Cena energii w aukcjach w Niemczech po raz pierwszy w górę. Dlaczego?

Cena energii w aukcjach w Niemczech po raz pierwszy w górę. Dlaczego?
Fot. Senvion
REKLAMA

W prowadzonych dotąd w ramach niemieckiego systemu wsparcia dla OZE aukcjach dla energetyki fotowoltaicznej i wiatrowej za każdym razem notowano spadek średniej ceny zaoferowanej w przypadku zakwalifikowanych ofert. Tym razem, w kolejnej aukcji dla wiatru na lądzie, uzyskana średnia cena energii była wyższa niż we wcześniejszej aukcji.

Na początku lutego federalna agencja Bundesnetzagentur (BNetzA) ogłosiła wyniki kolejnej aukcji przeznaczonej dla deweloperów lądowych farm wiatrowych. Zgłoszono w sumie 132 projekty na łączną moc 989 MW. Wsparcie w postaci stałej, zaoferowanej w aukcji ceny przyznano natomiast dla 83 projektów na łączną moc 709 MW.

Zgłoszone ceny w przypadku nagrodzonych wsparciem ofert wahały się od 38 EUR/MWh do 52,8 EUR/MWh. Średnia wyniosła 47,3 EUR/MWh.

Odnotowano więc wyższe ceny niż uzyskane w poprzedniej aukcji dla wiatru na lądzie, która odbyła się w listopadzie 2017 r. W tamtej aukcji ceny zwycięskich ofert wyniosły zaledwie od 22 EUR/MWh do 38,3 EUR/MWh.

To pierwsza taka sytuacja w historii niemieckiego systemu aukcyjnego, w którym dotychczas w każdej z kolejnych aukcji dla fotowoltaiki czy wiatru notowano spadek średnich cen za energię.

Skąd może wynikać wyższa cena z ostatniej aukcji? Powód jest jeden – zaostrzenie wymogów dla spółdzielni energetycznych, które wcześniej – dzięki korzystniejszym warunkom udziału w poprzednich aukcjach – okazywały się bezkonkurencyjne, oferując znacznie niższe ceny niż inni oferenci.

W ramach wcześniejszych aukcji spółdzielnie były zwalniane z szeregu wymogów dotyczących koniecznych pozwoleń, a także zyskiwały prawo do zrealizowania inwestycji w znacznie dłuższym okresie – wynoszącym 4,5 roku, a nie 2,5 roku jak w przypadku pozostałych projektów.

W efekcie, w aukcji zakończonej 1 lutego br., wsparciem objęto już tylko 19 projektów zgłoszonych przez spółdzielnie energetyczne z 83 zakwalifikowanych ofert.

Jednak mimo odnotowanego w aukcji z lutego wzrostu uzyskanych cen za energię, i tak należy uznać je za bardzo niskie, a pozytywny jest również fakt, że mimo zaostrzenia warunków dla spółdzielni energetycznych, takie podmioty znalazły się i tak w gronie beneficjentów.

Warunki przyjęte w ostatniej aukcji dla lądowej energetyki wiatrowej mają zostać utrzymane w kolejnej aukcji dla wiatru na lądzie, którą Bundesnetzagentur planuje na początek maja br.

Wcześniej, na początku kwietnia, zostanie rozstrzygnięta pierwsza niemiecka aukcja, w której o wsparcie będą rywalizować jednocześnie deweloperzy planujący budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Więcej na ten temat w artykule: Pierwsza taka aukcja w Niemczech. Nowy warunek dla deweloperów.

Z początkiem lutego BNetzA przeprowadziła też kolejną aukcję dla deweloperów planujących budowę elektrowni fotowoltaicznych.

Do aukcji dla PV zgłoszono 54 oferty na łączną moc 546 MW wobec przyjętego wolumenu 200 MW. Wsparciem objęto w efekcie tylko 24 projekty, z czego 11 będzie realizowanych w landach Bawaria i Badenia-Wirtembergia na dopuszczonych tam wyjątkowo do budowy farm PV gruntach rolnych gorszej kategorii.

Ceny zwycięskich ofert w lutowej aukcji dla fotowoltaiki wyniosły od 38,6 EUR/MWh do 45,9 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 43,3 EUR/MWh. 

Kolejna aukcja dedykowana wyłącznie fotowoltaice odbędzie się w Niemczech 1 czerwca br., czyli dwa miesiące po aukcji łączonej i miesiąc po aukcji dla farm wiatrowych.

Nowy niemiecki rząd założył, w ramach uzgodnionej umowy koalicyjnej, organizację w najbliższych latach aukcji dla elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych, w których wsparciem będą obejmowane projekty o potencjale po 4 GW rocznie.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElonPV MojaPV |
Hmm... Ewidentne kłamstewka ludzi upojonych szatańskim OZE !
MojaPV |
O! a my nadal słuchamy bajeczek o spadku kosztów - okazuje się, że jak zlikwidować całą masę ukrytych preferencji to rzekomy król jest nagi.
MojaPV |
... a więc OZE off!!!
niemiec |
Super wiadomość - PIS zapłaci więcej za transfery po 2020 roku. Trzeba będzie zastawić partyjny biurowiec na Srebrnej i sprzedać sztuczną szczękę minister Zalewskiej. O daczy Szyszki i kontach Morawieckiego nie wspominając.
ElektrowniaPV |
@MojaPV nie "off" - "on" ale tylko tam gdzie to ma sens czysto ekonomiczny, bez całej tej czapy subsydiów, popychania na siłę kolanem
ElektrowniaPV |
Cała nadzieja w PiS, bo tylko on nas uchroni przed oze i innym żydostwem....
MojaPV |
@ElektrowniaPV ani PiS to żydostwo ani nie trzeba nas przed niczym chronić :)
MojaPV |
Miałem na myśli, że PiS to nie żydostwo, a reszta w koło - szczególnie ci od OZE...
ElonPV MojaPV |
@MojaPV To i tak nie jest istotne co miałes na myśli :) oze tylko tam gdzie to ma sens czysto ekonomiczny, bez całej tej czapy subsydiów, popychania na siłę kolanem
ElonPV MojaPV |
bo ja to ogólnie lubię sobie kopiuj/wklej z prymitywnych forum gdzie ludzie piszą ale nie wiedzą o czym...
ElonPV MojaPV |
a teraz piję drink'a ala Witczyk - czyli denaturat - a dlaczego? bo weeeekend!!!
MójElonPV |
Odetnijcie Mizgalskiego od internetu bo powyższe wpisy dowodzą, że raczej powinien się udać w miejsce odosobnienia.
MójElonPV MojaPV ElektrowniaPV vel Witczyk |
Weekend powoli przemija, ale pochlałeemm... (przesadziłem z tym denaturatem wczoraj)

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...