Tak dużo energii europejskie wiatraki jeszcze nie wyprodukowały
Wczoraj padł dzienny rekord produkcji energii wiatrowej w Europie. Swoje krajowe rekordy generacji z wiatru odnotowali Niemcy i Francuzi.
Jak wynika z danych europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej WindEurope, w dniu 3 stycznia farmy wiatrowe na Starym Kontynencie wyprodukowały w sumie 2,128 TWh energii elektrycznej, pokrywając 22,7 proc. średniego, dziennego zapotrzebowania na prąd w Europie.
Wyprodukowana energia odpowiadała dziennemu zapotrzebowaniu na energię generowanemu przez ok. 215 mln europejskich gospodarstw domowych lub w 75-procentach pokryłaby średnie dzienne zapotrzebowanie europejskiego przemysłu.
Na wczorajszy wynik wpłynęła generacja z lądowych wiatraków na poziomie 1,9 TWh oraz morskich na poziomie 229 GWh.
Krajowy rekord produkcji energii z wiatru odnotowano na największym europejskim rynku wiatrowym, czyli w Niemczech, gdzie lądowe wiatraki wytworzyły wczoraj 833 GWh, a morskie 92 GWh energii elektrycznej, pokrywając w sumie 60,1 proc. niemieckiego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Dzienny rekord generacji wiatrowej pobito też we Francji, gdzie wiatraki wyprodukowały wczoraj 219 GWh – na ten wynik złożyła się praca wyłącznie wiatraków na lądzie. Taka ilość energii pozwoliła na pokrycie 14,6 proc. zapotrzebowania na energię w tym kraju.
Mimo rekordu Francuzów, wczoraj kilka krajów posiadało większy udział energii wiatrowej w krajowy miksie wytwarzania energii elektrycznej.
Oprócz wspomnianych Niemiec były to m.in. Dania z produkcją 51 GWh i udziałem 48 proc., Hiszpania (267 GWh, 37 proc.), Austria (38 GWh, 32 proc.), Holandia (79 GWh, 23 proc.), Wielka Brytania (205 GWh, 22 proc.), Portugalia (33 GWh, 22 proc.).
W naszym kraju wczoraj z wiatru wyprodukowano 77 GWh energii elektrycznej, co pozwoliło na zaspokojenie 15 proc. krajowego zapotrzebowania na energię.
Wczorajszy współczynnik wykorzystania mocy wiatrowych wyniósł w całej Europie przeciętnie 57 proc. w przypadku wiatraków lądowych oraz 76 proc. w przypadku farm wiatrowych na morzu. W przypadku morskich wiatraków w Niemczech było to nawet 94 proc., ale już w przypadku wiatraków pracujących u wybrzeży Danii było to przeciętnie 56 proc.
Ten współczynnik w przypadku farm wiatrowych w Polsce wyniósł wczoraj 55 proc. wobec 76 proc. dla lądowych farm wiatrowych w Niemczech.
W pierwszej połowie 2017 roku w Europie powstały farmy wiatrowe o łącznej mocy 6,1 GW. Na nowy potencjał wiatrowy, który powstał w Europie w I połowie u.br., złożyły się lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 4,8 GW. Pozostałe 1,3 GW to morskie farmy wiatrowe przyłączone u wybrzeży Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii i Finlandii.
Wartość inwestycji w nowe farmy wiatrowe, które zanotowano w I połowie 2017 r., sięgnęła – według wstępnych szacunków WindEurope – 8,3 mld euro (w tym 5,4 mld euro w lądowej energetyce wiatrowej i 2,9 mld euro w morskiej), co jest wartością znacznie niższą niż 14 mld euro inwestycji wygenerowanych w I połowie 2016 r.
W całym 2016 r. w Europie powstały farmy wiatrowe o mocy 12,5 GW, co było wynikiem o 3 proc. gorszym niż za 2015 r. Na ubiegłoroczny wynik europejskiego sektora wiatrowego złożyły się przyłączenia farm wiatrowych na lądzie o mocy 10,923 GW, a także na morzu o mocy 1,567 GW. Wartość inwestycji w 2016 r. wyniosła w sumie 27,5 mld euro – o 5 proc. więcej niż w roku 2015.
red. gramwzielone.pl