Kolejna inwestycja innogy w offshore. Projekt na 600 MW

Kolejna inwestycja innogy w offshore. Projekt na 600 MW
Fot. innogy
REKLAMA

Niemiecki koncern energetyczny przejął połowę udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej, który ma powstać u wybrzeży Irlandii. To kolejna znacząca inwestycja w OZE, którą w ostatnich miesiącach ogłasza innogy.

Niemcy przejmą połowę udziałów w realizowanym na Morzu Irlandzkim projekcie Dublin Array, który dotąd należał wyłącznie do irlandzkiego dewelopera Saorgus Energy i który zakłada budowę elektrowni wiatrowych na łączną moc ok. 600 MW. Innogy nie podaje szczegółów na temat tego projektu, w tym planowanego terminu realizacji.

To kolejny projekt w Irlandii, w którego realizację w ostatnim czasie zaangażował się innogy. Pierwszy, przejęty w ubiegłym roku, dotyczy lądowej farmy wiatrowej o mocy 10 MW.

Obecnie innogy posiada morskie farmy wiatrowe o mocy 925 MW oraz lądowe wiatraki na około 1,8 GW, z czego ok. 220 MW to farmy wiatrowe w Polsce.

W ostatnim kwartale 2017 r. Niemcy informowali o zakończeniu budowy farmy wiatrowej Nordsee One o mocy 332 MW, która powstała w niemieckiej części Morza Północnego (w tym projekcie innogy ma 13,5 proc. udziałów), a także o zakończeniu instalacji 56 turbin wchodzących w skład morskiej farmy wiatrowej Galloper o mocy 353 MW (25 proc. udziałów), która powstaje w brytyjskiej części Morza Północnego. Inwestycja ma być gotowa wraz z całą infrastrukturą, która umożliwi przesyłanie energii, do wiosny br.

Oprócz morskich farm wiatrowych Galloper i Nordsee One niemiecki koncern jest również udziałowcem w położonej u wybrzeży Wielkiej Brytanii farmie wiatrowej Gwynt y Môr o łącznej mocy 576 MW, a także w farmie wiatrowej Nordsee Ost o mocy 295 MW. 

Największą z inwestycji realizowanych przez innogy w energetyce wiatrowej jest morska farma wiatrowa Trinton Knoll o mocy 860 MW, dla której niemiecki koncern zabezpieczył prawa do sprzedaży energii w ramach zorganizowanej w ubiegłym roku brytyjskiej aukcji dla OZE. Zagwarantowana stawka za energię wynosi 74,75 GBP/MWh, a innogy jest wyłącznym właścicielem tego projektu. 

Dublin Array to kolejna duża transakcja na rynku OZE, którą w ostatnich miesiącach ogłosił innogy. Pod koniec ubiegłego roku niemiecki koncern energetyczny poszerzył swój portfel inwestycji w energetyce odnawialnej także o projekty farm wiatrowych w USA na łączną moc ponad 2 GW, w tym 0,5 GW to inwestycje, które mają zostać sfinalizowane do roku 2020.

Z kolei w połowie lutego br. Niemcy ogłosili inwestycję w dwa australijskie projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 460 MW. Innogy podaje, że łączny koszt tych inwestycji, wraz z kosztem zakupu projektów, wyniesie ponad 400 mln euro.

W przypadku pierwszego z projektów o nazwie Limondale, którego moc sięga 347 MW, budowa ma się rozpocząć w tym kwartale, a uruchomienie produkcji energii z całej elektrowni PV zaplanowano na koniec przyszłego roku.

Z kolei budowa drugiej farmy fotowoltaicznej „Hilliston” o mocy 115 MW ruszy w III kwartale i również powinna zostać sfinalizowana do końca 2019 r.

Na początku tego roku innogy podał, że realizował wówczas inwestycje w OZE na łączną moc 5 GW.

Koncern energetyczny innogy ma się stać wkrótce częścią innego niemieckiego potentata E.ON. Więcej na ten temat w artykule: Wielkie przegrupowanie. E.ON przejmie innogy.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...