Statoil chce budować morskie farmy wiatrowe bez wsparcia

Statoil chce budować morskie farmy wiatrowe bez wsparcia
Fot. Statoil
REKLAMA

Norweski koncern paliwowy to kolejny wielki gracz na europejskim rynku offshore, który potwierdził zgłoszenie się do holenderskiej aukcji adresowanej do inwestorów planujących budowę morskich farm wiatrowych, w której od razu przyjęto brak jakichkolwiek preferencji w zakresie sprzedaży energii.

Jako pierwszy, udział w holenderskiej aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, której zwycięzcy nie zyskają jakichkolwiek preferencji w zakresie odkupu energii, potwierdził szwedzki Vattenfall.

Po Vattenfall zgłoszenie się do holenderskiej aukcji dla offshore bez subsydiów potwierdził norweski koncern paliwowy Statoil.

Norwegowie poinformowali, że złożyli ofertę budowy farm wiatrowych w obu strefach, które były przedmiotem aukcji – Hollandse Kust Zuid 1 i 2 – na łączną moc 760 MW.

Co istotne dla inwestora, w przypadku realizacji tych projektów koszty budowy infrastruktury, którą energia popłynie na ląd, poniesie holenderski operator sieci przesyłowych TenneT. Ta infrastruktura ma być gotowa do połowy 2021 r.

Na rozstrzygnięcie pierwszej holenderskiej aukcji dla offshore, w której inwestorzy nie otrzymają preferencji w postaci gwarancji odkupu energii po zgłoszonej w aukcji cenie, musimy jeszcze poczekać.  

Holenderska aukcja bez subsydiów potwierdza konkurencyjność kosztową morskiej energetyki wiatrowej i ogromny potencjał rozwoju tej technologii (…) Widzimy, że rosnąca konkurencja, lepsze i tańsze technologie, zacieśnianie współpracy z dostawcami i rosnący poziom inwestycji mocno zredukowały koszty morskiej energetyki wiatrowej w ostatnim roku – skomentowała Irene Rummelhoff, szef działu New Energy Solutions w Statoil.

Statoil potwierdza opinię wyrażoną przez Rummelhoff, podając, że w przypadku jednej z morskich farm wiatrowych, w których budowę był zaangażowany i która została uruchomiona zaledwie w ubiegłym miesiącu – chodzi o projekt Dudgeon – koszt inwestycji był finalnie niższy o 15 proc. niż przyjęty w czasie podejmowania finalnej decyzji inwestycyjnej.

Budowa morskiej farmy wiatrowej Dudgeon o mocy 402 MW (67 turbin Siemens SWT-6.0-154) miała kosztować 1,5 mld euro, a ostatecznie CAPEX zamknięto w kwocie 1,25 mld euro.

Norwegowie zapewnili jednocześnie, że ich ambicją jest zainwestowanie w energetykę odnawialną i czyste technologie w sumie 10 mld euro „w najbliższych latach”. 

Ostatnia aukcja dla offshore w Holandii jest pierwszą, w której nie przewidziano subsydiowania energii, ale nie pierwszą w ogóle. Dotąd Holendrzy przeprowadzili już trzy aukcje dla offshore, a jednym z dotychczasowych beneficjentów jest inny paliwowy potentat Shell.

Pierwsze dwie aukcje dla offshore w Holandii – w każdej do podziału było 700 MW – odbyły się w  2016 r. Jedną wygrał duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy), a drugą konsorcjum Shell i holenderskiego koncernu energetycznego Eneco.

Holendrzy mają przeprowadzić w najbliższych latach w sumie 5 aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej. Cel to budowa potencjału offshore na poziomie 3,5 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
Czy prad z tych wiatraków ma gwarantowana sprzedaż przed el. węglowymi ?
alladyn-solar-batt |
Do TTTT:póki co - jeszcze tak. Dlatego inwestorzy się tloczą by zdążyć zanim KE zniesie obligo.

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...