PGE szykuje odpis na 807 mln zł. Część to wiatraki

PGE szykuje odpis na 807 mln zł. Część to wiatraki
Farma wiatrowa Lotnisko. Fot. PGE
REKLAMA

Polska Grupa Energetyczna sygnalizuje wykonanie dużego odpisu wartości aktywów, którego część dotyczy segmentu energetyki wiatrowej. Będzie to kolejny odpis wartości aktywów PGE zrealizowany w tym obszarze.

Polska Grupa Energetyczna S.A. informuje, że zakończone zostały główne prace nad testami na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych zgodnie z wymogami MSR 36. 

Wyniki testów przeprowadzonych przez PGE wskazują na utratę bilansowej wartości wybranych rzeczowych aktywów trwałych w segmentach Energetyki Konwencjonalnej oraz Energetyki Odnawialnej w łącznej wysokości ok. 807 mln złotych. 

W szczególności utrata wartości bilansowej dotyczy Elektrowni Szczecin (473 mln złotych) oraz wybranych aktywów wiatrowych (110 mln zł). Odpis segmencie OZE ma wynikać „ze zmiany otoczenia prawnego w zakresie systemów wsparcia”. 

PGE zastrzega, że te wartości mają charakter szacunkowy, nie były jeszcze przedmiotem badania przez biegłego rewidenta i mogą ulec zmianie.

Odpis aktualizujący wartość aktywów trwałych zostanie uwzględniony w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym PGE za 2017 r. i będzie to kolejny z rzędu odpis wartości aktywów PGE.

W sprawozdaniu finansowym za 2016 r. Polska Grupa Energetyczna informowała o dokonaniu odpisów wartość aktywów na 864 mln zł, z czego elektrownie wiatrowe straciły na wartości 369 mln zł, projekty wiatrowe – 218 mln zł, a odpis w pozycji „wartość firmy” wyniósł 277 mln zł.

PGE oceniała wówczas, że największy wpływ na wartość użytkową wycenianych aktywów miały przede wszystkim zmiany założeń dotyczących średnioważonego kosztu kapitału, ceny energii elektrycznej oraz ceny sprzedaży praw majątkowych.

Grupa wskazywała również na zmiany w otoczeniu regulacyjnym, które zaszły w 2016 r. i miały istotny wpływ na segment energetyki odnawialnej.

Polska Grupa Energetyczna jest największym w kraju operatorem elektrowni wiatrowych. Posiada 14 farm wiatrowych: Kamieńsk (30 MW), Pelplin (48 MW), Żuromin (60 MW), Resko I i II (14 MW i 76 MW), Wojciechowo (28 MW), Ostrowo-Jagniątkowo (30,6 MW), Karnice I (30 MW), Kisielice I i II (40,5 MW i 36 MW), Galicja (12 MW), Malbork (18 MW), Lotnisko (90 MW) oraz Karwice (40 MW).

Spółka zarządza też 36 elektrowniami wodnymi, a łączny potencjał elektrowni wodnych i wiatrowych PGE wynosi 2133 MW.

Do PGE należy też jedna elektrownia fotowoltaiczna, której moc wynosi 0,6 MW i która jest zlokalizowana na Górze Żar położonej w powiecie żywieckim.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Wydzierżawie grunty pod PV

Wydzierżawie działkę pod farme PV powierzchnia do uzgodnienia 3-6 ha Wlkp gmina Śrem 40km od poz czytaj dalej...

Kompleks Farm PV 25-27MW Poszukuje Inwestora/wspólnika celu realizacji projektu

Kompleks Farm 25-27 PV (25-27x1MW) poszukuje wspólnika/inwestora w celu realizacji projektu Posiad czytaj dalej...

Sprzedam pracujaca turbine wiatrowa Frisia F56 850kw.

Sprzedam uruchomiona od 2015/16 roku niemiecka turbine wiatrowa o mocy 850kw. Srednia roczna produkc czytaj dalej...

Poszukujemy projektów PV do 2 MW z aktualnymi warunkami przyłączenia w woj. lubuskim.

Jesteśmy zainteresowani zakupem projektów PV zlokaiizowanych w województwie lubuskim, dla których wy czytaj dalej...