Francuzi skrócą proces budowy farm wiatrowych i podwoją ich potencjał

Francuzi skrócą proces budowy farm wiatrowych i podwoją ich potencjał
Fot. jlcwalker, flickr cc
REKLAMA

Paryż zapowiada podwojenie mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej do roku 2023. Ma w tym pomóc ułatwienie procesu uzyskiwania niezbędnych pozwoleń.

Regulacje, których wdrożenie zapowiedział francuski rząd i które mają na celu przyspieszenie inwestycji wiatrowych we Francji, zakładają m.in. skrócenie o połowę czasu potrzebnego do zdobycia niezbędnych pozwoleń i przyłączenia do sieci.

Pałac Elizejski szacuje, że obecnie czas potrzebny na zrealizowanie projektu farmy wiatrowej we Francji może wynosić około 7-9 lat. Zaproponowane reformy mają ten czas skrócić o połowę, przybliżając Francję do standardów obowiązujących w Niemczech, gdzie rozwój projektu wiatrowego zajmuje przeciętnie 3-4 lata.  

Problemem inwestorów na francuskim rynku wiatrowym jest długotrwałe rozpatrywanie przez sądy odwołań od wydawanych pozwoleń, które może trwać latami. Paryż szacuje, że około 70 proc. projektów wiatrowych podlega takim procedurom.

W 2017 roku Francuzi przyłączyli do sieci elektrownie wiatrowe o mocy 1,692 GW. Dzięki temu łączna moc energetyki wiatrowej we Francji wzrosła do 13,76 GW, a udział generacji wiatrowej we francuskim miksie energii elektrycznej wynosi około 5 proc.

W tym roku francuskie władze mają przeprowadzić pierwszą aukcję na 200 MW, w której inwestorzy wiatrowi będą konkurować o wsparcie z deweloperami farm fotowoltaicznych. Maksymalna moc zgłaszanych projektów nie będzie mogła przekroczyć 18 MW.

Pod koniec ubiegłego roku Francuzi zdecydowali również o zwiększeniu wyznaczonego na 2023 r. celu zainstalowanego potencjału naziemnych farm fotowoltaicznych – dzięki zwiększeniu potencjału udostępnianego w aukcjach z 1,45 GW do 2,45 GW.

W maju ubiegłego roku Komisja Europejska zatwierdziła – obok nowych programów dla fotowoltaiki – nowy mechanizm wsparcia mający objąć małe farmy wiatrowe, złożone maksymalnie z 6 turbin, z czego moc każdej ma nie przekraczać 3 MW. W tym przypadku system wsparcia ma obowiązywać dla projektów uruchamianych w ciągu najbliższych 10 lat i może objąć elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 15 GW.

W październiku 2017 r. KE zatwierdziła natomiast francuskie mechanizmy wsparcia OZE, które mają objąć generację energii ze źródeł o łącznej mocy 7,5 GW. Te programy dotyczą inwestycji w fotowoltaikę, w tym jeden zakłada realizację wspomnianej wspólnej aukcji dla PV i wiatru.

Potencjał OZE we Francji wzrósł na koniec I połowy 2017 r. do 46,85 GW, a w ostatnich kwartałach o jego wzroście decydowały niemal w całości sektory energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. W 2016 roku – według danych operatora RTE – energia odnawialna stanowiła ok. 18,7 proc. francuskiego miksu energii elektrycznej.

Zgodnie z zobowiązaniami unijnymi Francja do 2020 r. powinna zwiększyć udział OZE w konsumpcji energii elektrycznej, cieplnej i w transporcie do 23 proc. Zgodnie z danymi Eurostatu, na koniec 2015 roku Francuzi doszli do poziomu 15,2 proc.

Paryż wcześniej przyjął też swój własny cel, niezależny od uzgodnień na forum UE, w ramach którego do roku 2030 chcą produkować z OZE 40 proc. energii.

Kurs przyjęty wcześniej w zakresie OZE przez rząd kierowany przez Francois Hollande utrzymuje aktualny prezydent Francji Emmanuel Macron.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPv |
Minister Kownacki po dymisji już jedzie do Francji z kompletem sztućców, uczyć tępych Francuzufffff używania zastawy stołowej i pisowskiego wynalazku: 10h
Blokada_wiatraków |
A polska ma ustawę antywiatrakową 10 x HH od zabudowań i wyższy podatek za budowle + turbinę! haha
MojaPV |
Francuski prezydento wraz z babcią już planują obstawić pałac elizejski wieżami wiatrołapów i to ze wszystkich stron
Dyktatorek |
Czy to wiatrakowcy wsadzili Witczaka do pierdla że zieje taką nienawiścią?
TwojaPV |
witczyk biznesu wyzywa innych od witczyków biznesu chociaż sam jest największą zakałą ze wszystkich, wyroki odsiedź do końca i pieniądze oddaj tym których okradłeś, tatuś na posadzce pójdzie do piachu niedługo to wrócisz tam skąd przyszedłeś
MojaPV |
pawianie stadko musi sobie koniecznie znaleźć kozła ofiarnego bo kogoś trzeba obarczyć swoimi idiotycznymi decyzjami
TwojaPV |
pawianie stadko siedzi na wiejskiej wokół kurdupla, a smród ich łajna dolatuje aż na to forum

Giełda OZE

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...

Działająca Elektrownia Wiatrowa Mazowieckie

Sprzedam działającą elektrownie wiatrową lub część udziałów. Inwestycja uruchomiona przed 1 lipca 2 czytaj dalej...

Kupię projekty fotowoltaiczne (do1MW gotowe do budowy)

Polski inwestor doświadczony w budowie projektów fotowoltaicznych kupi projekty gotowe do budowy o m czytaj dalej...