ME poprawi przepisy dla wiatraków

ME poprawi przepisy dla wiatraków
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Minister energii Krzysztof Tchórzewski potwierdza korzystne zmiany dla deweloperów wiatrowych, które wprowadzi przygotowana przez ME nowelizacja ustawy o OZE. Jej projekt jest bliżej przyjęcia przez rząd.

W piątek cytowany przez Polską Agencję Prasową szef Ministerstwa Energii zapewnił, że w najbliższej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii znajdą się zmiany, na które czeka branża wiatrowa.

– Niektóre rozwiązania, przyjęte w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych są dyskryminujące dla inwestorów pod kątem przepisów dotyczących pomocy publicznej i jesteśmy wzywani do ich usunięcia – powiedział w piątek cytowany przez PAP minister Tchórzewski.

Przepisy, które chce wdrożyć Ministerstwo Energii przy okazji najbliższej nowelizacji ustawy o OZE, mają naprawić niejasny i niekorzystny stan prawny dla właścicieli farm wiatrowych, który jest efektem wdrożenia w połowie 2016 r. ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Ta ustawa – oprócz wprowadzenia nowego, restrykcyjnego kryterium lokowania farm wiatrowych – zmieniła też sposób obliczania podatku, który gminy naliczają właścicielom elektrowni wiatrowych. Na skutek tej ustawy od początku ubiegłego roku wiele gmin zwiększyło obciążenia podatkowe znajdującym się już w trudnej sytuacji operatorom wiatraków, których przychody mocno spadły po załamaniu się cen zielonych certyfikatów.

Teraz Ministerstwo Energii chce wprowadzić zmiany w regulacjach dla energetyki wiatrowej, które mają skutkować  powrotem do wcześniejszych, niższych stawek opodatkowania.

Szef ME zapewnił też, że w ramach najbliższej nowelizacji ustawy o OZE zostanie rozwiązana kwestia pozwoleń na budowę farm wiatrowych. – Przepisy ogólnobudowlane zakładają trzy lata na rozpoczęcie budowy, od czasu uzyskania pozwolenia na budowę. W związku z tym, przywracamy obowiązywanie przepisów dotyczących wszystkich budów – mówił cytowany przez PAP szef resortu energii, zaznaczając, że zmiana w tym obszarze „skończy potencjalne kolizje z prawem europejskim”.

Postulat zniesienia wymogu daty uzyskania pozwolenia na eksploatację oraz zniesienia terminu umożliwiającego wypowiadanie umów przyłączeniowych zgłasza Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

PSEW szacuje, że w aukcjach, które premiowałyby energetykę wiatrową, można nadal zgłosić projekty o mocach sięgających nawet 2,5 GW.

Ministerstwo Energii nie zamierza natomiast zmieniać kluczowego obostrzenia, które zawarto w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, czyli kryterium minimalnej odległości, w której można stawiać wiatraki. Zasada odległości od domów i obszarów chronionych odpowiadającej 10-krotnej wysokości wiatraka zostanie zachowana. ME chce jednak umożliwić budowanie domów w bliższej odległości od już stojących wiatraków.

Nadal nie wiadomo, kiedy zawierający powyższe zmiany projekt nowelizacji ustawy o OZE trafi do prac w parlamencie. Obecnie ma już jednak akceptację Komitetu Stałego Rady Ministrów, co daje nadzieję, że wkrótce zajmie się nim Rada Ministrów, kierując go do Sejmu.

W ubiegłym tygodniu „Rzeczpospolita” napisała, powołując się na osoby związane z resortem energii, że w tym roku ME może planować przeprowadzenie aukcji dla nowych projektów o mocy ponad 1 MW, która będzie premiować energetykę wiatrową, skutkując zakontraktowaniem energii z farm wiatrowych o mocy sięgającej nawet około 1 GW.

Na razie formalnie nie są jednak jeszcze znane plany ME na tegoroczne aukcje, których uruchomienie zależy od wejścia w życie procedowanej przez resort nowelizacji ustawy o OZE – mającej przede wszystkim poprawić zasady łączenia pomocy inwestycyjnej i uzyskiwanej dzięki aukcjom pomocy operacyjnej. Poprawienie tego mechanizmu jest warunkiem ogłoszenia nowych aukcji. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (36)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
X |
A co z „wygaszaniem” ważności decyzji środowiskowych i wz? Co z remontami urządzeń? Chcieliście 10h dla nowych inwestycji, OK to zrozumiałe, inwestorzy się dostosują. Ale cała reszta zapisów tej ustawy antywiatrakowej to festiwal bzdur i kretynizmów nie do obrony.Jak się ma kompleksy, urażoną dumę albo problemy z postrzeganiem rzeczywistości to maszeruje się do psychiatry a nie pisze „ustawę”.
alladyn-solar-batt |
Do X: żaden psychiatra nie podjął się ...
Wiesniak |
PiS plunął wszystkim w twarz, którzy głosowali na niego ze względu na wiatraki. Powracamy do starego czyli na nowych aukcjach powrócą pozwolenia na budowę na wiatraki które uzyskane zostały przed wejściem ustawy wiatrakowej. Wiatraki z tymi pozwoleniami będą stawiane w odległości 400 m od zabudowań. Ustalają ustawy dla goji nierozumnych tak można z tego zrozumieć aby zdobyć głosy. Żenada, teraz chyba ludziom otworzą się oczy że zostali oszukani. Jeszcze raz żenada!!!
sol |
@Wieśniak. Prawo nie może działać wstecz i jak rozumiem tu chodzi prawomocne PnB. A po nowelizacji możliwa będzie budowa w odległości mniejszej niż 10 h od istniejących już wiatraków i tych, które powstaną na podstawie prawomocnych PnB. Wszyscy, którzy czują się poszkodowani oddziaływaniem urządzeń powinni zażądać sporządzenia odpowiednich badań akustycznych. A opluci przez PIS mogą zagłosować na inną partię, która ich nie oszuka. Innej drogi nie ma.
X |
@Wieśniak, sam się oszukałeś - takie są skutki głosowania „przeciw” a nie „za” czymś, albo kimś. Administrować nienawiścią też trzeba „umić”
X |
@sol, PiS podeptał wszystkie zasady, dotyczy to również zwolenników partii rządzącej. Niespodzianka?
sol |
@X. Faktycznie to tak wygląda. Zasada TKM działa, a rewolucja pożera własne dzieci.
X |
@sol, czekałem momentu, kiedy „pokolenie 500+” zrozumie że wszyscy politycy są tacy sami i za kasę z UE ojca i matkę zastawią w lombardzie. Płacz to się zacznie, jak się skończy się kasa właśnie na 500+, na razie to tylko przygrywki.
ElonPV |
Śmiać mi się chce gdy słyszę, że branża wiatrowa jest jakoś źle traktowana. Jakoś nie widać tego po kolejnych zmianach przepisów...
alladyn-solar-batt |
Do X: kasa na 500+ to się skończyła w czerwcu 2017. Dlatego nie było zakupu śmigłowców dla Armii, bo środki te przesunięto na 500+.....Ale wyborca się o tym nie dowie.....
Tchórzewski Zajączkowski |
ElonPV@ PawianPV zmienił nic na MelonPV? hahaha! :D
alladyn-solar-batt |
Do X i pozostałych: popatrzmy co w tej sprawie jest ,,odnawialne": ,,Na obsługę 500 plus wydano łącznie w 2017 roku ponad 400 mln złotych. Z tego prawie 3 miliony to koszt promocji programu, wynika z odpowiedzi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na zapytanie posłanki PO Małgorzaty Pępek. Posłanka zapytała o dwie rzeczy: jakie były koszty obsługi oraz koszty promocji programu 500 plus. W odpowiedzi, cytowanej przez TVN24, MRPiPS przyznało, że koszty obsługi realizacji świadczenia wyniosły 392,1 mln zł - były to pieniądze z budżetu państwa, wydane przez samorządy. Koszty promocji 500 plus to 2,972 mln złotych, z czego większość kwoty wydano na emisję spotów telewizyjnych - 2,575 mln zł. Promocja stanowiła 0,7 proc. wydatków na 500 plus. Spoty trafiły do telewizji: TVP1, TVP2, TVN, TVN24, Polsat oraz TV Trwam."
Sic |
Bez zmiany kryterium 10h nic nowego nie wybuduje się w Polsce. Poza tym kto im uwierzy po raz kolejny?! Nie będzie aukcji migracyjnych. Bo niby po co ratować małych prywatnych polskich inwestorów. A wystarczyło by zrobić aukcje pod hybrydy. Żeby ludzie zainwestowali w panele i przyłączyli to do już istniejących wiatraków. Uratowało by to PSE w lecie. A tak nic się nie zmieni. Bo i czemu miało by się zmienić.
UFO |
Wiattraki NA SWIECIE to wielki CHLAM . Skurczybyki bez dotacji i zielonych certyfikatow nie chca dzialac jak prad po 14 gr. Kiedy wreszcie urzedy patetowe otrzezwieja .!!!
Jujko |
Jestem ciekawy jaka Nowa elektrownia ma szansę na budowę bez dotacji ? Mi się wydaje że gazowa bo wegel to raczej nie. No ale ten z bohaterskiej nazwiskiem ma rację? Czekamy na tanie magazyny energii ? Ma jakiś plan? Czy wie coś czego ja nie wiem Jeszce z rok i będzie wszystko jasne
X |
@ElonPv, popatrz jaki ludzki pan ten Pis - tylko onił a mógł zabić.
ElonPV |
Śmiać mi się chce jak ktoś narzeka na geotermię o. Rydzyka. Robią to tylko niedorozwoje od wiatraków.
szyszko |
No no MelonPV analizy na poziomie twojego szefa z bohaterskim nazwiskiem
Master |
PawianosPV, słyszałeś żeby przed rządami PIS jakieś farmy bankrutowały? Masz dziś na GwZ ogłoszenie o przetargu, wcześniej była informacja o bankructwie innej farmy, a jak się nic nie zmieni to to jest dopiero początek
MojaPV |
@Pawiany Czujecie? :D Jak jeden z was się z was naśmiewa uderzając prętem (pisząc o Rydzyku i jego poronionych pomysłach) w waszą klatkę :) a wy radośnie ujadacie? :)
TobiSHOW |
Ktoś rozumie ten belkot powyżej? MelonPV swoje stado wzywasz?
MojaPV |
@Master i dobrze, że bankrutują! Jakby były dobre to by się same obroniły. Nie zganiajcie na pis. Węgiel jakoś sam się broni pawianki!
sol |
@MojaPV. Jeżeli zamierzasz się udusić od smogu, to jednak pisz za siebie. A węgiel będzie się bronił w ostateczności do wyczerpania złóż, a co dalej to już Cię nie obchodzi? Niestety jesteś krótkowidzem.
Obserwator |
Co obiecala Pani premier duńskiemu premierowi przy okazji dyskusji o wspolnym przedsiewzieciu zwiazanym z gazociagiem z Norwegii?ze uporzadkuje temat energetyki wiatrowej by najwiekszy producent turbin spal spokojnie.Geopolityka chcialoby sie powiedziec glupcze
Obserwator |
Co obiecala Pani premier duńskiemu premierowi przy okazji dyskusji o wspolnym przedsiewzieciu zwiazanym z gazociagiem z Norwegii?ze uporzadkuje temat energetyki wiatrowej by najwiekszy producent turbin spal spokojnie.Geopolityka chcialoby sie powiedziec glupcze
BolekDanzig |
To co, że będziemy słono bulić za turbiny z Danii i z Niemiec ale przynajmniej będziemy coś znaczyli w tej naszej ojczyźnie Europie! bo teraz to nas nie poklepują po plecach już ani Angela ani Juncker, żal patrzeć na te chłodne spotkania teraz.
ElektrowniaPV |
@BolekDanzig bredzisz. Ja wolę trzymać z Panem Putinem i importować węgiel od braci rosjan, a nie brać technologie od zgniłego zachodu. Zapatrzeliśmy się ślepo w ten zachód jakby to była kraina miodem i mlekiem płynąca ale jeszcze jest coś ponad to i wystarczy się od tego zachodu odwrócić o 180 stopni w lewo lub w prawo (jak kto woli) i tam upatrujmy naszej przyszłości. Tak wiem co piszę!!!
BolekDanzig |
@elektrownoaPV ty chyba jakiś mało postępowy jesteś. Uważasz, że jak dajesz ciała to coś w tym złego? Mnie to nie boli, ważne jest komu dajesz! Nie czujesz się lepiej gdy widzisz że twojego premiera czy prezydenta ktoś poklepie plecach? Przecież to tak jakby ciebie polecał! I to kto! Przewodniczący Junkers na przykład. Widzisz jakoś za pisu naszego ziomka nie chcą zrobić królem Europy a kiedyś jak kuowaliśmy dużo turbin to zrobili. Zbieg okoliczności? Myśl co chcesz. Jak Ci nasza mateczka Angela odbierze choćby trochę euro to zdechniesz z głodu lemingu!
Tusk |
Eureka! Od jutra przestaję się myć i sprzątać po psie. Będę spluwał na chodnik i głośni bekał. Jak pisuary to zobaczą to zrobią dokładnie na odwrót. To jedyna recepta, żeby jakoś znośnie żyło się w tym kraju.
Antek z szafy |
Pan Putin?
ekspert |
Bez powrotu do ograniczeń odległościowych wynikających z ograniczeń hałasu w Polsce nie powstaną nowe elektrownie wiatrowe i nie zostanie spełniony obowiązek udziału OZE. Poza tym niestabilność przepisów, to niepewność inwestycyjna. Poważny inwestor w takich warunkach nie inwestuje...
Merk |
do UFO@-a węgla i geotermii Rydzyka nie dotują ???-ocknij się człowieku !!!
Merk |
do UFO@-a węgla i geotermii Rydzyka nie dotują ???-ocknij się człowieku !!!
Seba |
zostawcie ten szajs wiatrakowy w spokoju niech dogoreje na szrotach
Prawda |
Tchórzewski to debil!
Darek |
Polska nierobami stoi - stąd utrzymuje się ich z naszych podatków czyli 500+ i nie ma już na inne inwestycje. Za 2-3 lata odbije się to mocno na gospodarce i wszystkie dziecioroby wtedy dostaną po dupie hihi

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...