Hybrydowa elektrownia OZE. Nowy projekt EDPR i Vestasa

Hybrydowa elektrownia OZE. Nowy projekt EDPR i Vestasa
Fot. EDPR

Globalny lider w produkcji elektrowni wiatrowych Vestas oraz portugalski koncern EDPR, który posiada farmy wiatrowe m.in. w Polsce, uruchomili hybrydową elektrownię złożoną z turbiny wiatrowej i systemu fotowoltaicznego. Ostatnio Vestas informował o planach włączenia do swojej oferty hybrydowych systemów bazujących na wiatrakach, fotowoltaice i magazynach energii.

Hybrydowa, wiatrowo-fotowoltaiczna elektrownia powstała w hiszpańskim Cadiz. Składa się z pracującej już wcześniej turbiny wiatrowej Vestas V112-3.0 MW oraz systemu PV o mocy 372 kW. Obie instalacje należą do EDPR, natomiast rola Vestasa polegała na odpowiednim zmodyfikowaniu układów turbiny, aby mogły przyjmować energię z PV.

Energia produkowana przez elektrownię fotowoltaiczną, która nie posiada osobnych inwerterów, jest przesyłana do turbiny wiatrowej, gdzie jest zamieniana przez zmodyfikowany w tym celu system w celu przesłania jej następnie do sieci energetycznej.

REKLAMA

W ten sposób została zredukowana ilość urządzeń niezbędnych do przesyłania energii do sieci, co korzystnie wpływa na koszt inwestycji oraz koszt generowanej energii.

Autorzy projektu zapewniają, że dzięki połączeniu instalacji wiatrowej i fotowoltaicznej zwiększy się współczynnik wykorzystania mocy (capacity factor), a co za tym idzie uzysk energii.

Jak informują obie firmy, ten projekt to odpowiedź na potrzebę znalezienia opartych o OZE rozwiązań, które zapewnią większą stabilność sieci elektroenergetycznej.

Dla Vestasa to kolejny projekt mający na celu znalezienie optymalnych rozwiązań w celu stabilizowania przepływu energii do sieci z turbin wiatrowych.

REKLAMA

Duńczycy od dłuższego czasu sygnalizują zainteresowanie technologią bateryjnych magazynów energii. W ubiegłym roku Vestas nawiązał w tym celu współpracę z amerykańską Teslą, a ostatnio zainwestował w szwedzką firmę Northvolt mającą zbudować ogromną fabrykę baterii litowo-jonowych.

Pierwsze próby połączenia generacji wiatrowej i magazynów energii Vestas podjął w roku 2012, wdrażając projekt w duńskiej miejscowości Lem zakładający wykorzystanie litowo-jonowego magazynu energii o mocy 400 kW i pojemności 100 kWh, a także litowo-tytanowej jednostki o parametrach 1,2 MW i 300 kWh, których celem była współpraca z położoną w pobliżu farmą wiatrową o mocy 12 MW.

Ostatnio Vestas przejął ponadto za około 100 mln dolarów firmę Utopus Insights wykorzystującą sztuczną inteligencję m.in. do prognozowania warunków atmosferycznych i uzysków energii z instalacji OZE.

Na początku br. Vestas zapowiedział włączenie do swojej oferty rozwiązań hybrydowych wykorzystujących – obok turbin wiatrowych – także elektrownie fotowoltaiczne i magazyny energii. Szef duńskiej firmy Anders Runevad stwierdził, że takie rozwiązania to „definitywnie strumień przychodów, z którego warto skorzystać”.

Vestas uczestniczy już zresztą w projekcie budowy hybrydowej elektrowni OZE, która powstaje w Australii. Więcej o tym przedsięwzięciu w artykule: Wiatraki, fotowoltaika i magazyny energii w jednym miejscu.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.