Upadłości i przejęcia mogą dotyczyć nawet połowy wiatraków

Upadłości i przejęcia mogą dotyczyć nawet połowy wiatraków
Fot. danishwindindustryassociation, flickr cc
REKLAMA

Trudna sytuacja operatorów farm wiatrowych wynikająca z niskich cen zielonych certyfikatów i wyższego opodatkowania może skutkować upadłościami i przejęciami pierwszych elektrowni wiatrowych.

„Rzeczpospolita” informuje o rozmowach na temat przejęć farm wiatrowych, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Wśród zainteresowanych zakupem wiatraków mają być zagraniczni inwestorzy, ale także spółki Skarbu Państwa.

Cytowany przez „RZ” Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, szacuje, że sprawa upadłości i przejęć wiatraków może dotyczyć nawet połowy działających w kraju farm wiatrowych.

Do pierwszej połowy 2016 r. w Polsce uruchomiono farmy wiatrowe o łącznej mocy około 5,8 GW. Później uruchamiano już tylko pojedyncze wiatraki, co wynika z wdrożenia nowego mechanizmu wsparcia dla OZE, który dotąd nie premiował energetyki wiatrowej, a także z uchwalenia ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która praktycznie zablokowała rozwój nowych projektów wiatrowych.

W efekcie przyjęcia tych regulacji możliwość budowy farm wiatrowych mają jeszcze tylko inwestorzy, którzy zdobyli pozwolenie na budowę przed uchwaleniem ustawy „odległościowej”. Jednak realizacja tych inwestycji jest uzależniona od przeprowadzenia aukcji, która obejmie farmy wiatrowe, a na razie nie wiadomo, kiedy taka aukcja się odbędzie.

Póki co na rynku wiatrowym możemy wkrótce usłyszeć nie o budowie nowych farm wiatrowych, ale o upadłościach i przejęciach istniejących wiatraków. Dzisiaj problemy finansowe mają dotyczyć około 70 proc. zbudowanych w kraju elektrowni wiatrowych.

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (21)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
W tym celu napisano tę Ustawę.
Mm |
Jak powiedział klasyk-dziki kraj.
MojaPV |
Ktoś wie czemu tylko połowy? co jest przyczyną że tylko połowy?
alex |
Ciężko będzie Ci to wytłumaczyć mojapv abyś zrozumiał
Daniel |
@MojaPV - nigdy się tego nie dowiesz zakuty łbie!!!
klon Witczaka |
banda pisowskich złodzieji. Jak szarancza - wszystko zniszczą.
elektrowniaPV |
czemu tylko połowa? się zapytuję - czy ta druga połowa potrafi sobie dać radę?
Polak |
Bo połowa to pasożyty..
Master |
druga połowa należy np do BIG ENERGY ALBO KTOŚ POSTAWIŁ BEZ KREDYTU, ktoś taki jak @PV nie jest w stanie ogarnąć jakiejkolwiek logiki ekonomiczno-gospodarczej, nie wspominając już o jakiejkolwiek empatii w stosunku do tych którzy w dobrej wierze zainwestowali swoją ciężko zarobioną kasę, jak Cie człowiecze jakieś raczysko zacznie trawić to wtedy sobie przypomnisz o człowieczeństwie
MojaPV |
Co?! "o człowieczeństwie" ? "empatii"? tutaj? tutaj gdzie po chamsku obraża się każdego kto ma choć odrobinę inne zdanie? Jakieś kloaczne porównania, niezdolność do jakiejkolwiek refleksji... ile razy obrażano tutaj każdego kto miał inne zdanie? rozejrzyj się wokoło i zastanów...
ElektrowniaPV |
Tak, to własnie teraz przyszły gorsze czasy i własnie teraz przypomina się o empatii? ale wcześniej wyzywało się od pisdzielców, wieśniaków, wsteczników, frajerów itd.
Sebastian |
#Elektrownia PV - czy ktoś Ciebie skrzywdził w dzieciństwie, naśmiewali się koledzy ? Jak można być tak bezinteresownie nieżyczliwym. Setkom ludzi wali się życie - zaostali oszukani przez własny kraj, a ty masz z tego radochę. Nie rozumiem...
Daniel |
@ElektrowniaPV czy też @MojaPV jesteś tą samą osobą i jesteś pymyleńcem, wstecznikiem czy jak ty tam siebie sam nazywasz ale lepiej zastąpić to jednym adekwatnym zawierającym w sobie te wszystkie nazewnictwa i jest to słowo: PiSdzielec!
Sic |
@sebastian wystarczy, że przeczytasz list Witczyka (tego trolla) z uwagami do projektu ustawy o OZE z czerwca 2017 to sobie mniej więcej nakreślisz jakim życiowym przegrywem jest nasz ukochany Januszek, biznesy mu na prosumencie nie wyszły to leje moczem po internecie jak typowy burek
rr |
@ MojaPV, bo jemu sie marzy zeby wszyscy upadli to jest takie Polskie/chrzescijanskie !!!!!!!!!!!!!!!! obluda !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
TwojaPV |
Sezon na Pawiany się zaczął, PawianPV- szukaj wyższego drzewa, bo empatii nie będzie
Master |
Moja pv, powiedz mi człowieku że jesteś bez winy, nic a nic sobie nie zasłużyłeś na żadną obelgę, ja na Ciebie nie bluzka, chociaż dzięki Pisowi prawie cały dobytek mojej pracy straciłem, i rozumiem ludzką frustrację kiedy traci się wszystko i czyta Twoje komentarze.
Master |
Moja pv, powiedz mi człowieku że jesteś bez winy, nic a nic sobie nie zasłużyłeś na żadną obelgę, ja na Ciebie nie bluzka, chociaż dzięki Pisowi prawie cały dobytek mojej pracy straciłem, i rozumiem ludzką frustrację kiedy traci się wszystko i czyta Twoje komentarze.
Wiatrakowiec |
Master... masz w 100% racji , mogli spokojnie zostawic to co bylo zbudowane do tej pory ! Bo sama ustawa OZE w ktorej by nie oglosili aukcji... co teraz sie dzieje np wiatrakow, spowodowalaby ze wiecej juz by sie nie budowalo, a tak My Polscy inwestorzy cierpimy najbardziej, bo zagraniczne firmy sobie poradza i wyciagna przed sady wielka kase od rzadu ktory te pieniadze sciagnie z nas !!!!
MojaPV |
Jestem bez winy i nie zasłużyłem sobie na te wszystkie chamskie wyzwiska jakimi radośnie ciskają pawiany. No chyba, że za winę poczytują mi inne zdanie, które mam na tę czy inną sprawę.
TwojaPV |
PawianPV zaczął i sam wymyślił sobie tą ksywkę i taka jest prawda, zresztą- zasłużenie. Możesz zniknąć raz na zawsze i problem się rozwiąże, są fora gazety polskiej, stopwiatrakom, tam się wyżyjesz :D

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...