Kolejna farma wiatrowa na Bałtyku podłączona do sieci

Kolejna farma wiatrowa na Bałtyku podłączona do sieci
Farma wiatrowa Wikinger. Fot. Iberdrola
REKLAMA

Hiszpański koncern Iberdrola w ciągu 1,5 roku zbudował w niemieckiej części Morza Bałtyckiego farmę wiatrową o mocy 350 MW. Inwestycja, której CAPEX wyniósł 1,4 mld euro, została podłączona do sieci w ostatnich dniach 2017 r.

Farma wiatrowa Wikinger jest zlokalizowana około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia i zajmuje powierzchnię 34 km2. 

W skład farmy wiatrowej Wikinger wchodzi 70 turbin Adwen AD 5-135 o jednostkowej mocy 5 MW. Za budowę stacji transformatorowej, która będzie wykorzystywana przez Iberdrolę i operatora 50Hertz, odpowiadała firma Navantia.

Farma wiatrowa Wikinger będzie produkować energię w ilości odpowiadającej zużyciu generowanemu przez około 350 tys. gospodarstw domowych. 

Dla Iberdroli nie jest to pierwszy projekt offshore. Wcześniej Hiszpanie uruchomili razem z duńskim koncernem energetycznym Orsted na Morzu Irlandzkim farmę wiatrową West of Duddon Sands o mocy 389 MW. Inwestycja zrealizowana w roku 2013 kosztowała 1,6 mld funtów.

W trakcie budowy jest inny projekt Iberdroli. Chodzi o powstającą na Morzu Północnym farmę wiatrową East Anglia One, której moc ma sięgnąć 714 MW i której uruchomienie przewidziano na rok 2020. Szacowany koszt tej inwestycji to 2,5 mld funtów.

Hiszpanie biorą ponadto udział w budowie morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc, która powstaje u wybrzeży Francji. Ta farma wiatrowa będzie się składać z 62 turbin Siemens-Gamesa, każda o mocy 8 MW.

Do tej pory hiszpański koncern zrealizował inwestycje w odnawialne źródła energii o mocy ponad 29 GW.

W niemieckiej części Bałtyku w trakcie budowy jest też inna ogromna farma wiatrowa o nazwie Arkona, której moc wyniesie 385 MW i która jest realizowana przez niemiecki koncern energetyczny E.ON oraz norweski koncern paliwowy Statoil. Cała inwestycja ma kosztować około 1,2 mld euro. 

Produkcja energii z 60 elektrowni wiatrowych, które dostarczy Siemens (model SWT-6.0-154), ma ruszyć na farmie wiatrowej Arkona w 2019 r. Postęp w pracach jest jednak na tyle szybki, że uruchomienie tej ogromnej farmy wiatrowej może nastąpić szybciej.

Do tej pory jedynymi  farmami wiatrowymi, które działały w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, są projekty Baltic 1 o mocy 48,3 MW oraz Baltic 2 o mocy 288 MW.

Obecnie największą farmą wiatrową na Bałtyku jest uruchomiona w 2013 r. przez duński koncern Orsted (wcześniej Dong Energy) w cieśninie Kattegat farma wiatrowa Anhlot, której moc wynosi aż 400 MW.

Farma wiatrowa Anholt składa się z 111 turbin wiatrowych Siemensa, każda o mocy 3,6 MW. Ma produkować energię wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania na prąd dla 400 tys. gospodarstw domowych, a także pokrywającą 4 proc. zapotrzebowania na energię Danii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Radek |
Ambiwalentne myśli. Europa Zachodnia z impetem zmienia rzeczywistosc, przełom gospodarczy i cywilizacyjny właśnie sie dokonuje. Nowa energetyka, jeśli zdazy przed katastrofą ekologiczno-demograficzna, zmieni wszystko. A Polska znów w marazmie, ugrzezla w PRL bis vide projekty typu Centralny Port Lotniczy. Wielu się później zadziwi, jak to się stało, kiedy to się stało? Wiec odpowiadam, teraz wlasnie, w tej dekadzie. Jeżeli nie potrafimy w roku 2018 zbudować małej elektrowni atomowej i kilku duzych farm wiatrowych na Bałtyku, które dałoby nam w mixie 20% czystej energii to nic nie dadza nawet najpiękniejsze prezentacje zlotoustego Morawieckiego.
Oz |
Do Radek.Prawda...smutna ale prawda.
wodnik |
@Radek, czy nie lepiej kasę jaką planuje się wydać na EJ, przeznaczyć na rozwój biogazownii i MEW? W tym segmencie mamy ogromny, niewykorzystany potencjał, który za kilkadziesiąt lat nie będzie wymagał kosztownego zamykania a co najwyżej modernizacji.
Radek |
Wodnik, być może tak. Nie mam w tym zakresie wyrobionego zdania. EJ jako stabilizator systemu, źródło pewne i relatywnie tanie wydaje się dobrym pomysłem, choć z drugiej strony za 10 lat jak będzie gotowa (?) może się okazać ze jest to technologia przestarzała. No ale jeśli są gotowe projekty budowy kopalń węgla kamiennego za 7 mld zł...
SPS |
@Radek: wszyscy tutaj trąbią o tym o czym piszesz bo to oczywista racja. Ale trole węglowe i betonowy rząd i tak stwierdzą, że "przeca to się nie opłaci".
pros |
@Radek, EJ to najdroższe i najgorsze rozwiązanie uzależniające nas od obcych surowców i dostawców, niosące też ogromne koszty środowiskowe i zagrożenia. EJ jest też słabo sterowalna - to źródło do pracy w podstawie, a przy pv i wiatrakach podstawy za parę lat nie będzie. Potrzebne są elastyczne źródła + magazyny. Dużo lepiej niż na EJ środki przeznaczyć na generację rozproszoną, a źródłami regulacyjno-bilansującymi mogą być biogazownie (z zasobnikami biogazu), kogeneracja gazowa, elektrownie wodne. Elektrownie węglowe skoro są, to niech pomagają w transformacji, aż się na tyle zestarzeją, że trzeba będzie je wyłączyć, ale więcej bezsensownie nie inwestujmy w węgiel.
Radek |
Do pros. Dziękuję za merytoryczna dyskusje. Kwestia magazynów energii jest jeszcze dyskusyjna i mocno problematyczna. Chodzi Ci o wielkie baterie? Tu przyznaje się do braku wiedzy ale podejrzewam ze ich produkcja oraz utylizacja może być dużym obciążeniem dla środowiska. A nie o to chodzi.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...