Europa instaluje coraz więcej wiatraków. W Polsce energetyka wiatrowa zatrzymała się 2 lata temu

Europa instaluje coraz więcej wiatraków. W Polsce energetyka wiatrowa zatrzymała się 2 lata temu
Fot. EGL
REKLAMA

Podczas gdy w 2017 roku w Europie podłączono do sieci rekordowy potencjał elektrowni wiatrowych, w Polsce inwestycje w nowe wiatraki spadły do poziomi zaledwie ok. 40 MW zainstalowanej mocy. Czy i kiedy ta sytuacja może się zmienić?

Jak wynika z danych, które opublikowało europejskie stowarzyszenie sektora wiatrowego WindEurope, w ubiegłym roku w Europie powstały elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 16,8 GW, w tym 15,68 GW zainstalowano na terenie Unii Europejskiej.

W 2017 r. sektor wiatrowy odpowiadał za 55 proc. wszystkich nowych mocy w europejskiej energetyce (OZE odpowiadały w sumie za 89 proc. nowych mocy). W ten sposób moc elektrowni wiatrowych zbliżyła się do największego źródła generacji energii elektrycznej, czyli elektrowni gazowych. 

Całkowity potencjał wiatraków w Europie wzrósł do 169 GW, podczas gdy moc wytwórcza europejskiej energetyki wynosi w sumie 933 GW.

W porównaniu do inwestycji w 2016 r., w ubiegłym roku moc nowych wiatraków była wyższa o 20 proc. Inwestycje w lądowe farmy wiatrowe wzrosły o 9 proc., a w farmy wiatrowe na morzu aż o 101 proc.

Wśród elektrowni wiatrowych zainstalowanych w ubiegłym roku w Europie 12,526 GW stanowiły wiatraki na lądzie, a 3,154 GW wiatraki na morzu. Inwestycje w onshore sięgnęły 14,8 mld euro, a w offshore 7,5 mld euro.

Mimo większego o 20 proc. zainstalowanego potencjału, ubiegłoroczna wartość inwestycji na poziomie 22,3 mld euro była niższa o 19 proc. od wartości inwestycji wygenerowanej w roku 2016. To zestawienie pokazuje, jak spadają koszty technologii wiatrowej.

Przeciętna wielkość instalowanych w ubiegłym roku turbin na lądzie sięgnęła – w przypadku Danii i Finlandii – nawet 3,4 MW, ale w przypadku Hiszpanii już poniżej 2 MW. Średnia europejska wyniosła 2,7 MW.

W przypadku offshore turbiny instalowane u wybrzeży Wielkiej Brytanii i Niemiec miały moc przeciętnie 6 i 5,6 MW.

W ubiegłym roku wiatraki w Europie wyprodukowały 336 TWh energii, pokrywając 11,6 proc. europejskiego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Lider bez zmian

W ubiegłym roku o dynamice rozwoju europejskiego sektora wiatrowego ponownie decydowali Niemcy, którzy odpowiadali za 42 proc. przyłączonego potencjału wiatraków.

W 2017 r. nasi zachodni sąsiedzi uruchomili wiatraki o mocy 6,6 GW – w tym 1,24 GW podłączono w morskiej energetyce wiatrowej. Kolejni pod względem inwestycji wiatrowych byli Brytyjczycy (4,3 GW), Francuzi (1,7 GW), Finowie (577 MW), Belgowie (476 MW), Irlandczycy (426 MW) oraz Chorwaci (147 MW).

Oprócz Niemców posiadających zainstalowany potencjał wiatraków rzędu 56 GW, liderami europejskiego sektora wiatrowego są jeszcze Hiszpanie (23,2 GW, w tym 0,1 GW zainstalowane w roku 2017), Brytyjczycy (18,9 GW / 4,3 GW), Francuzi (13,8 GW / 1,7 GW), a następnie Włosi (9,5 GW / 0,2 GW)

O ile Niemcy są krajem z największym zainstalowanym potencjałem wiatraków, największym udziałem energii wiatrowej w krajowym miksie energii elektrycznej mogą pochwalić się Duńczycy, u których energetyka wiatrowa pokryła w ubiegłym roku około 44 proc. zapotrzebowania na prąd.

Stagnacja w Polsce

Polskę z zainstalowanym potencjałem wiatrowym na poziomie 6,397 GW – taką wartość podaje WindEurope (URE podaje na koniec III kwartału 2017 r. wartość 5,84 GW) – można zaliczyć do europejskiej czołówki. W Europie większy potencjał wiatrowy – obok wspomnianych Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch – mają jeszcze tylko Turcy (6,9 GW, w tym 0,8 GW zainstalowane w 2017 r.) oraz Szwedzi (6,7 GW / 0,2 GW).

Nieco gorzej wypada już udział energetyki wiatrowej w polskim miksie energii elektrycznej za ubiegły rok, który jest szacowany przez WindEurope na 8,5 proc. – wobec średniej w UE-28 na poziomie 11,6 proc. – a większy ma 11 krajów UE.

Natomiast biorąc pod uwagę moc wiatraków podłączonych do sieci tylko w 2017 r. – WindEurope wskazuje w przypadku Polski na 41 MW – jesteśmy w europejskim ogonie.

Inwestycje na polskim rynku wiatrowym zatrzymały się na przełomie 2015 i 2016 r. W tym okresie podłączenia wiatraków do krajowej sieci energetycznej sięgnęły rekordowego poziomu, co było wynikiem pośpiechu inwestorów chcących zdążyć z uruchomieniem produkcji energii w wygaszanym wówczas dla nowych inwestycji systemie zielonych certyfikatów.

Przedsięwzięcia wiatrowe w Polsce dobiła wdrożona w I połowie 2016 r. ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – nazywana ze względu na nowe, niezwykle restrykcyjne kryterium minimalnej odległości nowych wiatraków od zabudowań mieszkalnych i obszarów chronionych – ustawą odległościową.

Nowe kryterium odległościowe sprawiło, że niemal wszystkie projekty wiatrowe, dla których wówczas nie uzyskano jeszcze pozwolenia na budowę, można było wyrzucić do kosza – albo przechowywać z nadzieją na zmianę przepisów, na których poprawienie – przynajmniej do najbliższych wyborów – jednak się nie zanosi.

Szansę na zwiększenie potencjału wiatrowego w Polsce dają jeszcze projekty, które do czasu wdrożenia ustawy odległościowej posiadały pozwolenia na budowę. Inwestorzy czekają w tym przypadku z budową na aukcje, do których zostanie dopuszczona energetyka wiatrowa.

Takie aukcje miały odbyć się już pod koniec ubiegłego roku, jednak przez zamieszanie związane zasadami liczenia pomocy publicznej w nowym mechanizmie wsparcia dla OZE rząd zdecydował się odroczyć ich organizację.

Aukcja, w której szansę na objęcie wsparciem będą mieć inwestorzy wiatrowi, może odbyć się w tym roku, jednak nadal nie ma pewności, czy i na organizację jakich aukcji zdecyduje się w tym roku rząd.  

Jeszcze bardziej niejasny jest los projektów wiatrowych realizowanych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Swoje projekty z ważnymi decyzjami środowiskowymi ma Polenergia, a warunki wietrzności dla swojego projektu offshore bada PGE.

Morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku nie zobaczymy jednak, dopóki rząd nie wdroży aukcji dla takich projektów, a deklaracje o organizacji aukcji dla offshore ze strony Ministerstwa Energii jeszcze nie padły.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (62)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Master |
Zrozumiałem dlaczego wczoraj MojaPV pisał że świat odchodzi od wiatraków, MojaPV miał na myśli swój świat, a Jego świat to swiat PIS, i tu by się wszystko zgadzało! Chop się nie pomylił.
Seb |
W jakim systemie powstało te 41 MW niby?
Radek |
Mapa zrodel w Europie wydaje się oczywista. Północ wiatr, Południe słońce. Polska węgiel i spalanie drewna.
Wiatrakowiec |
No tak a gdzie MALPA PV i jego teorie ..... heheeee
alladyn-solar-batt |
Sprawa jest dość oczywista. Aby były pieniądze na sfinansowanie 500+ niemożliwy był zakup śmigłowców u któregokolwiek że światowych producentów. Aby były pieniądze na 500+ niemożliwe jest kupienie okrętów dla Marynarki Wojennej. Aby było na 500+ niemożliwe jest zakupienie systemów przeciwrakietowych średniego zasięgu....Aby było na 500+ niemożliwe jest by państwo jako właściciel Spółek polskiego BigEnergy inwestował jak należy w odbudowę Polskiego przesyłu i Dystrybucji w sposób integrujący tak odbudowaną infrastrukturę z możliwością przyłączenia OZE. Powyższe fakty to szara rzeczywistość - stąd wypływa rządowy kurs na hamowanie rozwoju. Dzięki 500+ polscy odbiorcy końcowi energii elektrycznej i cieplnej zapłacą wysoką cenę za realizację przedwyborczej obietnicy PIS. Najwyższæą cenę już płacą właściciele wiatraków - z upadłością włącznie. Jeszcze wyższą cenę płacą już obecnie choć to jedynie początek tej daniny Prosumenci rozumiani jako beneficjenci rozproszonego systemu generacji mocy w KSE.
MojaPV |
Master@ wy sobie, a ja sobie. Byłem na naszym zjeździe (nie ważne jakim) i tam wyraźnie nam powiedziano, że obce naszemu krajowi siły nie raz będą pisać artykuły nt. dobroci wiatraków nad węglem i naszymi dobrami narodowymi. A prawda się sama obroni. Wiatraki to przestarzały wynalazek. Przyszłość to geotermia, węgiel (zastosowanie DPF na kominach) i po części PV.
TobiSHOW |
MalpaPv ty sobie filtr zainstaluj na głowie najlepiej
MojaPv |
TobiSHOW@ śmiejcie się dalej ale przyjdzie taki czas i okażę się, że nowoczesne filtry DPF zamontowane na kominach są o wiele bardziej ekologicznie czyste niż wasze przereklamowane elektrownie wiatrowe!
As |
Te 41 MW w Polsce to w rzeczywistości żaden przerost, tylko URE zrewidawało swoje statystyki i stwierdziło, że się pomyliło w swoich sprawozdaniach z ostatnich miesięcy i lat i obecnie tylko poprawili swój błąd. Czyli przyrost jest tylko na papierze...
ElonPV MojaPV |
I miejmy wielką nadzieję, że wiatraki na lądzie w Polsce to już temat zamknięty.
Aldebaran |
Niech mnie ktoś uświadomi: jak węgiel, z jego ogromną infrastrukturą do wydobycia, spalenia i filtracji w elektrowni, oraz utylizacji odpadów, może być bardziej ekologiczny od energii wiatrowej ? Czy na ten przykład, na 1 MW energii zainstalowanej w EW wylewa się więcej betonu niż na każdy 1 MW całej infrastruktury około węglowej ? Nawet zakładając średnioroczną sprawność EW ~30% ?
X |
@a-s-b, pełna zgoda, z tych samych powodów nie będzie elektrowni atomowej. Podatek zwany „rynkiem mocy” zabetonuje zależność od węgla na kilkanaście lat. W tym czasie sporo klientów big energy odpłynie do off- grid, co jest na rękę węglarzom - to firmy głównie utrzymują nasz kochany monopol a nie detal. A ci co zostaną z big energy dostaną wyższe ceny i „morda w kubeł”. Zakład?
Prawda |
POLSKA RADOMIEM EUROPY :)
TobiSZOŁ |
MałpaPV ale ja wcale nie mam wiatraka ani nie planuje. To tobie pomylił się VW Golf 1.9 TDI z kominem. Pozatym dlaczego mam dopłacać niby do bandy roszczeniowych ryli, tchórzewskich obajtków i innych miernot takich jak ty, kupując węgiel? prędzej kupie gaz wam złodzieje na złość.
MojaPV |
TobiSZOŁ@ bo ty nie jesteś prawdziwym Polakiem tylko żydem lub ruskiem.
TobiSZOŁ |
to chyba jakiś trolling, ale mogę być nawet żydem lub kazachem, to zawsze lepiej jak debilem :D
Wiatrakowiec |
TobiSZOL... DOBRE ;)
masterofplaster |
cóż, wykształcony idiota po prostu nie wie że jest idiotą. I taka właśnie rasa panów nami obecnie rządzi, wiatr hula w pustych czaszkach - nie przetłumaczysz. Spokojnie, jeszcze ich zagonimy do wynoszenia obornika w wiadrach na pole :)))
MojaPV |
TobiSZOŁ@ Wystarczy być patriotą, a nie obcą agenturą lobbując za chorym OZE.
TobiSHOW |
To co ty tu jeszcze robisz wypierdku?
MojaPV |
TobiSHOW@ stoję na straży żeby tacy jak Ty nie pisali dyrdymał o OZE.
masterofplaster |
w systemach totalitarnych zawsze jest problem kto będzie pilnował "strażników". W przypadku kolegi MojaPv zapewne jest to kurator wyznaczony przez sąd w związku z popełnionymi przestępstwami gospodarczymi. Czy aby taka szemrana przeszłość nie dyskwalifikuje samozwańczego opiekuna forum?
TobiSZOŁ |
Ty lepiej pilnuj żeby co innego ci stało bo może być z tym kiepsko już, o forum się nie martw. W tej pierwszej sprawie możesz sie poradzić swojego przypruszonego siwizną szefa z Siedlec.
MojaPV |
TobiSZOŁ@ nie zakrzyczysz mnie tymi swoimi półsłówkami. To zwykłe plotki i pomówienia.
MojaPV |
TobiSZOŁ@ nie zakrzyczysz mnie tymi swoimi półsłówkami. To zwykłe plotki i pomówienia.
TobiSHOW |
Zainwestuj lepiej w Pepsi Light strazniku pierscienia
PanPolak |
Kiedyś myślałem , że Polacy to Dumny i Mądry Naród , niestety dzisiaj jako Polak jestem przekonany ,ze jesteśmy Krajem Niedouczonych Prymitywnych Skłuconych z Sobą często Niedomytych Debili...
UFO |
Jezeli ktos chce miec wiatraka to prosze bardzo niech sobie stawia ale czemu chce haraczu od panstwa w postaci zielonych certyfikatow aby mu sie to oplacalo ? Sa juz takie urzadzenia bardzo tanie co moga odzysiwac energie z wiatru bez zielonych certyfikatow ale w Polsce nie ma gwarancji patentowej .
alladyn-solar-batt |
Do UFO: pisanie o czymkolwiek ma sens o ile pozostali (czytający) mogą z niego odnieść jakiś pożytek. Skoro napominasz ,,są urządzenia" to pisz cokolwiek więcej bowiem rozwiązań do wyłapywania wiatru jest tysiące niemniej jedynie kilka koncepcji posiada wysoki współczynnik wykorzystania energii wiatru. Rozumiem, że celem pisania jest (także) wspólne przekonanie co należy stosować i z jakich powodów.
Wodnik7 |
Dpf na kominy.. coz za absurd! Gdyby wydac miliardy nie na niebezpieczna atomowke i niepotrzebne nowe weglowe bloki, lecz na PV lub wiatraki, byloby czysciej i bardziej rozproszona produkcja=mniejsze obciazenie sieci. Ale skad, lepiej pchac kase w gornikow, i leczyc ludzi z chorob spowodowanych smogiem. Extra!
X |
@UFO, czy w 2004 widziałeś demonstracje pod sejmem z hasłami typu „chcemy zielonych certyfikatów”? Ktoś palił opony za przywilejami dla wiatrakowców albo domagał się miejsca na multipleksie dla „proekologiczej telewizji”? Chyba pomyliła ci się rzeczywistość.
ElonPV MojaPV |
Ja pamiętam jak jeszcze 1.5 roku temu jełopy pisały tutaj, że turbiny wiatrowę będą demontować i z Polski wywozić - i co ? ile tego badziewia wywieziono?
ElonPV MojaPV |
No w sumie trochę państwo oszukało tych wiatrakowców. Tylko to chyba nie było moje te obecne państwo tylko te poprzednie - z przed 2015 r. czyli nie moje.
Mm |
do Elon/Moja -ile ci płacą mocodawcy z dobrej zmiany za te bzdury ,które wypisujesz ???
ElonPV MojaPV |
Mm@ robię to dla naszej Polski i dla naszych klejnotów narodowych, naszego czarnego złota.
jujko |
a po co DPF na kominach, zjazd to mieliście ale po białym i wam się teraz czarny śni a ja wolę zielone ;-)
M |
Usprawiedliwienia na poziomi polaka - cebulaka, to nie moja ręka, to inna. Cześć pawianie.
pros |
Polska ustawa antywiatrakowa jest tak samo idiotyczna, jak wprowadzona w Wielkiej Brytanii w XIX w. tzw. "Ustawa o czerwonej fladze", która wymagała, aby przed samochodem musiał biec chłopek z czerwoną chorągiewką. Gratuluję głupoty pisłodawcom, którzy kijem chcą zawrócić Wisłę. Ich szkodliwe działania hamują rozwój naszego pięknego kraju.
pros |
@X: Piszesz "firmy głównie utrzymują nasz kochany monopol a nie detal" czy myślisz, że firmy to frajerzy i nie zainwestują we własne źródła? Zobacz co robią np. KGHM i Orlen - to najbardziej spektakularne wypinanie się na "wielką" energetykę. Podniesienie cen energii tylko przyspieszy ten proces.
alladyn-solar-batt |
Pisanie o filtrach DPF w kontekście kominów i wydalanych przez nie substancji to kompletna dyskwalifikacja intelektualna i dowód katastrofy w zakresie wiedzy o procesach spalania. Rozumiem, że pomysłodawcą jest autorem wynalazczego rozwiązania, które po pierwsze zapewni ci najmniej 600 stopni Celsjusza do pracy DPF, autorem kolejnego wynalazku, który zagwarantuje co najmniej 4000 godzin pracy rocznie (bezawaryjnej pracy) przez co najmniej 10-12 lat.....Autor wspiął się na Himalaje własnego absurdu i niedorzeczności a co śmieszniejsze akurat tutejszy portal obrał sobie do obnoszenia się że swoją indolencją w sprawie dokształcania się z elementarza działania DPF
alladyn-solar-batt |
Proponuję też ignorancję abyś sam skonstruował piece zapewniające dla DPF odpowiedni poziom wymaganego ciśnienia i wymaganego objętościowego przepływu spalin, a wszystko to za mniej niż 80 tys. zł. za sztukę...
alladyn-solar-batt |
Doktorat z kret.....mu wciskacza kitu spod Legionowa
Widzę_Jak_Jest |
Jeżeli politycy na poziomie intelektualnym szeroko reprezentowanym przez obecny i ostatnie rządy decydują o OZE w Polsce, to nie ma się co dziwić skali popełnianych błędów i uległości wobec lobbystów wspierających brudną energię.
X |
@pros, ja piszę o setkach tysięcy prywatnych firm a nie o państwowych molochach zarządzanych przez prezesów z politycznego nadania. Zresztą zobacz kim przed chwilą był szef Orlenu albo KGHM. To małe firmy generują 60% PKB w Polsce.
alladyn-solar-batt |
Do X oraz Pros: obaj macie rację bo piszecie o nieco innych aspektach związanych z rolą firm wobec przyszłości kraju. Natomiast Pros trafnie zwrœcił przy okazji uwagę, że zarządy Orlenu oraz KGHM widząc iż Krajowy System Elektroenergetyczny nie jest już gwarantem stałej dostawy energii elektrycznej - przyjęły strategię wybudowania własnych, niezależnych lokalnych elektrowni z czego są jeszcze dodatkowe profity innego typu. Nikt kto ma wielką energochłonną firmę/fabrykę po niemal kompletnej zapaści latem 2015 roku nie powinien nie zauważać wynikającej z tamtej sytuacji lekcji - fachowcy z PSE mogą być omylni. Ciekawe ile jest w stanie zaryzykować przeciętny Kowalski by zastanowić się na ile on i jego rodzina chcą znaleźć się w sytuacji braku dostaw energii.
ElektrowniaPV |
@Alladyn Ty chyba żartujesz albo ktoś się pod Ciebie podszywa (tak jak pode mnie na tym forum) - poważnie uważasz, że Orlen wszedł w elektrownie gazowe bo tak im wyszło z modeli? Nie, taki mieli przykaz.
X |
@a-s-b, pros, reasumując nie ma co liczyć na big energy, skoro nawet państwowe molochy nie wierzą w stabilność KSE. Każdy powinien szukać rozwiązań pozwalających w mniejszym lub lepiej większym stopniu uniezależnić się od naszego monopolu.
Tomasz |
ElektrowniaPV: no właśnie ,,taki mieli przykaz,, tyle że w pudełku ci się nie łomocze że ten przykaz wynikał z troski o nie utracenie zasilania Orlenu podczas blackoutu w PSE-a konkretniej z troski o utracone zyski w takiej sytuacji.Ty oczywiście będziesz szukał wyłącznie politycznych kulis takich decyzji, bowiem właścicielem rafinerii nigdy nie byłeś i poprostu brak ci umiejętności policzenia ile to jest w przeliczeniu na złotówki - zatrzymanie funkcjonowania rafinerii +dystrybucji...Siedzisz i ględzisz - ci co decydujæ liczą kasę-ot i cały ich przykaz.
Fanspeedway'a |
@ Mojapv. Teraz wychodzi szydło z worka , dlaczego pisiory wykończyli wiatraki..."przyszłość to geotermia" mogłeś dodać jeszcze , że jedyna słuszna jest woda święcona ojca dyrektora z Torunia , co by potwierdziło ogromne 'datki' pieniedzy podatników z poszczegolnych resortów https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/czarno-na-bialym-finansowanie-ojca-rydzyka-miliony-z-ministerstw,798140.html . Na polskie elektryczne auto wysupłali smieszne 10 milionów , a na geotermię 73 bańki
ElektrowniaPV |
@Tomasz Jeśli ja rzekomo nie potrafię policzyć to może Ty mi wykażesz ile straciła rafineria w Płocku z tytułu postoju z uwagi na brak energii w ostatnich 5 czy 10 latach... ile tego było? i zestaw to z obecnym spreadem na cenach gaz/energia
ElektrowniaPV |
@Fanspeedway'a Co masz do Ojca Rydzyka. Geomatria jest super więc ja poieram jego, a wiatraki w krzaki...
ElektrowniaPV |
@Fanspeedway'a Sorry - chodziło mi oczywiście o geotermię, a nie o geometrię (za dużo pochlałem..).
Fanspeedway'a |
Mam to , że ze spokojem mogłoby działać wszystko na raz - wiatraki , Pv , i geotermia ojca dyrektora(wtedy może bynie potrzebny był atom czy ciepłownie na węgiel) ale za jego prywatne pieniądze bo prowadzi działalność gospodarczą taką jak inni i ja nie chcę by moje podatki trafiały do tego naciągacza . Wolałbym dać to na biednych , ale na pewno nie jemu..
Komandor Tarkin |
Odznaczenie Kani to dla wszystkich zestresowanych https://www.youtube.com/watch?v=LAn10B1NkPk
ElonPV MojaPV |
Osobiście to mam gdzieś ojca biznesmena i jego geotermię, dziwię się tylko czemu nie wszedł w wałki na wiatrakach - byłby wśród swojaków
mr. Yarro |
do ElonPV MojaPV - Durniu Witczakowy, jakich wałkach na wiatrakach degeneracie?
Duch |
Ale jaja, kryminalista naucza moralności.
Prometeusz |
,,Ty mi wykażesz ile straciła rafineria w Płocku z tytułu postoju z uwagi na brak energii w ostatnich 5 czy 10 latach... ile tego było? ,, Jakim trzeba być klocek by nie umieć pojąć, że zabezpiecza się przyszłe straty. Przeszłych nie ma potrzeby zabezpieczać, zaś Zarząd Orlenu ma własną politykę.Dlatego nie jesteś w tym zarządzie.
ElonPV MojaPV |
@prometeusz no tak, wybuduje sobie pancerny dach nad domem. Wprawdzie nigdy meteoryt na niego nie spadł... Ale zabezpieczasz się na przyszłość :). Puknij się w czerep.
Prometeusz |
To już schorzenie ,,wybuduje sobie pancerny dach nad domem. Wprawdzie nigdy meteoryt na niego nie spadł.." - poczytaj sobie chłopaku w krótkich majtkach czy jakikolwiek ,,pancerny dach'' mógłby kiedykolwiek potencjalnie zabezpieczyć przed uderzeniem meteorytu biorąc pod uwagę prędkość podróży tego rodzaju ciał. Twoje przykłady używane na rozmaite ,,argumentację" w różnych wątkach niezbicie świadczą o mitomanii.Co poradzisz.
foka |
Polska przechodzi na spalanie opon zużywanych przez elektryki.
efd |
Tutaj nie ma w tym kraju żadnej przyszłości. Coraz bardziej myślę o wyjeździe stąd na zawsze.

Giełda OZE

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW

Kupię turbinę wiatrową DEWIND 1MW czytaj dalej...

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW

Sprzedam pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana minimalna powierzchnia dz czytaj dalej...

Panele monokrystaliczne BYD 305Wp Tier -1

Witam, W ofercie mamy moduły monokrystaliczne marki BYD o mocy 305Wp. Podana cena jest dla zamówi czytaj dalej...