Belgowie zamawiają największe na świecie turbiny wiatrowe

Belgowie zamawiają największe na świecie turbiny wiatrowe
Fot. MHI Vestas
REKLAMA

W przyszłym roku u wybrzeży Belgii staną turbiny wiatrowe o jednostkowej mocy 9,5 MW. Tak potężnych turbin nie zainstalowano jeszcze nigdzie.

Producenci morskich wiatraków przymierzają się do produkcji turbin o jednostkowej mocy ponad 10 MW. Amerykański General Electric zapewnia nawet, że w roku 2021 zaoferuje deweloperom morskich farm wiatrowych turbinę o mocy 12 MW.

Jednak póki co liderem w rozwoju technologii morskich elektrowni wiatrowych jest japońsko-duńskie konsorcjum MHI Vestas, które dostarcza już na rynek turbiny o jednostkowej mocy około 9 MW, a właśnie zdobyło zamówienie na turbiny o mocy 9,5 MW. Po zainstalowaniu będą to największe na świecie wiatraki.

Powstałe na bazie platformy V164 turbiny o jednostkowej mocy 9,5 MW zostaną zainstalowane na morskiej farmie wiatrowej Northwester 2, która powstanie u wybrzeży Belgii. Złożą się na nią 23 turbiny o łącznej mocy 224 MW. 

Elektrownie wiatrowe zostaną zainstalowane pod koniec przyszłego roku w odległości około 50 km od brzegu, na głębokościach 25-40 metrów.

Gondola każdej z turbin będzie ważyć 390 ton, wysokość wieży wyniesie 105 metrów, a wysokość całej elektrowni wiatrowej wraz z łopatą w najwyższym punkcie wyniesie 187 metrów. Długość łopat sięgnie 80 metrów, a ich waga wyniesie 35 ton.  

Farma wiatrowa, której koszt wycenia się na około 1 miliard euro, ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 220 tys. belgijskich gospodarstw domowych, przy czym uzysk energii z pojedynczej turbiny o mocy 9,5 GW będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 9,5 tys. belgijskich rodzin.

Inwestycja w morską farmę wiatrową Northwester 2 ma wygenerować na etapie budowy około tysiąca bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy, a przy jej obsłudze zatrudnionych ma być około 100 osób.

W informacji na temat tego kontraktu MHI Vestas podkreśla, że ostatnio belgijski rząd zdecydował się podwojenie celu budowy potencjału offshore, do 4 GW do roku 2025.

Ponadto, w kolejnej dekadzie pod budowę morskich wiatraków Belgowie mają przeznaczyć dodatkowe 221 km2 swojej strefy na Morzu Północnym. Dla porównania farma wiatrowa Northwester 2 zajmie powierzchnię około 12 km2. 

Na razie Belgia posiada cztery morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 871 MW. Są to projekty Belwind (165 MW), Nobelwind (165 MW), Northwind (216 MW) oraz C-Power (325 MW).

Na koniec 2017 roku łączny potencjał energetyki wiatrowej w Belgii wynosił 2,843 GW, z czego w ubiegłym roku zainstalowano 302 MW w wiatrakach na lądzie oraz 165 MW w wiatrakach na morzu.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mwa |
"...produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 220 tys. belgijskich gospodarstw domowych..." A ile to będzie w basenach olimpijskich? Nie dałoby się podawać produkcji rocznej normalnie w GWh?

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...