Największa na świecie farma wiatrowa zasili supermarkety Walmart

Największa na świecie farma wiatrowa zasili supermarkety Walmart
Fot. Mike Mozart, flickr cc

W stanie Oklahoma rozpoczęła się budowa największej na świecie farmy wiatrowej. Część produkowanej przez nią energii będzie kupować czołowa amerykańska sieć supermarketów Walmart, która chce przejść w całości na zasilanie energią ze źródeł odnawialnych.

Ogromną farmę wiatrową o nazwie Wind Catcher buduje General Electric oraz deweloper Invenergy – ten sam, który zainwestował na polskim rynku wiatrowym i który teraz sądzi się z Tauronem za wypowiedzenie długookresowych umów na zakup zielonych certyfikatów.

Moc farmy wiatrowej, która powstanie w Oklahomie, sięgnie docelowo 2 GW. Koszt inwestycji szacuje się na 4,5 mld dolarów. Elektrownie wiatrowe w liczbie 800, każda o mocy 2,5 MW, dostarczy GE.

REKLAMA

Budowa farmy wiatrowej o nazwie Wind Catcher już się rozpoczęła, a całość ma zostać uruchomiona w roku 2020. Pracę w trakcie konstrukcji ma znaleźć 4 tys. osób, a przy obsłudze ma być na stałe zatrudnionych 80 pracowników.

Ogromną farmę wiatrową mają przejąć po jej uruchomieniu działające w Oklahomie koncerny energetyczne Public Service Company of Oklahoma (30 proc.) oraz Southwestern Electric Power Company (70 proc.)

Public Service Company of Oklahoma (PSO) zawarł umowę na sprzedaż części energii z farmy wiatrowej Wind Catcher z amerykańską siecią supermarketów Walmart.

REKLAMA

Energia z wielkiej farmy wiatrowej ma przełożyć się – według PSO – na oszczędności odbiorców liczone w sumie na 2 mld dolarów w okresie 25 lat.

Po jej uruchomieniu udział energetyki wiatrowej w miksie energii dostarczanej przez PSO klientom wzrośnie do 40 proc.

Z kolei dla Walmart umowa PPA na zakup energii z farmy wiatrowej Wind Catcher jest elementem strategii mającej na celu przejście na 100 proc. energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Już w 2025 r. połowa energii konsumowanej przez infrastrukturę Walmart ma pochodzić z własnych, odnawialnych źródeł energii.

Na koniec 2015 r. Walmart posiadał instalacje OZE o łącznej mocy 142 MW. Amerykańska sieć supermarketów posiada już również sześć magazynów energii o mocy 200 kWh i pojemności 400 kWh, które gromadzą nadwyżki energii z własnych instalacji fotowoltaicznych.

W ramach strategii zmierzającej do przejścia na zieloną energię i do zwiększenia niezależności energetycznej Walmart zdecydował w ubiegłym roku o inwestycji w kolejne magazyny energii. W 27 lokalizacjach w Kalifornii zamontuje magazyny o łącznej pojemności 40 MWh.

red. gramwzielone.pl