Ikea ma kolejną farmę wiatrową

Ikea ma kolejną farmę wiatrową
Håkan Dahlström / flickr cc
REKLAMA

Ikea przejmuje kolejną farmę wiatrową. Tym razem chodzi o park wiatrowy o mocy 50 MW, który znajduje się w Portugalii. Ta inwestycja wpisuje się w cel szwedzkiej grupy, która zapowiedziała, że do 2020 roku będzie wytwarzać samemu tyle energii odnawialnej, ile wynosi jej całkowite zapotrzebowanie. 

Ikea poinformowała o zakupie farmy wiatrowej w pobliżu Aguiar da Beira w Portugalii. Farma wiatrowa składa się z 25 elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 2 MW, które w skali roku mają dostarczać przeciętnie 156 GWh energii elektrycznej.

Ta inwestycja wpisuje się w strategię portugalskiej Ikei, która podobnie jak oddziały szwedzkiego koncernu w innych krajach zakłada całkowite zaspokojenie energetycznych potrzeb energią produkowaną ze źródeł odnawialnych.

Ikea posiada już w Portugalii instalacje fotowoltaiczne składające się z około 11 tys. paneli PV.

To kolejna farma wiatrowa w Europie, którą będzie zarządzać Ikea. Kilka miesięcy temu deweloper OX2 zakończył budowę innej farmy wiatrowej, która obecnie należy do Ikei. Chodzi o farmę wiatrową o mocy 42,4 MW, która powstała w Finlandii.

Ikea zaspokaja swoje zapotrzebowanie na energią pochodzącą z farm wiatrowych również w Polsce. W tym celu kupiła w ostatnich latach 6 działających w naszym kraju parków wiatrowych, które mają produkować w skali roku około 473 GWh energii elektrycznej.

Ikea inwestuje w odnawialne źródła energii od wielu lat. Pierwsza inwestycja w instalację fotowoltaiczną miała miejsce w Älmhult w Szwecji już w 1997 roku. Ta instalacja wytwarza energię elektryczną do dzisiaj. W tamtym czasie była to największa taka instalacja w całej Skandynawii o mocy nominalnej 50 kWp.

Obecnie Ikea posiada już zainstalowanych na całym świecie 730 tys. modułów fotowoltaicznych, które produkują energię na potrzeby jej infrastruktury. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Ogłoszenie o przetargu na sprzedaż projektu farmy wiatrowej o mocy 40

Ogłoszenie o przetargu na sprzedaż przedsiębiorstwa EP GAMÓW Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej w czytaj dalej...

kompl PV 2500 zł 1 kW zestawy min 10 kW, 20kW mont GRATIS

cena zestawu dachowego zestaw 20 kW montaż Gratis czytaj dalej...

CAR Porty PV + stacje ładowania PV

witam cena dotyczy CAR Portu PV 1-stanowisko z Panelami ładowarka 20 kW instalacje 2-stanowis czytaj dalej...