniu będą to największe na świecie wiatraki.

Powstałe na bazie platformy V164 turbiny o jednostkowej mocy 9,5 MW zostaną zainstalowane na morskiej farmie wiatrowej Northwester 2, która powstanie u wybrzeży Belgii. Złożą się na nią 23 turbiny o łącznej mocy 224 MW. 

Elektrownie wiatrowe zostaną zainstalowane pod koniec przyszłego roku w odległości około 50 km od brzegu, na głębokościach 25-40 metrów.

Gondola każdej z turbin będzie ważyć 390 ton, wysokość wieży wyniesie 105 metrów, a wysokość całej elektrowni wiatrowej wraz z łopatą w najwyższym punkcie wyniesie 187 metrów. Długość łopat sięgnie 80 metrów, a ich waga wyniesie 35 ton.  

Farma wiatrowa, której koszt wycenia się na około 1 miliard euro, ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 220 tys. belgijskich gospodarstw domowych, przy czym uzysk energii z pojedynczej turbiny o mocy 9,5 GW będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 9,5 tys. belgijskich rodzin.

Inwestycja w morską farmę wiatrową Northwester 2 ma wygenerować na etapie budowy około tysiąca bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy, a przy jej obsłudze zatrudnionych ma być około 100 osób.

W informacji na temat tego kontraktu MHI Vestas podkreśla, że ostatnio belgijski rząd zdecydował się podwojenie celu budowy potencjału offshore, do 4 GW do roku 2025.

Ponadto, w kolejnej dekadzie pod budowę morskich wiatraków Belgowie mają przeznaczyć dodatkowe 221 km2 swojej strefy na Morzu Północnym. Dla porównania farma wiatrowa Northwester 2 zajmie powierzchnię około 12 km2. 

Na razie Belgia posiada cztery morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 871 MW. Są to projekty Belwind (165 MW), Nobelwind (165 MW), Northwind (216 MW) oraz C-Power (325 MW).

Na koniec 2017 roku łączny potencjał energetyki wiatrowej w Belgii wynosił 2,843 GW, z czego w ubiegłym roku zainstalowano 302 MW w wiatrakach na lądzie oraz 165 MW w wiatrakach na morzu.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mwa |
"...produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 220 tys. belgijskich gospodarstw domowych..." A ile to będzie w basenach olimpijskich? Nie dałoby się podawać produkcji rocznej normalnie w GWh?

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...