W Szczecinie powstają fundamenty do wielkich morskich wiatraków

W Szczecinie powstają fundamenty do wielkich morskich wiatraków
Fot. ST3 Offshore
REKLAMA

Jak poinformowała szczecińska firma ST3 Offshore, trwa proces pierwszego transportu gotowych fundamentów kratownicowych dla duńskiego koncernu energetycznego Orsted (ex DONG Energy), na których zostaną umieszczone ogromne morskie elektrownie wiatrowe.

Fundamenty kratownicowe (ang. jacket) są produkowane w ramach drugiego kontraktu realizowanego przez ST3Offshore dla duńskiego koncernu energetycznego.

Projekt zakłada produkcję 20 konstrukcji jak i montaż osprzętu – m.in. wyposażenia w elementy elektryki. Wyprodukowane w Szczecinie jackety zostaną zamontowane na farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 2 na Morzu Północnym.

Przy pracach załadunkowych wykorzystywana jest nasza 120-metrowa suwnica i to, co jest jej zaletą – wysokość – wymaga od nas jednocześnie niezwykłej odpowiedzialności i przestrzegania warunków bezpieczeństwa w pracach na wysokościach, często zależnych od pogody. Przy dużych wiatrach, mgle i słabej widoczności prace na wysokościach nie mogą być prowadzone. Operacja załadunku jest przedsięwzięciem trudnym zarówno pod względem organizacyjnym, jak i logistycznym – komentuje Adam Kowalski, wiceprezes zarządu ST3Offshore sp. o.o.

Jak informuje szczecińska spółka, prace załadunkowe rozpoczęły się 14 lutego, a zakończenie pierwszego załadunku w ubiegłym tygodniu było bardzo dobrym wynikiem. Posadowienie każdej z konstrukcji powinno zająć około dwóch dni.

Fundamenty transportowane będą barkami czarterowanymi z Norwegii. Popłyną do portu w niemieckim Cuxhaven, gdzie połączone zostaną z kolejnymi elementami – tzw. bucketami. Angielskie słowo "bucket" oznacza stalowe lub żelbetowe konstrukcje ze szczelnymi ścianami i otwartym dnem, które są stosowane m.in. przy budowie filarów mostów. Taki typ fundamentów montowany jest na piaszczystym dnie. Cała konstrukcja mierzy 60 metrów.

Borkum Riffgrund 2 to projekt realizowany początkowo wyłącznie przez duński koncern energetyczny Orsted, który w połowie ubiegłego roku sprzedał połowę udziałów funduszowi Global Infrastructure Partners.

Morska farma wiatrowa stanie na Morzu Północnym w odległości kilkudziesięciu kilometrów od wybrzeży Niemiec. W jej skład wejdzie 56 ogromnych turbin wiatrowych MHI Vestas o jednostkowej mocy 8 MW. Wiatraki staną na głębokościach sięgających 25-29 metrów.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Windturbiness |
Zapomnieli dodac że ta firma to bankrut i znowu państwowe musimy dołożyć bo po przekrentach bo już by padła.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...