Czy polski rząd zapłaci odszkodowania inwestorom wiatrowym?

Czy polski rząd zapłaci odszkodowania inwestorom wiatrowym?
Dr Marek Jeżewski, kancelaria Kochański Zięba i Partnerzy. Fot. MarketNews24
REKLAMA

W ostatnich dniach pojawiły się informacje o kilkunastu inwestorach zagranicznych, którzy skierowali pozwy arbitrażowe przeciw Polsce w związku ze zmianami prawnymi wprowadzonymi w tzw. ustawie wiatrakowej i dotyczącymi dopłat do energii odnawialnej.

Według informacji przekazanych przez Prokuratorię Generalną, reprezentującą interesy Skarbu Państwa, pozwy już skierowane – to roszczenia na kwotę kilkuset milionów złotych. To może być jednak dopiero początek, jak przekonało się o tym wiele państw.

– Nie wiemy, czy powyższe kwoty wyczerpują całość roszczeń inwestorów – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Marek Jeżewski, partner w kancelarii prawnej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP), szef praktyki arbitrażu.

Należy jednak pamiętać o ogólnej regule związanej z takimi postępowaniami, ponieważ Polska zgodnie z prawem międzynarodowym ma swobodę zmieniania regulacji prawnych. I dotyczy to także energii odnawialnej.

Takie odszkodowania finansowe za zmiany w prawodawstwie byłyby ograniczeniem suwerenności kraju, który jest członkiem UE. Co do tego w UE panuje zgoda. Spór o takie roszczenia może wydawać się jednocześnie bardzo prosty, jak i bardzo skomplikowany. W jakiej sytuacji jest więc polski rząd?

– Poziom tolerancji dla zmian legislacyjnych przyjmowany przez trybunały arbitrażowe w ostatnich latach jest bardzo wysoki, generalnie przyjmuje się, że zmiany legislacyjne, które wyrządzają szkody inwestorom zagranicznym, o ile nie są dyskryminacyjne i nieproporcjonalne, nie pociągają za sobą finansowego obowiązku naprawienia szkody – dodaje ekspert z KZP.

MarketNews24

Zobacz również

Komentarze (28)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
X |
Rząd zapłaci naszymi pieniędzmi. Nie wystarczy "nie kraść", trzeba jeszcze myśleć.
Wiatrkowiec |
Myślenie PiS .... nie jest ich silna stroną ;)
MojaPV |
a niby za co te odszkodowania?
Polak |
MojaPV | 2018-01-11 16:14:49 a niby za co te odszkodowania? Za to że nie dostaną więcej ,nieuczciwej kasy.
Daniel |
@MojaPV - za takie myślenie jakie ty reprezentujesz MałpoPV
pawelo |
Ale gość pieprzy. "Polska zgodnie z prawem międzynarodowym ma swobodę zmieniania regulacji prawnych. I dotyczy to także energii odnawialnej" To oznacza, że można mimo zawartych umów zmieniać zasady w trakcie gry? Przecież to kpina i całkowity brak szacunku wobec inwestorów zagranicznych. Przez takie podejście staniemy się całkowicie nie godni zaufania jako kraj.
wec |
Wydaje mi się że wszyscy zapomnieli o CETA, a to dopiero początek.
alladyn-solar-batt |
,,To oznacza, że można mimo zawartych umów zmieniać zasady w trakcie gry? Przecież to kpina i całkowity brak szacunku wobec inwestorów zagranicznych'' - dokładnie tak jak piszesz - Polska i jej władze dokumentują swym zachowaniem legalizaję okradania inwestorów poprzez uchwalanie ,,prawa'' skutkującego wstecz. Nie rozumiem jednak dlaczego bulwerujące miałoby być JEDYNIE takie wlaśnie traktowanie inwestorów wyłącznie zagranicznych? Czyż okradanie takimi Ustawami krajowych inwestorów miałoby być akceptowalne? Gdzież jest patriotyzm przywoływany przez PiS w kryteriah politycznego kierunku działania, skoro bankrutowanie programowane z uzyciem Ustawy przez Posłów dotyczy także krajowego kapitału?
Mem |
Zapłacimy za zerwanie umów. I dlatego inwestycje leżą onkwiczą- nikt nie zaryzykuje interesów z trabantami Kaczyńskiego, wymiana premiera nic nie zmieni. Właśnie JPMorgan stwierdził że woli Rumunię od Polski. Brawo PIS!
MojaPV |
@alladyn "okradania inwestorów poprzez uchwalanie ,,prawa'' skutkującego wstecz" - która zmiana prawa zadziałała wstecz?
Mem |
pierwsza z brzegu - unieważnienie prawomocnie wydanych decyzji środowiskowych i WZ. Wymieniać dalej?
TwojaPV |
Zmiana zasad opodatkowania wiatraków jako budowli. Porzucenie systemu ZC. PawianPV wyjdź swoimi horyzontami poza klatkę w zoo czasami.
Ksiądz |
Polski rząd z twoich podatków (bo sam nie ma ani grosza...) może Was jedynie kopnąc w dupę! Debil ten który zaufał polaczkowemu rządowi :)
Sebastian |
Naturalnie, rząd ma prawo kształtowania polityki prawnej, gospodarczej. Co spowoduje zaniechanie inwestycji przez potencjalnego inwestora w dniu dzisiejszym lub jutrzejszym. Zmiany nie powinny jednak uderzać w inwestycje powstałe wcześniej na bazie innych regulacji - pewnym konsensusem mogłoby być umożliwienie odtworzenia środków włożonych w inwestycję. Bez wątpienia doprowadzenie do upadłości firmy przez zmianę przepisów jest jednak naganne.
kr |
polska Odstrasza zagranicznych inwestorów , a Polskich inwestorów po prostu zniszczyła
X |
@kr nie Polska tylko Pislam.
AST |
Zgadzam się z Alladynem. Przypomnę też tym, którzy zawiszczą inwestorom posiadanie wiatraków, że inwestorzy zainwestowali swoje pieniądze mając gwarancję uzyskania określonej ceny za wyprodukowaną przez siebie energię elektryczną. Mieli podpisane wieloletnie umowy. Nadto. Koncerny energetyczne z jednej strony wypowiadały umowy wybranym dostawcom energii z OZE a z drugiej strony płaciły ponad 200 złotych innym dostawcom energii z OZE. Dziwnym jest fakt, że Polenergia ma wysokie zyski z produkcji energii z OZE z wiatraków, a większość farm wiatrowych bankrutuje lub żyje na krawędzi. Uważam, że tym firmom którym wypowiedziano umowy niezgodnie z treścią zawartej umowy, należy się odszkodowanie. Ma je płacić druga strona umowy a nie Rząd. Rząd ma przeznaczyć miliardy na wynalezienie lekarstwa na głupotę, a pacjentów wystarczy poszukać tu, u piszących wulgarnie i z nienawiścią do innych.
Kujawiak |
Skoro Januszek kolekcjonuje przypadki prawa działającego wstecz to dodam, że od tego roku instalacje o mocy ponad 0,5 MW nie mogą już liczyć na zakup energii z urzędu. Kto widział OZE mniejsze niż te 0,5 MW?! Skoro nie można już byc nawet pewnym ,że prąd od nas kupią (bo świadectwa to są tyle warte co honor Januszka) to jak prowadzić biznes z tym rządem?!
TwojaPV |
i co PawianPV, dudy w miech? Zniknąłeś jak kornik w Białowieży
Polek |
Szanowni Państwo, powtarzam po raz kolejny.... Otóż w OZE nie ma żadnych inwestorów zagranicznych, gdyż właścicielem wiatrakowni itp są gospodarstwa domowe .... .
MojaPV |
Kto nie rozumie stwierdzenia "działanie prawa wstecz" to pozostaje tylko rozłożyć ręce. Zmiana opodatkowania była wstecz? ciekawe... decyzje środowiskowe ? a poczytaj jeden z drugim podstawę unieważnienia. Z takim poziomem życzę powodzenia w ubieganiu się o odszkodowania!
KornikPV |
PawianPV podaj pisowską definicje działania prawa wstecz, bo ta oryginalna jest z prawa rzymskiego. Wiemy że kaczor aspiruje do cezara tylko że Pawianom twojego pokroju daleko do rzymskich senatorów.
Kacper |
Przykładem działąnia prawa w stecz jest orzykład Energi i anulowanie umów długoterminowych. Wyobrażcie sobie ze Państwoawa firma podpisuje z rolnikiem umowe, że będzie np kupowac przez 15 lat mandarynki. Rolnik idzie do banku, bierze kredyt, likwiduje np plantacje bawełny, kupuje maszyny, buduje chłodnie i sadzi mandarynki. Po 5 latach przychodzi Państwowa firma i mówi, że 5 lat temu podpisała umowe niezgodnie z prawem.Twierdzi, że od dzisiaj nie będzie nic kupować od rolnika. Mało tyego, każe rolnikowi zwrócić pieniądze którymi wcześniej zapłąciłą za dostarczane mandarynki. Ale mandarynek tych iuz nie ma bo je sprzedała. To jest własnie przyoadek Energi i umowy z wiatrakowcami. Jak nazwać takie działanie? przypominam, że to jest fiorma Państwowa która np na wyraźny rozkaz właściciela wydałą z miliard złotych na wsparcie plajtującego górnictwa,
MojaPV |
@Kacper a gdzie tu masz człowieku udział jakiejś zmiany prawa? jedna firma wypowiada drugiej umowę - czy zasadnie czy nie rozstrzyga sąd. Ale to nie ma nic wspólnego z jakimiś zmianami prawa.
ElektrowniaPV |
@KornikPV popros opiekuna o jakieś mniej zgniłe banany bo bzdury wypisujesz po tych, które aktualnie dostajesz.
do MojaPV |
Może odpowiesz czy według Ciebie można liczyć wstecz kadencje do samorządów? Bo według tego co piszesz to mozna i kaczy też tak uważa. Przecież to jest ELEMENTARNY BRAK LOGICZNEGO ROZUMOWANIA!!!
KornikPV |
PawianPV, odpowiedz wpierw jaka jest definicja działania prawa wstecz wg twojego cezara (opiekuna i chlebodawcy) , czekam na twój głos z klatki
MojaPV |
@Kornik nie jest moim zamiarem dokształcanie ciebie

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...