Ostatnia szansa dla lądowych wiatraków w Polsce

Ostatnia szansa dla lądowych wiatraków w Polsce
Daniel X. O'Neil, flickr cc
REKLAMA

Państwowe koncerny energetyczne chcą budować farmy wiatrowe. Szykują się do startu w tegorocznej aukcji OZE, w której wsparcie może uzyskać kilka dużych farm. To ostatnia szansa, aby zrealizować inwestycje w najbliższych latach.

W ciągu ostatnich dwóch lat wielokrotnie słyszeliśmy, że po tym, co stało się z branżą OZE, szczególnie z inwestycjami wiatrowymi, żaden szanujący się inwestor nie wróci do tematu zielonej energetyki w Polsce. I trudno się dziwić – ustawa antywiatrakowa, zmiany w opodatkowaniu farm wiatrowych, nieudany start aukcyjnego systemu wsparcia i ogólnie rozumiany chaos prawny nie tylko wyhamowały inwestycje, ale też naraziły inwestorów na realne straty.

Jednak w 2018 r. wciąż jest przynajmniej teoretyczna szansa na poprawę. Według informacji WysokieNapiecie.pl, projekt nowelizacji ustawy o OZE, który jest niezbędny do przeprowadzenia w tym roku aukcji, w ciągu najbliższego tygodnia ma się znaleźć na Komitecie Stałym Rady Ministrów. – Obecnie szlifuje go komisja prawnicza, żeby było mniej pracy w Rządowym Centrum Legislacji – usłyszeliśmy nieoficjalnie w ME. Jednym z nowych rozwiązań miałoby być wpisanie do ustawy wielkości koszyków aukcyjnych, a nie publikowanie ich, jak dotychczas, w postaci rozporządzenia.

Z naszej rozmowy wynika, że już w pierwszej tegorocznej aukcji moglibyśmy spodziewać się zakontraktowania sporego wolumenu energii z wiatraków. Nieoficjalnie wiadomo, że właśnie zawarcie przez Polskę umów na zakup energii z OZE stało się jednym z warunków podczas negocjowania warunków notyfikacji całej ustawy przez Komisję Europejską.

Ogłoszenie aukcji OZE uwzględniającej zakup energii z wiatru byłoby zgodne z tym, co pisał dla nas niedawno Christian Schnell ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Sektora Energii: nawet jeśli rząd nie przepada za energetyką wiatrową, to konieczne wydaje się zakontraktowanie w 2018 i 2019 roku takiej ilości energii, która odpowiada ok. 1,2 GW nowej mocy w farmach wiatrowych.

Widać również ogromne wyczekiwanie inwestorów. Można spotkać się ze skrajnymi reakcjami. Niektórzy przestali dawać wiarę sygnałom płynącym z ME. I trudno im się dziwić; skierowanie projektu nowelizacji ustawy o OZE do Sejmu było zapowiadane przez cały IV kwartał ub. r., a do dzisiaj nie nastąpiło.

Inni jednak po cichu liczą, że  przynajmniej niektóre z rozwijanych we wcześniejszych latach projektów farm wiatrowych jeszcze da się reanimować. Istnieje przecież pula, której nie objęła ustawa antywiatrakowa – to projekty, które w momencie wejścia w życie ustawy, czyli w lipcu 2016 r., miały ważne pozwolenia na budowę.

Nadających się do realizacji projektów z każdym miesiącem ubywa, ale na samym początku nieoficjalnie mówiło się, że ich łączna moc to około 2000 MW. To również zgodne z naszymi szacunkami rynkowymi.

Które firmy staną do aukcji OZE, czy prywatni inwestorzy podejmą ryzyko? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Bartłomiej Derski, Justyna Piszczatowska, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TK |
Najpierw popsuli a teraz na zapalanie płuc będą naprawiać! Ale tak to już jest jak garstka na niczym nie znających się dyletantów dorwie się do koryta!!
MojaPV |
Po co wiatraki? Lepiej wspomóc inne oze i kontraktować te same ilości energii tyle, że z innych oze. Wiatraków w Polsce już wystarczy.
olik74 |
Dlaczego z wiatraków? Bo wiatraki są najtańsze. Potwierdza się to o czym mówiono w branży, że Państwo przejmie za bezcen interes zniszczony ustawami... A jeśli to prawda to procesy będą bolesne.
Radek |
Wiatraki tak, a najlepiej na Morzu Bałtyckim jakby stworzonym dla takich inwestycji, płytkim i wietrznym.
Ksiądz |
Wiatraki to zło, duże i głośne, biogazownie śmierdzą, tzostaje tylko fotowoltaika! :)
x |
do Ksiądz: -Wiatraki TAK , ale tam gdzie można -Biogazownie nie śmierdzą , radze na jakąś się wybrać , a nie głupoty pisać -PV Tak ale za rozsądną cene
Polak |
Pv tak ale bez skubania 20 % przez Big molochów.
SunUP |
To o czym sie mocno zapomina w naszym kraju do dobrodziejstwo nie duzych instalacji przydomowych. Obecny rozwoj wiatraków pozwala na ich montaz na dachu budynku i nieuciazliwa prace dla otoczenia. Energetyka rozproszona to nie tylko PV ale tez Wiatraki - mikro turbiny. A uzytkownicy PV sami zdaja sobie sprawe z marnych uzysków zima i pozna jesienia

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...