Kolejny producent w klubie „8 MW”. Uzysk energii o 20 proc. wyższy

Kolejny producent w klubie „8 MW”. Uzysk energii o 20 proc. wyższy
Fot. Siemens
REKLAMA

Siemens Gamesa otrzymał zamówienie na dostawę ogromnych morskich elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 8 MW. Dotąd tak potężne wiatraki budował tylko jeden producent.

Siemens Gamesa to obecnie największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych pod względem zrealizowanych zamówień. Niemiecko-hiszpańska grupa nie jest jednak liderem jeśli chodzi o moc produkowanych wiatraków. Liderem w tym zakresie jest japońsko-duńskie konsorcjum MHI Vestas, którego turbiny o rekordowej mocy 8 MW już pracują u wybrzeży Wielkiej Brytanii, a wkrótce staną też u wybrzeży Niemiec i Danii.

Turbiny V164-8.0 MW zastosowano po raz pierwszy komercyjnie na uruchomionej w ubiegłym roku morskiej farmie wiatrowej Burbo Bank II na Morzu Irlandzkim. W tym projekcie wykorzystano 32 turbiny MHI Vestas V-164-8.0, a ich łączna moc wynosi 258 MW. Łączny uzysk energii ma odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez około 230 tys. gospodarstw domowych.

MHI Vestas zapewniał, informując o tej inwestycji, że pojedyncza turbina V-164-8.0 wyprodukuje w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 8,3 tys. brytyjskich gospodarstw domowych.

W ubiegłym roku duńsko-japoński producent otrzymał zamówienie na elektrownie wiatrowe o jednostkowej mocy 8 MW także dla projektu morskiej farmy wiatrowej Deutsche Bucht, której moc sięgnie 252 MW i która powstanie na Morzu Północnym, u wybrzeży Niemiec, w odległości około 90 km od linii brzegowej, na głębokościach rzędu 39-41 metrów.

Do klubu „8 MW” przystąpi również Siemens Gamesa będący największym producentem morskich wiatraków pod względem zrealizowanych dotąd zamówień dotyczących ponad 2,8 tys. turbin o łącznej mocy 11 GW.

Siemens Gamesa dostarczy turbiny SG 8.0-167 DD dla realizowanego u wybrzeży francuskiego regionu Bretania projektu Saint Brieuc o mocy ok. 500 MW.

Siemens zapewnia, że elektrownie wiatrowe o mocy 8 MW będą produkować o 20 proc. więcej energii w porównaniu do jego nieco mniejszych turbin o mocy 7 MW (model SWT-7.0-154 MW).

Wkrótce kolejni producenci mogą wdrożyć na rynek jeszcze większe turbiny. Pierwszym kandydatem jest MHI Vestas będący na etapie testów turbiny o mocy 9,5 MW, która powstała na bazie platformy V164 i która ma trafić na pierwsze farmy wiatrowe w roku 2020.

Takie turbiny mają wejść w skład m.in. ogromnej morskiej farmy wiatrowej Moray o mocy 950 MW, którą na Morzu Północnym zbudują Portugalczycy z EDP Renewables (EDPR) oraz Francuzi z Engie. Realizacja tego projektu to efekt ubiegłorocznej, brytyjskiej aukcji. Zaproponowana cena za energię wyniosła 57,5 GBP/MWh.

Niemiecki producent Senvion zapowiedział w ubiegłym roku plany wdrożenia na rynek morskiej turbiny wiatrowej o mocy 10 MW. Prace nad turbiną o takiej mocy Niemcy chcą sfinansować m.in. z grantów z unijnego programu Horyzont 2020. Aplikację do tego programu zgłosili w listopadzie ubiegłego roku.

W ubiegłym roku montaż testowej turbiny o mocy 8 MW zrealizowało przejęte przez Siemensa konsorcjum Adwen. Testy tej turbiny, w której wykorzystano rekordowej długości łopaty (88,4 m), odbywają się w Bremerhaven w północnych Niemczech.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
sol |
@Master. 100/100.
ENRGY |
Jako przykład szybkosci postępu w rozwoju turbin wiatrowych słyszałem kiedyś anegtodę o tym, że jedna z nowych turbin Siemensa niezdążyła nawet wejśc do produkcji bo została zastąpiona przez nowszy model, który był równolegle rozwijany. Wie ktoś może o który model chodziło?
sol |
ENGRY. Przeskok technologiczny nastąpił ok. 2008 i wtedy projektowane moce zwiększono o ok. 50%. A wiązało się to z wyeliminowaniem przekładni i zastosowaniem na większą skalę technologii direct drive. Ale konkretnego przypadku nie znam.
Windturbiness |
Właśnie chdzi o Simensa który zagarnoł technologie Enerkona i zbudował turbiny direct drive i ich słynne awarie na lądzie i offshore które na gwałt modernizowali ale po retroficie jakoś sie krencą a Simens zagarnia dalej co mniejsze firmy i przejmuje ich patenty a z Enerkonem dalej się sądzą o system bezprzekładniowy w 2008roku najcześciej instalowane były turbiny 2MW a w tym 3,4-4,0MW ich sprawnośc to przepaśc .
szok |
U nas już niedługo ruszą wiatraki na węgiel i podłączone do nich przedłużaczem elektryczne samochody Morawieckiego...
Ręka w nocniku |
a Polska na to: Niemożliwe !!

Giełda OZE

Kompleksowy wykonawca elektrowni PV (powyżej 0.5 MW)

Kompleksowo wykonamy budowę elektrowni fotowoltaicznej. Zapytanie poprzez formularz: https://l.face czytaj dalej...

Wbijanie konstrukcji

Polska firma z 10-letnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej przyjmie zlecenie na wbicie konstru czytaj dalej...

Panele 335W 72 cells - w świetnej cenie!

Firma Alter Power Sp. z o.o. - oficjalny dystrybutor paneli fotowoltaicznych Amerisolar, CSUN (Tier czytaj dalej...

Potrzebny mocny finansowo partner

Potrzebujemy silnego finansowo partnera do sprzedaży złomu, również kolorowego z likwidowanej elektr czytaj dalej...