Rosjanie ściągają największego producenta wiatraków. Za jaką cenę?

Rosjanie ściągają największego producenta wiatraków. Za jaką cenę?
Foto. MHI-Vestas press
REKLAMA

Vestas będzie produkować w Rosji elementy swoich wiatraków. To efekt ogromnego zamówienia od jednego z beneficjentów tegorocznej rosyjskiej aukcji dla OZE, a także ulg przyznanych przez rosyjski rząd i włądze regionu, w którym Duńczycy uruchomią swój zakład.

Największy na świecie producent lądowych elektrowni wiatrowych uruchomi zakład produkcyjny w Rosji. To efekt aukcji dla odnawialnych źródeł energii, którą kilka miesięcy temu przeprowadzono w Rosji i dzięki której Duńczycy zdobyli ogromne zamówienie na swoje turbiny.

W czerwcu br. Rosjanie rozstrzygnęli wielką aukcję, której przedmiotem były licencje na moce OZE wynoszące niemal 2,5 GW. Jej największym beneficjentem okazało się joint venture utworzone przez mające po 50 proc. fiński koncern energetyczny Fortum i rosyjski państwowy koncern Rusnano.

Obie firmy zyskały prawo do sprzedaży energii po cenie gwarantującej określoną stopę zwrotu z projektów wiatrowych o łącznej mocy aż 1 GW. W sumie fińsko-rosyjskie konsorcjum ma zbudować w Rosji 26 farm wiatrowych. Sprzedaż energii ma odbywać się po stawkach rzędu 115-135 EUR/MWh – o takich poinformował Fortum.

Elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1 GW dla tego projektu ma dostarczyć Vestas. Warunkiem jest jednak wyprodukowanie określonej ilości elementów wiatraków w Rosji.

We wrześniu br. Vestas podpisał porozumienie z władzami rosyjskiego Uljanowska, miasta położonego w południowo-zachodniej Rosji. Celem umowy jest uruchomienie produkcji elementów elektrowni wiatrowych. Według Duński producent ma uruchomić w regionie Uljanowska produkcję łopat do swoich wiatraków. Ponadto Vestas ma wdrożyć szkolenia lokalnych inżynierów z zakresu produkcji elektrowni wiatrowych.

Teraz rosyjskie stowarzyszenie wiatrowe Russian Association of Wind Power Industry (RAWI) informuje o szczegółach porozumienia Vestasa z rosyjskim rządem oraz władzami Uljanowska.

Rosyjskie ministerstwo przemysłu i handlu pozytywnie rozpatrzyło wniosek Vestasa o przyznanie jego inwestycji specjalnego statusu w ramach umowy, która ma obowiązywać przez 8 lat i dzięki której rosyjska inwestycja Vestasa zyska szereg preferencji.

Chodzi o mające obowiązywać 8 lat zwolnienia z podatku dochodowego, podatku od nieruchomości czy podatku transportowego. W kolejnych latach, od 9. do 15. roku od uruchomienia produkcji podatek dochodowy ma wynosić 15,5 proc., ponadto w okresie od 9. do 10. roku funkcjonowania zakładu Vestas nie będzie nadal płacić podatku od nieruchomości, a w okresie od 11. do 15. roku stawka podatku od nieruchomości wyniesie 1,1 proc.

Podawana przez władze Uljanowska wartość inwestycji to 1,4 mld rubli, czyli około 90 mln zł. Przewiduje się utworzenie 230 miejsc pracy. Produkcja ma ruszyć już w 2018 roku, w którym Vestas ma wyprodukować około 60 łopat do swoich wiatraków.

Rynek urządzeń dla energetyki wiatrowej jest dzisiaj bardzo obiecujący, a jednym z warunków zawartej umowy jest eksport części komponentów – przede wszystkim na rynki Azji Centralnej. W ten sposób zyskujemy poważnego gracza, który oferuje nie tylko inwestycje, ukierunkowanie na eksport i konkurencyjny produkt dla regionu, ale również rozwija nowe technologiczne kompetencje i łańcuch dostaw, w którym będą uczestniczyć nasze firmy – komentuje Alexander Smekalin, premier obwodu uljanowskiego. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pawelo |
Brawo Rosjanie!

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...