Przynajmniej kilkanaście firm z branży wiatrowej pójdzie do sądu

Przynajmniej kilkanaście firm z branży wiatrowej pójdzie do sądu
Fot. Invenergy
REKLAMA

Zagraniczni inwestorzy z sektora wiatrowego, w których uderzyły regulacje wdrożone w 2016 r. przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, będą dochodzić swoich racji przed międzynarodowymi trybunałami arbitrażowymi. Odszkodowania w przypadku rozstrzygnięć niekorzystnych dla polskiego rządu mogą sięgać nawet kilku miliardów złotych.

Podstawą do dochodzenia roszczeń przez zagraniczne firmy, które zainwestowały na polskim rynku wiatrowym, jest międzynarodowy Traktat Karty Energetycznej. Pomóc im mogą również dwustronne umowy o wzajemnym wspieraniu inwestycji, których stroną jest Polska i kraj, z którego pochodzi deweloper.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na informacje prokuratury, do tej pory złożono kilkanaście notyfikacji o sporach wynikających z przyjętej w 2016 r. ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która zablokowała rozwój realizowanych wcześniej projektów i mocno podniosła koszty operacyjne istniejących elektrowni, skutkując podniesieniem opodatkowania takich urządzeń – a to wszystko w sytuacji załamania się rynku zielonych certyfikatów i drastycznych spadków ich cen.

W efekcie, jak wynika z danych Agencji Rynku Energii, które przytacza „Dziennik Gazeta Prawna”, ponad 70 proc. farm wiatrowych w 2016 r. zanotowało straty.

Ponadto do Ministerstwa Energii miały trafić już pierwsze wezwania na arbitraż – od inwestorów wywodzących się z USA, Niemiec, Izraela, Cypru czy Danii. „DGP” wymienia w tym kontekście firmy Windflower, Sunflower, Vortex czy Wind Space.

Podatek jest tylko jedną z przyczyn, dla których spory arbitrażowe są wszczynane. Nawet jeśli ten problem odpadnie, to pozostanie jeszcze m.in. kwestia porzucenia przez rząd systemu świadectw pochodzenia, braku organizacji aukcji dla farm wiatrowych w nowym systemie, wygasanie pozwoleń na budowę w krótkim czasie. Do tego dochodzi problem nieracjonalnego warunku odległościowego – wylicza cytowany przez „DGP” mecenas dr Karol Lasocki.

Gra toczy się o odszkodowania liczone w setkach milionów złotych. Tylko amerykański deweloper Invenergy poinformował oficjalnie, że będzie walczył o około 700 mln dolarów. W tym przypadku powodem mają być zerwane, wieloletnie umowy na sprzedaż energii zielonych certyfikatów, których stronami były państwowe koncerny energetyczne.

Link do artykułu w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Duch Witczaka |
dobrze, jechać z tą złodziejską bandą, tarką po ryjach tych bandytów ekonomicznych.
Daniel |
No, w końcuuu!!! Co dzień od ponad roku zaglądam tutaj i chcę przeczytaj coś o pozwach/arbitrażach kiedy się się posypią i ten ich domek z kart legnie w gruzach. I oto świat się budzi i żarty się kończą. Nie chciałbym być w ich skórze jak te ich marne rządy się zakończą... (szkoda, że te rachunki będą musieli zapłacić podatnicy ale to dla pis początek kłopotów i to cieszy)
x |
partia rządząca nie zmieni wadliwego prawa. Prędzej dodatkowo opodatkują elektrownie innych technologii, żeby nie było że tylko za wiatraki płaci się podatek od całości, koszty przerzucą na obywateli a odpowiedzialność za podwyżki zwalą na wiatrakowców. Tak ich za komuny uczyli, nic innego nie umieją. Swoją drogą zębów też przez ostatnie 25 lat nie myli, oglądanie uzębienia"ekspertów" w TVPIS powoduje u normalnego obywatela odruch wymiotny,.
Radek |
To nic nie zmieni. Wstaliśmy z kolan i ani kroku wstecz. Odszkodowanie będzie zapłacone przez suwerena. Winą obciąży się poprzedników, że złodzieje i zdrajcy. PR-em zajmą się usłużne media.
Bart |
Jak to mówią nasza energetyka musi być oparta na Polskim Węglu. Więc w tym roku pobijemy rekord w ilości importowanego węgla z Rosji.
roman |
Rząd się takimi donosami PO na Polskę nie będzie przejmował. A ewentualne odszkodowania to wina zagranicznych niedoinformowanych i niezreformowanych przez PIS sądów. Zapłaci co najwyżej podatnik. Tylko polski inwestor niestety z ręką w nocniku. To jest nauczka by inwestując w Polsce rejestrować firmy za granicą. Wówczas jakaś ochrona jest.
rob |
Roman... święta prawda !!! Jeba... PIS i ten kraj !
alladyn-solar-batt |
W zasadzie (gdyby potrzeć na horyzont czasowy sądownictwa krajowego t.j. 8-11 lat) mógłbym się zgodzić z ocenami większości w przedmiocie tego kto i z czyich pieniędzy za të chucpę zapłaci gdyby nie......Gdyby nie fakt, że roszczenie to niechybnie trafi do Sztokholmu, który nakaz pokrycia strat ,, przybije" gdzieś po 11-stu latach od startu tych procesów. To wystarczająco długi czas by załamanie obecnego szczytu światowej koniunktury zmiotło z kart historii PiS. Zarazem wysoce prawdopodobne stają się te scenariusze przyszłych zdarzeń, które bacząc na przywiązanie Polaków do historii własnego państwa, własnego parlamentaryzmu wskazują na możliwe uchwalenie w Sali Kolumnowej uroczystej Ustawy o obowiązku pokrycia omawianych strat wiatrakowcow przez wnuki i prawnuki dzisiejszych uchwałodawców - choćby Ci ostatni nie dotrwali do tego SUKCESU jakim, którym będzie ziszczenie idei Sprawiedliwošci na długo PO rządach Prawa i (bez)Sprawiedliwości. Z pewnością za zrealizowanie wyrzucenia Polski poza grono krajów biorących udział w rozwoju cywilizacji - Naród podziękowania złoży.
cuuube |
Znając PIS to Polskie Sądy zasądzą (za obecnego ministra) odszkodowania od wiatraków na rzecz Polski za wymyślone roszczenia
klon Witczaka |
oby za kilka lat to ściagneli z tych wszystkich pisowskich głupków co wprowadzili takie prawo.
Lig |
Czy Nasz wszechmocny minister ZIBRO nie może czegoś zrobić z tym Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym? Może Jaki mu pomoże rozwiązać ten problem - np: odwołać sędziów i powołać swoich ???
misio |
Trzymam kciuki za te firmy i mam nadzieję, że dowalą nam za to ogromne kary!

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...