UniCredit chce zarobić na sprzedaży farmy wiatrowej miliard euro

UniCredit chce zarobić na sprzedaży farmy wiatrowej miliard euro
Farma wiatrowa Bard Offshore 1. Fot. Bard
REKLAMA

Włoski bank potwierdza plany sprzedaży jednej z najstarszych morskich farm wiatrowych, której jest 100-procentowym właścicielem.

UniCredit SpA wystawia na sprzedaż 100 proc. udziałów w spółce Ocean Breeze Energy GmbH, która jest właścicielem działającej u wybrzeży Niemiec farmy wiatrowej Bard Offshore 1.

Bloomerg podaje, powołując się na osoby związane z tą sprawą, że wartość takiej transakcji może wynieść ponad 1 mld euro.

Projekt Bard Offshore 1 składa się z 80 elektrowni wiatrowych, model Bard, każda o mocy 5 MW. Farma wiatrowa zajmuje powierzchnię 60 km2 i jest zlokalizowana 90 km od znajdującej się na Morzu Północnym wyspy Borkum. Elektrownie wiatrowe umieszczono na głębokości 40 metrów. 

Pierwsze morskie wiatraki w ramach projektu Bard Offshore 1 uruchomiono już w listopadzie 2010 r., ale całość oddano do użytku z istotnym opóźnieniem dopiero w 2013 r. Jak zaznacza Bloomberg, w tym czasie UniCredit wykonał związane z tym projektem odpisy wartości w wysokości 240 mln euro.

Na realizację projektu Bard Offshore 1 UniCredit otrzymał wsparcie z Unii Europejskiej w wysokości 53 mln euro. Finansowanie dla projektu zapewnił natomiast należący do włoskiej grupy bank HypoVereinsbank. Inwestycja kosztowała, według Bloomberg New Energy Finance, około 1,2 mld euro.

BNEF podaje, że właściciel farmy wiatrowej Bard Offshore 1 jeszcze przez 16 lat może sprzedawać energię po zagwarantowanej cenie na podstawie umowy zawartej z niemieckimi władzami.

W ubiegłym roku farma wiatrowa Bard Offshore 1 wyprodukowała 0,92 TWh energii elektrycznej, osiągając przeciętny współczynnik wykorzystania mocy rzędu 35,8 proc.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Zarobić miliard euro? haha chyba stracić 200 mln :D "Inwestycja kosztowała, według Bloomberg New Energy Finance, około 1,2 mld euro." "Bloomerg podaje, powołując się na osoby związane z tą sprawą, że wartość takiej transakcji może wynieść ponad 1 mld euro." I tak się robi ludziom wodę z mózgu
MojaKotłownia |
@MojaPV a te 5-8 lat to te wiatraki stały i nic nie zarobiły co nie mistrzu?
MojaPV |
tak, przez te 5-8 lat musiały zatem zarobić 1,2 mld euro (produkując niecałe 1 TWh ) żeby Unicredit mógł ogłosić, że "zarobi miliard" :D

Giełda OZE

Szukamy działek min 2 ha pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki od 2 ha oraz brak M czytaj dalej...

Sprzedam projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW

Sprzedam spółkę celową, projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z pozwoleniem na budowę oraz czytaj dalej...

Farma PV o mocy 0,993 MW. dotacja 2,3 mln- przed podpisaniem umowy

Sprzedam spółkę celową dedykowaną budowie i obsłudze farmy fotowoltaicznej o mocy 0,993MW. Spółka o czytaj dalej...

grunt pod farme pv lub wiatrak lubelskie

wydzierżawię grunt pod farmę 1. 6 ha lub 3 ha PV lub wiatrak wieś Szczałb gmina Krzywda pow Łuków b czytaj dalej...