FNEZ: 30-36 TWh energii z wiatraków na Bałtyku

FNEZ: 30-36 TWh energii z wiatraków na Bałtyku
Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ)
REKLAMA

Do końca 2030 roku w polskiej części Morza Bałtyckiego może zostać wybudowanych 4 GW, a do końca 2035 roku nawet 8 GW morskich farm wiatrowych. Według Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, potencjał morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Bałtyku to nawet 30-36 TWh energii rocznie.

Jak wynika z najnowszych analiz potencjału rynkowego MFW w Polsce, prowadzonych w ramach programu „Energia z Bałtyku dla Polski 2025” przez Fundację na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ), Polska ma szansę zrealizować ambitny plan, jakim jest uzyskanie 8 GW z morskich farm wiatrowych. Fundacja zapewnia, że w połączeniu z równoległym rozwojem energetyki gazowej na poziomie ok .4 GW i budową transgranicznej morskiej sieci przesyłowej o mocy 2-3 GW, energetyka morska może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego w latach 2025-2035. – Rozwój MFW to szansa na dywersyfikację źródeł energii, zwłaszcza w kontekście ubytków mocy węglowych niespełniających standardów BAT oraz możliwość osiągnięcia celów związanych z redukcją emisji CO2 i wykorzystania odnawialnych źródeł energii – komentuje Fundacja.

FNEZ przekonuje, że za rozwojem energetyki morskiej przemawia nie tylko bardzo duża wydajność i stabilność wytwarzania nieemisyjnej energii odnawialnej, ale także stosunkowo niskie koszty operacyjne oraz fakt, że nie niesie ona za sobą istotnych konfliktów środowiskowych oraz społecznych. – To obecnie jedna z najszybciej rozwijających się branż w światowej energetyce – tylko do końca roku 2017 zrealizowano inwestycje o mocy 17,6 GW mocy, o wartości ponad 30 mld euro – wylicza Fundacja. 

Aby rozwijać energetykę morską, Polska potrzebuje rozwiązań systemowych i konkretnych deklaracji wsparcia ze strony administracji, które dawałyby stabilną podstawę do decyzji inwestycyjnych. O ile kilka projektów jest sukcesywnie rozwijanych – zostały już podpisane umowy pozwalające na przyłączenie 2,2 GW z morskich wiatraków do 2026 roku, dla trzech projektów przeprowadzono kompleksowe badania środowiskowe, a dwa w 2016 roku uzyskały decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach, to obecnie nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie w polskich domach popłynął prąd z Morza Bałtyckiego. Do tej pory nie podjęto bowiem żadnych decyzji inwestycyjnych, a to oznacza, że szansa na budowę pierwszych morskich elektrowni w roku 2020 spadła do zera – mówi Maciej Stryjecki, prezes zarządu Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej.

Na zielone światło czekają również polskie firmy, które już od kilku lat odnoszą sukcesy w dostarczaniu na światowe rynki technologii i podzespołów wykorzystywanych w sektorze energetyki morskiej. Krajowi przedsiębiorcy specjalizują się w produkcji fundamentów morskich elektrowni, wież i konstrukcji stalowych, morskich kabli i stacji transformatorowych oraz statków do budowy i serwisu morskich farm. Jak wynika z analiz FNEZ, po roku 2020 energetyka morska może stać się jednym z filarów polskiej gospodarki, który będzie zapewniał jej nawet w 60-70 proc. krajowego łańcucha dostaw.

Jak podkreśla Stryjecki, aby Polska wykorzystała potencjał energetyczny płynący z Bałtyku i tym samym, mogła konkurować w sektorze MFW z innymi krajami, niezbędne jest jak najszybsze stworzenie warunków, które będą sprzyjały inwestycjom.

Ambitny cel budowy 8 GW w MFW do roku 2035 jest nadal w naszym zasięgu. Aby go osiągnąć, niezbędne jest jednak pilne wprowadzenie rozwiązań systemowych zapewniających możliwość określenia gwarantowanej wysokości ceny energii pochodzącej z pilotażowych morskich farm wiatrowych, zapewnienie dostępu do sieci nowym projektom oraz wyznaczenie nowych projektów na obszarach przeznaczonych w planie zagospodarowania obszarów morskich pod rozwój energetyki odnawialnej.  Poważnej dyskusji trzeba również poddać temat rozwoju sieci morskiej. Z jednej strony taka sieć może istotnie wpłynąć na bezpieczeństwo polskiego systemu elektroenergetycznego, a z drugiej znacząco obniżyć koszty inwestycyjne MFW. Scenariusz budowy morskiej infrastruktury przesyłowej przez PSE, i stworzenie punktów przyłączenia dla MFW na morzu sprawiłoby, że MFW w Polsce po roku 2027 mogłyby się rozwijać na zasadach czysto rynkowych, bez dodatkowego wsparcia. A w rękach państwa zostałaby sieć, pozwalająca na import energii oraz na zwiększenie możliwości bilansowania i bezpieczeństwa przesyłu w północnej Polsce – dodaje Maciej Stryjecki.

Jak wynika z opracowania przedstawionego przez FNEZ, osiągnięcie celu 8 GW w offshore do 2035 roku wymaga organizacji już w 2019 r. aukcji określających gwarantowaną wysokość ceny energii w okresie 15-letnim dla projektów posiadających decyzje środowiskowe i umowy przyłączeniowe. W 2020 r. aukcje powinny zostać zorganizowane dla projektów posiadających prawomocne pozwolenia lokalizacyjne, a także określać warunki przyłączenia do sieci oraz wysokość ceny energii.

FNEZ ocenia, że aukcja na lokalizacje i warunki przyłączenia do sieci dla tych projektów, które zostaną oddane do użytku do roku 2035, powinna zostać zorganizowana w 2021 roku, a projekty startujące w tej aukcji powinny być realizowane bez dodatkowego wsparcia w postaci gwarantowanej ceny energii.

Fundacja wdraża program „Energia z Bałtyku dla Polski 2025”, który zostanie sygnowany przez ponad 30 firm i instytucji reprezentujących krajowy przemysł stoczniowy, kablowy, elektryczny, inżynierii i logistyki morskiej, które podjęły współpracę na rzecz wykorzystania krajowego potencjału przemysłu dla rozwoju projektów morskich.

Pierwszym etapem programu, zrealizowanym w 2017 roku, była aktualizacja programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej FNEZ z 2013 roku, uwzględniająca postęp technologiczny oraz aktualną sytuację rynkową, szacunki potencjału morskiej energetyki wiatrowej, jej koszty oraz korzyści gospodarcze.

Obecnie trwają analizy scenariuszy rozwoju rynku energii, z uwzględnieniem generacji gazowej, wiatrowej na morzu i importu gazu i energii elektrycznej droga morską. Obydwa programy będą poddane konsultacji podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej, które odbędzie się w Warszawie w dniach 28 lutego - 1 marca br.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Oz |
"..Aby rozwijać energetykę morską, Polska potrzebuje rozwiązań systemowych i konkretnych deklaracji wsparcia ze strony administracji, które dawałyby stabilną podstawę do decyzji inwestycyjnych.." Dobrze że za marzenia nie trzeba płacic. Przy obecnej sytuacji politycznej nawet 2030 r jak wskazuje autor tekstu to raczej nierealne.Opozycja rządowa praktycznie nie istnieje i raczej nie wygląda by szybko sie pobierała dlatego też PIS ma kolejne wybory(niestety) w 2019 na chwilę obecną w kieszeni nawet jeżeli musiałby budować koalicje przy braku większości w co szczerze wątpię.Szkoda bo mimo wszystko Morska branża wiatrowa ma przyszłość i patrząc w jakim tempie rozwija się mogłaby być w naszym przypadku niezłym bodźcem do rozwoju dla Północnej części Polski.
Pan i Władca |
Proponowałbym zacząć od znalezienia inwestorów i zachęcenia ich do ulokowania pieniędzy właśnie w Polsce. Jak na razie inwestycją w morskie farmy wiatrowe zainteresowane są dwa podmioty, które już poniosły pewne koszty z tym związane (nie małe), jest to PGE i Polenergia. Problemem jest to, że jak dobrze pamiętam część pozwoleń wygasa w 2021 roku a pozostałe w 2026 (poprawcie mnie jeśli się mylę). Rentowność inwestycji będzie możliwa tylko wtedy gdy Polski rząd dokona zmian prawnych, w co niestety bardzo wątpię. Z wielkim zainteresowaniem będę przyglądał się dalej temu tematowi i kibicował całej branży OZE w Polsce. Pozdrawiam wszystkich kumatych...
Radek |
Sytuacja bardzo przypomina modernizację polskiej armii. Ogrom słów i dużo zmarnowanego papieru. Po czym przychodzą następcy i zmieniamy koncepcje. Zabawa od początku.
SPS |
30-36TWh energii. Dobry rząd poświęci czas i skupi wysiłki na tym jak to najlepiej wykorzystać bo technologie już są dostępne. Jak nie dać marnować się tej energii, a przy tym zrobić to umiarkowanym kosztem i przede wszystkim "dać zarobić" swoim i przyczynić się do powstania (choć częściowo) nowych technologii i trwałych miejsc pracy w PL. To wszystko jest możliwe tylko trzeba nad tym popracować. Projekt jest ogromny - dlatego wymaga dobrego przygotowania i dobrych ludzi z doświadczeniem i wiedzą. Tylko czy to możliwe w PL?
AST |
Polska ma wielkie możliwości rozwoju od lat w wielu dziedzinach ale tych możliwości nie wykorzystuje z powodu marnych synów jakich ma. Nie krytykuję tu tylko PiS-u ale PO, SLD,PSL i im podobnych. Do władzy się szło dla własnego interesu a nie dla Polski. Urzędnicy w centralach to już oddzielny temat. W efekcie mamy po Bułgarii i Rumunii najniższy dochód na mieszkańca. Nasz problem polega na tym, że gdy się już wskaże chama, który wstrzymywał lub szkodził, to nikt go nie rozliczy czy ukarze bo ten wyżej jest podobny jemu.
asd |
Czym pozniej tym lepiej i taniej. Powoli, czekac na rozwoj technologii. Nie dawac Kulczykom czy innym. Sami to postawimy i bedzie nasze. Jestesmy tylko ograniczeni terytorium. Dochody przydadza sie na zasilanie budzetu panstwa. Pogonic tych gnoi z postsocjalizmu, a zarzadzanie panstwa oddac profesjonalistom. Idzie w tym kierunku. Bravo PiS
TwojaPV |
Witczak, pampers jest tak pełny że zaraz pęknie widać powyżej.
Pan i Władca |
- asd - po co czekać? Najlepiej w ogóle nie budować - będzie taniej. "sami to postawimy" sami czyli kto? Ty z kolegami z piaskownicy? Jak czytam tego typu komentarze to normalnie nie wiem co myśleć. Jeżeli Ci rzekomo "profesjonaliści" w ręce, których oddawana jest władza dysponują podobną wiedzą merytoryczną do Ciebie to dalej powinniście budować elektrownie węglowe z piasku w wyżej wspomnianej piaskownicy. Pozdrawiam wszystkich kumatych...
Radek |
Kompetencje, technologie, doświadczenia, wykwalifikowane w tej dziedzinie kadry, wieloletnie finansowanie nabywa się właśnie teraz, działając a nie czekając. Przykład, choćby koreańskie potęgi motoryzacyjne KIA, Hyundai. Czym były 20 lat temu a czym są teraz? Pytanie jest retoryczne.

Giełda OZE

Kompleksowy wykonawca elektrowni PV (powyżej 0.5 MW)

Kompleksowo wykonamy budowę elektrowni fotowoltaicznej. Zapytanie poprzez formularz: https://l.face czytaj dalej...

Wbijanie konstrukcji

Polska firma z 10-letnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej przyjmie zlecenie na wbicie konstru czytaj dalej...

Panele 335W 72 cells - w świetnej cenie!

Firma Alter Power Sp. z o.o. - oficjalny dystrybutor paneli fotowoltaicznych Amerisolar, CSUN (Tier czytaj dalej...

Potrzebny mocny finansowo partner

Potrzebujemy silnego finansowo partnera do sprzedaży złomu, również kolorowego z likwidowanej elektr czytaj dalej...