Kolejny producent w klubie „8 MW”. Uzysk energii o 20 proc. wyższy

Kolejny producent w klubie „8 MW”. Uzysk energii o 20 proc. wyższy
Fot. Siemens
REKLAMA

Siemens Gamesa otrzymał zamówienie na dostawę ogromnych morskich elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 8 MW. Dotąd tak potężne wiatraki budował tylko jeden producent.

Siemens Gamesa to obecnie największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych pod względem zrealizowanych zamówień. Niemiecko-hiszpańska grupa nie jest jednak liderem jeśli chodzi o moc produkowanych wiatraków. Liderem w tym zakresie jest japońsko-duńskie konsorcjum MHI Vestas, którego turbiny o rekordowej mocy 8 MW już pracują u wybrzeży Wielkiej Brytanii, a wkrótce staną też u wybrzeży Niemiec i Danii.

Turbiny V164-8.0 MW zastosowano po raz pierwszy komercyjnie na uruchomionej w ubiegłym roku morskiej farmie wiatrowej Burbo Bank II na Morzu Irlandzkim. W tym projekcie wykorzystano 32 turbiny MHI Vestas V-164-8.0, a ich łączna moc wynosi 258 MW. Łączny uzysk energii ma odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez około 230 tys. gospodarstw domowych.

MHI Vestas zapewniał, informując o tej inwestycji, że pojedyncza turbina V-164-8.0 wyprodukuje w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 8,3 tys. brytyjskich gospodarstw domowych.

W ubiegłym roku duńsko-japoński producent otrzymał zamówienie na elektrownie wiatrowe o jednostkowej mocy 8 MW także dla projektu morskiej farmy wiatrowej Deutsche Bucht, której moc sięgnie 252 MW i która powstanie na Morzu Północnym, u wybrzeży Niemiec, w odległości około 90 km od linii brzegowej, na głębokościach rzędu 39-41 metrów.

Do klubu „8 MW” przystąpi również Siemens Gamesa będący największym producentem morskich wiatraków pod względem zrealizowanych dotąd zamówień dotyczących ponad 2,8 tys. turbin o łącznej mocy 11 GW.

Siemens Gamesa dostarczy turbiny SG 8.0-167 DD dla realizowanego u wybrzeży francuskiego regionu Bretania projektu Saint Brieuc o mocy ok. 500 MW.

Siemens zapewnia, że elektrownie wiatrowe o mocy 8 MW będą produkować o 20 proc. więcej energii w porównaniu do jego nieco mniejszych turbin o mocy 7 MW (model SWT-7.0-154 MW).

Wkrótce kolejni producenci mogą wdrożyć na rynek jeszcze większe turbiny. Pierwszym kandydatem jest MHI Vestas będący na etapie testów turbiny o mocy 9,5 MW, która powstała na bazie platformy V164 i która ma trafić na pierwsze farmy wiatrowe w roku 2020.

Takie turbiny mają wejść w skład m.in. ogromnej morskiej farmy wiatrowej Moray o mocy 950 MW, którą na Morzu Północnym zbudują Portugalczycy z EDP Renewables (EDPR) oraz Francuzi z Engie. Realizacja tego projektu to efekt ubiegłorocznej, brytyjskiej aukcji. Zaproponowana cena za energię wyniosła 57,5 GBP/MWh.

Niemiecki producent Senvion zapowiedział w ubiegłym roku plany wdrożenia na rynek morskiej turbiny wiatrowej o mocy 10 MW. Prace nad turbiną o takiej mocy Niemcy chcą sfinansować m.in. z grantów z unijnego programu Horyzont 2020. Aplikację do tego programu zgłosili w listopadzie ubiegłego roku.

W ubiegłym roku montaż testowej turbiny o mocy 8 MW zrealizowało przejęte przez Siemensa konsorcjum Adwen. Testy tej turbiny, w której wykorzystano rekordowej długości łopaty (88,4 m), odbywają się w Bremerhaven w północnych Niemczech.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
sol |
@Master. 100/100.
ENRGY |
Jako przykład szybkosci postępu w rozwoju turbin wiatrowych słyszałem kiedyś anegtodę o tym, że jedna z nowych turbin Siemensa niezdążyła nawet wejśc do produkcji bo została zastąpiona przez nowszy model, który był równolegle rozwijany. Wie ktoś może o który model chodziło?
sol |
ENGRY. Przeskok technologiczny nastąpił ok. 2008 i wtedy projektowane moce zwiększono o ok. 50%. A wiązało się to z wyeliminowaniem przekładni i zastosowaniem na większą skalę technologii direct drive. Ale konkretnego przypadku nie znam.
Windturbiness |
Właśnie chdzi o Simensa który zagarnoł technologie Enerkona i zbudował turbiny direct drive i ich słynne awarie na lądzie i offshore które na gwałt modernizowali ale po retroficie jakoś sie krencą a Simens zagarnia dalej co mniejsze firmy i przejmuje ich patenty a z Enerkonem dalej się sądzą o system bezprzekładniowy w 2008roku najcześciej instalowane były turbiny 2MW a w tym 3,4-4,0MW ich sprawnośc to przepaśc .
szok |
U nas już niedługo ruszą wiatraki na węgiel i podłączone do nich przedłużaczem elektryczne samochody Morawieckiego...
Ręka w nocniku |
a Polska na to: Niemożliwe !!

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...