TenneT wyda 28 mld euro na infrastrukturę dla OZE. Na jakie projekty?

TenneT wyda 28 mld euro na infrastrukturę dla OZE. Na jakie projekty?
Fot. TenneT
REKLAMA

Działający na terenie Holandii i Niemiec operator systemu przesyłowego przedstawił plany inwestycyjne, które w dużej mierze mają być odpowiedzią na rosnący potencjał odnawialnych źródeł energii.

TenneT podaje, że w ciągu następnej dekady wyda na inwestycje w infrastrukturę przesyłową 28 mld euro. Cel to przygotowanie sieci na rosnącą generację energii ze źródeł odnawialnych – głównie dzięki budowie interkonektorów między systemami energetycznymi krajów z basenu Morza Północnego, które jest obecnie największym na świecie placem budowy morskich elektrowni wiatrowych.

Operator systemu przesyłowego w Niemczech i Holandii podkreśla w tym kontekście deklarację niemieckiego rządu na temat zwiększenia udziału OZE w krajowym miksie energetycznym do 80 proc. do roku 2050, a także zapowiedzi rządu Holandii dotyczące zakończenia produkcji energii z węgla najpóźniej do roku 2030.

Tylko w 2017 roku operator systemu przesyłowego wydał na rozbudowę swojej infrastruktury w Holandii 736 mln euro, a 1,03 mld euro w Niemczech.

Już w przyszłym roku TenneT uruchomi połączenie energetyczne między Holandią i Danią. Prowadzona jest również budowa – w ramach projektu NordLink –położonej po morskich dnie linii przesyłowej wysokiego napięcia, która połączy Niemcy i Norwegię i której oddanie do użytku zaplanowano na rok 2020.

TenneT zapewnia, że realizacja takich projektów jest „potrzebna bardziej niż kiedykolwiek” i że będą one mieć pozytywny wpływ na harmonizację, transgraniczną wymianę energii ze źródeł odnawialnych i bezpieczeństwo energetyczne w zaangażowanych krajach.

U wybrzeży Holandii TenneT rozwija infrastrukturę mającą na celu przekazanie na ląd energii produkowanej na morskich farmach wiatrowych o docelowej mocy 3,5 GW. Operator zakłada, że w latach 2023-2030 możliwe będzie zwiększenie potencjału holenderskich farm wiatrowych na morzu do około 7 GW.

W ubiegłym roku do sieci należących do TenneT trafiło rekordowe 16 TWh energii wiatrowej, które wyprodukowano tylko przez niemieckie farmy wiatrowe na Morzu Północnym (11 TWh w roku 2016 i 7 TWh w roku 2015). Niemieckie wiatraki są tam obsługiwane obecnie przez 10 połączeń tego operatora – trzy dotyczą prądu zmiennego, a siedem prądu stałego – które razem dają potencjał przesyłu około 5 GW.

Do przyszłego roku mają być ponadto wykonane kolejne połączenia, zwiększające potencjał infrastruktury przesyłowej w niemieckiej części Morza Północnego do ponad 7 GW, a w planach jest osiągnięcie mocy 10 GW do roku 2025.

TenneT ma ponadto pracować nad przedstawioną w roku 2016 koncepcją „North Sea Wind Power Hub” zakładającą budowę sztucznej wyspy na Morzu Północnym, która połączy znajdujące się tam wiatraki o łącznej mocy nawet 100 GW z systemami energetycznymi Niemiec, Danii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Powyższe informacje TenneT podał przy okazji publikacji swoich wyników finansowych za ubiegły rok. Przychody operatora w 2017 roku wzrosły z 3,28 mld euro w roku wcześniejszym do 3,95 mld euro. Ubiegłoroczna EBITDA sięgnęła 897 mln euro wobec 834 mln euro w roku 2016.

Wartość aktywów TenneT wzrosła natomiast na koniec ubiegłego roku do 20,412 mld euro wobec 18,974 mld euro na koniec 2016 r.

W celu lepszej integracji energii ze źródeł odnawialnych TenneT prowadzi też pilotażowe programy w Niemczech i Holandii, w których testuje możliwości wykorzystania rozproszonych źródeł energii oraz magazynów energii (w tym baterii umiejscowionych w samochodach elektrycznych) w zakresie usług zarządzania podażą i popytem energii. Więcej na ten temat w artykule: TenneT wykorzystuje EV i blockchain do stabilizowania sieci.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...