W Holandii powstaną morskie wiatraki bez subsydiów

W Holandii powstaną morskie wiatraki bez subsydiów
Fot. Vattenfall
REKLAMA

W przeprowadzonej w ubiegłym roku w Niemczech aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej zgłoszono oferty, w których inwestorzy zaproponowali realizację inwestycji bez jakichkolwiek gwarancji odkupu energii. Teraz aukcję, w której z góry przyjęto brak gwarancji odkupu energii czy subsydiów, rozstrzygnięto w Holandii.

Zwycięzcą pierwszej holenderskiej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, w której założono brak jakiegokolwiek rządowego wsparcia, okazał się szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, który jest już aktywny na holenderskim rynku energetycznym za pośrednictwem spółki Nuon.

Vattenfall zyskał prawo do realizacji morskich wiatraków o łącznej mocy 700-750 MW, które mają stanąć w strefach Kust Zuid 1 i 2, na obszarze 356 km2 i w odległości 22 km od holenderskiego wybrzeża.

Co istotne, koszty przyłączenia poniesie holenderski operator sieci przesyłowych TenneT, a infrastruktura przesyłowa ma być gotowa do połowy 2021 r.

Zgodnie z zasadami aukcji uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w ciągu 5 lat, czyli do roku 2022. Oznacza to, że holenderskie farmy wiatrowe na morzu mogą być pierwszymi na świecie, które powstaną bez rządowych gwarancji odkupu energii.

Co prawda wcześniej inwestorzy zgodzili się na realizację takich projektów bez subsydiów w aukcji dla offshore przeprowadzonej w Niemczech, ale tam postawienie morskich wiatraków ma nastąpić w latach 2024-2025.

Vattenfall nie otrzyma gwarancji sprzedaży energii po zapewnionej cenie i będzie musiał poszukać klientów na rynku. W Holandii coraz więcej instytucji i firm decyduje się jednak na przechodzenie na zasilanie energią odnawialną m.in. dzięki długookresowym, komercyjnym umowom zawieranym z jej producentami.

Takie decyzje podjęli m.in. operator największych lotnisk pasażerskich w Holandii czy holenderskie koleje Nederlandse Spoorwegen (NS), którym Nuon sprzeda w tym roku 240 GWh energii mającej pochodzić wyłącznie z OZE.

Nuon wcześniej podpisywał także umowy na dostawy energii odnawialnej dla holenderskiego ministerstwa obrony i Microsoftu.

Zachęcić do zakupu zielonej energii działające w Holandii firmy i instytucje ma planowany przez holenderskie władze podatek od emisji CO2. W ramach umowy koalicyjnej nowego holenderskiego rządu, na którego czele stanął Mark Rutte, znalazł się zapis o zamknięciu do 2030 roku wszystkich elektrowni węglowych. 

W 2013 r. holenderskie władze zdecydowały, że zwiększą udział OZE w krajowym miksie energetycznym do 14 proc. do roku 2020, co jest zgodne z zobowiązaniami na forum Unii Europejskiej, a następnie do 16 proc. do roku 2023.

Cel wyznaczony przez holenderski rząd to budowa potencjału lądowych farm wiatrowych na poziomie 6 GW do roku 2020, a także uruchomienie do 2023 r. morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 4,45 GW. W ramach tych planów przyjęto, że co roku w Holandii będą organizowane aukcje dla offshore, w których będzie udostępniany potencjał na poziomie 700 MW.

Pierwsze dwie aukcje dla offshore w Holandii – w każdej do podziału było 700 MW – odbyły się w  2016 r. Jedną wygrał duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy), a drugą konsorcjum Shell i holenderskiego koncernu energetycznego Eneco.

Holendrzy mają przeprowadzić na razie 5 aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, dzięki którym mają powstać morskie wiatraki o łącznej mocy 3,5 GW. 

Jak wynika z danych Eurostatu, w roku 2016 Holendrzy osiągnęli udział OZE w krajowym miksie energetycznym na poziomie jedynie 6 proc. (5,8 proc. w roku 2015) wobec celu 14 proc. na rok 2020.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
analityk |
Koszt tej elektrowni na Morzu Północnym to ok. 2,2-2,4mld EUR. Koszty przyłączenia przy takiej inwestycji wynoszą ok 30% całego budżetu. To spora redukcja kosztów dla inwestora. Poprzedni zwycięzcy aukcji oferowali ceny od 55 do 73EUR/MWh. Vatenfall podpisze stosowne umowy PPA na 20-25 lat z dużymi odbiorcami energii. W holenderskim miksie 20% energii pochodzi z elektrowni węglowych, Szwedzka firma chce zagospodarować ten brakujący ubytek. W innych europejskich krajach także może nastąpić rozwój offshore bez subsydiów. potrzeba jednak do tego odpowiednich warunków. Otóż: 1. przewidywalna długookresowa polityka państwa w zakresie prawodawstwa; 2. długoletnie umowy PPA pomiędzy inwestorem a sektorem prywatnym czy państwowym; 3. koszty przyłączenia inwestycji bierze na siebie OSP.
MojaPV |
Jasne tyle tylko, że koszty przyłączenia pokrywa kto inny a sama oferta jest swego rodzaju opcją (niemal jak instrument finansowy) i zakłada spory spadek kosztów technologii. Jeśli technologia nie stanieje to nic z tego nie powstanie a oferent straci prowizję. Czysty mechanizm opcji.
Art |
Ciekawe kto weźmie ma siebie koszty bilansowania tej niestabilnej energii i jej magazynowania?
MojaPV |
@Art Jak to kto? obciążą nimi konsumenta, a jakże...
MojaTVP |
@MojaPv mistrzu a widziałeś jakąś inwestycję w energetyce, która nie obciążyła konsumenta? Najlepiej podaj parę przykładów z PL
MojaPV |
Mogę Ci podać przykłady inwestycji, które nie obciążają konsumenta kosztami bilansowania
MordoTyMoja |
Mechanizm opcji to ty miałeś Pawianie w pace jak schylałeś się po mydło na podłodze.
Oz |
@MojaPV doczekamy się w końcu tych przykładów?

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...