Wartość inwestycji w wiatraki zmalała.. ale zainstalowano ich więcej

Wartość inwestycji w wiatraki zmalała.. ale zainstalowano ich więcej
Fot. Acciona Energia
REKLAMA

To kolejne dane pokazujące, jak spada koszt inwestycji w energetyce odnawialnej. Jak podało WindEurope, w ubiegłym roku znacząco spadła wartość inwestycji w nowe farmy wiatrowe w Europie w porównaniu z wartością inwestycji zrealizowanych w roku 2016. Za to podłączono do sieci większy potencjał elektrowni wiatrowych niż rok wcześniej.

Europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope informuje, że wartość inwestycji na rynku wiatrowym w Europie w ubiegłym roku sięgnęła 51,2 mld euro, z czego 22,3 mld euro to wartość projektów, dla których uzyskano finalne decyzje inwestycyjne (w tym 14,8 mld euro to projekty lądowe), a pozostała kwota dotyczy refinansowania i akwizycji, a także środków zebranych przez deweloperów na rynkach finansowych.

Wartość ubiegłorocznych akwizycji projektów zwiększyła się z 4,3 mld euro w roku 2016 do poziomu 9,1 mld euro. Wartość akwizycji firm z sektora wiatrowego sięgnęła w 2017 r. 5,3 mld euro. Natomiast odnotowana w ub.r. wartość refinansowania inwestycji wiatrowych sięgnęła 6,9 mld euro, a inwestycje podmiotów z rynków kapitałowych wyniosły 7,6 mld euro.

Kwota 22,3 mld euro wydana na budowę nowych farm wiatrowych jest istotnie niższa niż kwota 28 mln euro wydana na ten cel w roku 2016 – mimo, że w ubiegłym roku podjęto finalne decyzje inwestycyjne dla farm wiatrowych o mocy 11,5 GW (w tym ok. 9 GW w lądowej energetyce wiatrowej), co jest wynikiem lepszym o 12 proc. niż osiągnięty w roku 2016.

Ponadto w ubiegłym roku w Unii Europejskiej oddano do użytku farmy wiatrowe o łącznej mocy 15,6 GW (16,9 GW w całej Europie), czyli aż o 25 proc. większej niż w roku 2016.

Te liczby – jak zauważa WindEurope – potwierdzają dalszy spadek kosztów inwestycji w energetyce wiatrowej.

Bloomberg policzył ostatnio, że obecnie uruchamiane elektrownie wiatrowe na lądzie mogą produkować energię po średnim koszcie 55 USD/MWh (ok. 187 PLN/MWh), czyli o 18 proc. niższym w porównaniu do wiatraków uruchamianych przed rokiem.

WindEurope zwraca uwagę na rosnącą aktywność instytucji finansowych w kredytowaniu inwestycji wiatrowych. W ubiegłym roku w tym obszarze aktywnych w Europie było 82 banków – w tym międzynarodowe instytucje finansowe, agencje kredytów eksportowych, a także banki komercyjne z Europy i Azji.

Rośnie ponadto rola podmiotów z sektora finansowego inwestujących w projekty wiatrowe swój „equity”, co – jak zauważa WindEurope – daje inwestorom na rynku wiatrowym okazję do szybszego „recyklingu” kapitału i inwestowania w kolejne projekty.

Rośnie również rola tzw. zielonych obligacji, które stanowią coraz poważniejsze źródło długu, z którego finansowane są farmy wiatrowe. W ubiegłym roku wartość emisji takich obligacji miała wynieść 17,5 mld euro, w tym 7 mld euro dotyczyło rynku wiatrowego.

Wraz z kwotą 51,2 mld euro energetyka wiatrowa odpowiadała za połowę wszystkich inwestycji w sektorze elektroenergetycznym w 2017 r. Dostarcza więcej mocy za mniej pieniędzy, co jest głównie efektem rosnącej konkurencji w aukcjach i postępu technologicznego, które obniżają koszty w całym łańcuchu dostaw – komentuje Pierre Tardieu z WindEurope.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...