BMW nie zainwestuje w Polsce przez zamieszanie z wiatrakami?

BMW nie zainwestuje w Polsce przez zamieszanie z wiatrakami?
Fot. BMW
REKLAMA

Taki związek sugeruje „Dziennik Gazeta Prawna”. Na inwestycjach w energetykę wiatrową w Polsce miały stracić firmy związane z właścicielami niemieckiego koncernu, zniechęcając ich do nowej aktywności gospodarczej w naszym kraju.

„Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że BMW rozważał budowę w Polsce m.in. stacji ładowania samochodów elektrycznych, a we wstępne rozmowy miał być zaangażowany Mateusz Morawiecki pełniący wówczas jeszcze funkcję ministra rozwoju.

BMW zrezygnowało jednak z planów związanych z polskim rynkiem. Jaka była tego przyczyna? „DGP” podaje, że osoby związane z rodziną Quandt, do której należy BMW, zainwestowały w firmy, które postawiły na naszym kraju farmy wiatrowe i które miały odczuć na własnej skórze niestabilność otoczenia prawnego towarzyszącą firmom działającym na naszym rynku OZE.

Chodzi m.in. o spółkę C&C Wind, w przypadku której w ubiegłym roku długoterminową umowę na zakup zielonych certyfikatów uznała za nieważną Energa. Państwowy koncern energetyczny kierowany przez Daniela Obajtka podobnie postąpił również z innymi umowami, w przypadku których inwestorzy wiatrowi mieli jeszcze wieloletnie gwarancje sprzedaży certyfikatów po ustalonych wcześniej cenach.

– To kwestia zaufania. Jeśli wiążące przepisy prawa w jakiejś branży są nagle drastycznie zmieniane, zastanawiasz się, czy za chwilę tak się nie stanie w twojej branży – „DGP” cytuje osobę z otoczenia rodziny Quandtów.

„Dziennik Gazeta Prawna” zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię, która może odstraszać od inwestowania w Polsce. Chodzi o najbardziej węglowy w Europie miks energetyczny.

– W przypadku takich firm powiązanie nowych fabryk i dostaw energii z OZE jest oczywiste, bo nie mogą zwiększać swojego "śladu węglowego". Ale co zrobić, jeśli się widzi, że kraj z przyczyn politycznych raczej się cofa w zakresie energetycznym – mówi rozmówca „DGP”.

Link do artykułu w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Master |
A w mediach z całą pewnością będzie cisza w tym temacie
Zielona pyra |
Mamy to tylko dzięki jednemu nazistowskiemu kartoflowi i jego fobiom
rr |
Dobrze i niech zabiora jeszcze dotacje ;)
Daniel |
Morawiecki - jesteś wielki!!! (wielkim liliputem). Nie dorastasz swojemu stwórcy Kaczemu nawet do pasa!
filutek |
pawian, jakie instrukcje z Nowogrodzkiej? Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz? A może o Wandzie co Niemca nie chciała?
edoo |
No i co ? Cisza! I nikt nie poniesie odpowiedzialności w tym chorym kraju!!
SPS |
Problem jest w tym, że obecna partia chce wszystko robić 'po swojemu' i za wszelką cenę inaczej niż poprzednicy.
MojaPV |
To możliwe tylko na tym forum: rzekomi inwestorzy utyskują, że ktoś nie zabierze im rynku :) beka :D
rhb |
Fakt rzekomi bo teraz nikt normalny nie będzie inwestował żeby za kilka tygodni zmienili regulacje i wprowadzili retroaktywny podatek.
olik74 |
Jak mówią marketingowcy jeden niezadowolony klient zabierze 11 innych. Premier krzywousty może sobie w Davos mówić, mówić... a rynek już wie swoje.
ElektrowniaPV |
@rhb jaki retroaktywny podatek wprowadzono?
agronom |
Skąd na tym forum się tyle ujadającego KODziarstwa wzięło...?
MojaPV |
KODziarze mają ból pupy i ujadają
Odo |
To bylo pewne, ze predzej czy pozniej tak wlasnie bedzie... :/
pawelo |
Uwielbiam takie opinie inwestorów zagranicznych o działaniach naszego zacofanego intelektualnie rządu PIS. A najlepiej gdyby odpowiedzialność za to wszystko wzięli teraz wszyscy Ci co się dali kupić i uwiązać na smyczy za 500+. Zacofany Polski naród:)
Emi |
1. Jak to jest że bogaty koncern korzysta z grantu aby realizować prywatny biznes. Te 18 mln euro za 250 ładowarek z pewnością poszły z naszych kieszeni.Subsydiowanie prywatnych firm z publicznych pieniędzy jest w przypadku Niemiec normą. Tylko Polacy są traktowani inaczej. 2. 250 ładowarek na całą Europę to śmiech na sali. 3. Jeśli właścicielka BMW straciła w Polsce na OZE, to pytam kto na tym zyskał. Kto nie będzie musiał jej płacić. 4. Rynek nie znosi próżni. Przyjdą inni. Adresuję wszystkim gniewnym tutaj podpisanym. A GwZ sugeruję podawanie wszystkich faktów.

Giełda OZE

Kupie projekty elektrowni wiatrowych

Kupię projekty elektrowni wiatrowych z pozwoleniem na budowę dla elektrowni nowych i używanych. czytaj dalej...

Kupie pracujące elektrownie wiatrowe

Kupię pracujące elektrownie wiatrowe nowe i używane czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

2 x 1MW Małopolska

2 x 1MW z pozwoleniem na budowę, umowa warunkowa na sprzedaż po wygraniu aukcji. Kolejny 1MW na tej czytaj dalej...