Kolejna inwestycja innogy w offshore. Projekt na 600 MW

Kolejna inwestycja innogy w offshore. Projekt na 600 MW
Fot. innogy
REKLAMA

Niemiecki koncern energetyczny przejął połowę udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej, który ma powstać u wybrzeży Irlandii. To kolejna znacząca inwestycja w OZE, którą w ostatnich miesiącach ogłasza innogy.

Niemcy przejmą połowę udziałów w realizowanym na Morzu Irlandzkim projekcie Dublin Array, który dotąd należał wyłącznie do irlandzkiego dewelopera Saorgus Energy i który zakłada budowę elektrowni wiatrowych na łączną moc ok. 600 MW. Innogy nie podaje szczegółów na temat tego projektu, w tym planowanego terminu realizacji.

To kolejny projekt w Irlandii, w którego realizację w ostatnim czasie zaangażował się innogy. Pierwszy, przejęty w ubiegłym roku, dotyczy lądowej farmy wiatrowej o mocy 10 MW.

Obecnie innogy posiada morskie farmy wiatrowe o mocy 925 MW oraz lądowe wiatraki na około 1,8 GW, z czego ok. 220 MW to farmy wiatrowe w Polsce.

W ostatnim kwartale 2017 r. Niemcy informowali o zakończeniu budowy farmy wiatrowej Nordsee One o mocy 332 MW, która powstała w niemieckiej części Morza Północnego (w tym projekcie innogy ma 13,5 proc. udziałów), a także o zakończeniu instalacji 56 turbin wchodzących w skład morskiej farmy wiatrowej Galloper o mocy 353 MW (25 proc. udziałów), która powstaje w brytyjskiej części Morza Północnego. Inwestycja ma być gotowa wraz z całą infrastrukturą, która umożliwi przesyłanie energii, do wiosny br.

Oprócz morskich farm wiatrowych Galloper i Nordsee One niemiecki koncern jest również udziałowcem w położonej u wybrzeży Wielkiej Brytanii farmie wiatrowej Gwynt y Môr o łącznej mocy 576 MW, a także w farmie wiatrowej Nordsee Ost o mocy 295 MW. 

Największą z inwestycji realizowanych przez innogy w energetyce wiatrowej jest morska farma wiatrowa Trinton Knoll o mocy 860 MW, dla której niemiecki koncern zabezpieczył prawa do sprzedaży energii w ramach zorganizowanej w ubiegłym roku brytyjskiej aukcji dla OZE. Zagwarantowana stawka za energię wynosi 74,75 GBP/MWh, a innogy jest wyłącznym właścicielem tego projektu. 

Dublin Array to kolejna duża transakcja na rynku OZE, którą w ostatnich miesiącach ogłosił innogy. Pod koniec ubiegłego roku niemiecki koncern energetyczny poszerzył swój portfel inwestycji w energetyce odnawialnej także o projekty farm wiatrowych w USA na łączną moc ponad 2 GW, w tym 0,5 GW to inwestycje, które mają zostać sfinalizowane do roku 2020.

Z kolei w połowie lutego br. Niemcy ogłosili inwestycję w dwa australijskie projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 460 MW. Innogy podaje, że łączny koszt tych inwestycji, wraz z kosztem zakupu projektów, wyniesie ponad 400 mln euro.

W przypadku pierwszego z projektów o nazwie Limondale, którego moc sięga 347 MW, budowa ma się rozpocząć w tym kwartale, a uruchomienie produkcji energii z całej elektrowni PV zaplanowano na koniec przyszłego roku.

Z kolei budowa drugiej farmy fotowoltaicznej „Hilliston” o mocy 115 MW ruszy w III kwartale i również powinna zostać sfinalizowana do końca 2019 r.

Na początku tego roku innogy podał, że realizował wówczas inwestycje w OZE na łączną moc 5 GW.

Koncern energetyczny innogy ma się stać wkrótce częścią innego niemieckiego potentata E.ON. Więcej na ten temat w artykule: Wielkie przegrupowanie. E.ON przejmie innogy.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...