Producent Jacka Danielsa inwestuje w energię wiatrową

Producent Jacka Danielsa inwestuje w energię wiatrową
Fot. K Tempest Bradford, flickr cc
REKLAMA

Brown-Forman Corporation, właściciel m.in. marki Jack Daniels, podpisał długookresową umowę na zakup energii z farmy wiatrowej, z której cała produkcja ma odpowiadać niema całemu zapotrzebowaniu amerykańskiej firmy.  

Producent whisky Jack Daniels kupi energię elektryczną pochodzącą z farmy wiatrowej Solomon Forks, która powstanie w Kansas i z której całkowita generacja ma odpowiadać 90 proc. konsumpcji energii Brown-Forman Corporation.

Budowa farmy wiatrowej Solomon Forks ma ruszyć w tym roku, a jej uruchomienie przewidziano jeszcze w czwartym kwartale br. Jej całkowita moc wyniesie wówczas 474 MW.

Brown-Forman zagospodaruje 30 MW, zachowując, przez cały okres obowiązywania umowy PPA, wynikające z produkcji zielonej energii gwarancje pochodzenia, które mają pozwolić mu na zrównoważenie emisji związanych ze zużyciem energii przez infrastrukturę amerykańskiej firmy. Energia elektryczna, która powstanie na Solomon Forks i do której prawa zyska amerykańska firma, będzie sprzedawana na rynku hurtowym.

W roku 2012 Brown-Forman zobowiązał się do ograniczenia emisji CO2 o 15 proc. do roku 2023.

Umowa PPA na zakup energii wiatrowej ma obowiązywać przez 15 lat. – Umowy na zakup energii (Power Purchase Agreements, PPA) pozwalają takim firmom jak Brown-Forman inwestować w produkcję energii ze źródeł odnawialnych na dużą skalę, prezentując swoje zaangażowanie w energetykę odnawialną. Takie umowy jednocześnie zapewniają stabilną cenę energii przez cały okres ich trwania – komentuje amerykańska firma.

Realizację podobnych inwestycji i zdobycie na niej finansowania w USA coraz częściej umożliwiają właśnie zawierane z deweloperami umowy PPA.  

Ostatnio umowę PPA na 160 MW z tej samej farmy wiatrowej podpisał potentat telekomunikacyjny T-Mobile, który przyjął cel przejścia na 100 proc. energii odnawialnej do roku 2021. Więcej na ten temat w artykule: T-Mobile będzie zasilany w 100 proc. zieloną energią.

Umowę PPA na energię z farmy wiatrowej Solomon Forks podpisała również firma Target. W tym przypadku chodzi o 100 MW.

Brown-Forman nie jest jedynym producentem napojów alkoholowych w USA, który inwestuje w OZE. W ubiegłym miesiącu amerykański oddział Budweisera poinformował o przejściu na zasilanie w 100 proc. energią odnawialną.

To konsekwencja decyzji grupy Anheuser-Busch InBev, do której należy marka Budweiser. Informacja o wykorzystaniu wyłącznie energii odnawialnej ma się pojawić na etykietach butelek i puszkach Budweisera.

Anheuser-Busch InBev zapowiedział przejście wyłącznie na zieloną energię do roku 2025, a w tym roku ma dojść do poziomu 31 proc.

Ta decyzja oznacza zastąpienie około 6 TWh energii konsumowanej przez ten koncern w skali roku energią z OZE. 1/5 zielonej energii AB InBev ma wytwarzać we własnym zakresie. Pozostała energia zostanie zakupiona bezpośrednio od właścicieli farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

– Piwo istnieje od 3 tys. lat. Chcemy, aby istniało jeszcze przez kolejnych 3 tys. lat – Reuters cytuje wiceprezydenta Budweisera Briana Perkinsa.

Budweiser zapewnił sobie energię odnawialną, kupując ją w ilości odpowiadającej jego zapotrzebowaniu od amerykańskiego oddziału włoskiego koncernu energetycznego Enel. Chodzi konkretnie o generację z należącej do Enel farmy wiatrowej Thunder Ranch, która znajduje się w Oklahomie i której moc sięga 300 MW.

W ubiegłym roku decyzję o przejściu w ciągu 5 lat wyłącznie na zieloną energię podjęła również grupa Carlsberg. Dodatkowo duński koncern zobowiązał się do zmniejszenia emisji CO2 w ujęciu tzw. beer-in-hand emissions o 30 proc. do roku 2030. Terminem beer-in-hand emissions określono emisje powstałe w całym procesie powstawania produktu, zaliczając emisje wygenerowane w rolnictwie, transporcie czy sprzedaży detalicznej.

red. gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
analityk |
Kolejny przykład nieujęty w artykule to podpisanie umowy PPA na zakup energii elektrycznej z elektrowni fotowoltaicznej w Meksyku o mocy 114MW. Hiszpańska firma Acciona założyła joint venture wspólnie z firmą Tuto Energy budując elektrownię PV o łącznej mocy 404MW. Inny przykład to umowa PPA na dostarczenie energii dla metra w stolicy Chile - Santiago. Bardzo ciekawe zestawienie firm tworzy RE100, ranking firm, które chcą całkowicie przejść na energie odnawialną. Można byłoby stworzyć taki ranking dla polskich firm, W tym celu Droga Redakcjo możecie zapytać największe polskie firmy w jakim stopniu korzystają z "zielonej energii". Dla tych firm będzie to nie tylko efekt marketingowo-PR, ale także okazja do pokazania, że są liderami w danej branży.
UFO |
Ide zainwestowac w Jacka Danielsa kupie jednego wiatraka o mocy 40 volt a co nie stac mnie . Za stodola go postawie .

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...