Holandia: aukcja dla offshore bez gwarancji zakupu energii

Holandia: aukcja dla offshore bez gwarancji zakupu energii
Fot. Vattenfall
REKLAMA

Holendrzy zorganizowali aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej, w której nie dadzą gwarancji odkupu energii po zaoferowanej przez inwestorów cenie. Wiadomo już, że do tej aukcji zgłosił się Vattenfall.

W tym roku aukcję dla offshore, w której inwestorzy zgodzili się na sprzedaż energii bez jakichkolwiek gwarancji ceny, zorganizowali Niemcy. Tamta aukcja nie zakładała jednak z góry takiego warunku. Teraz aukcję dla offshore, w której na wstępie określono brak preferencji w zakresie sprzedaży energii, organizują Holendrzy.

Wiadomo, że do tej aukcji zgłosił się szwedzki koncern energetyczny Vattenfall. Szwedzi zaznaczają, że oferowana na Morzu Północnym przez holenderskie władze strefa Hollandse Kust Zuid charakteryzuje się dobrymi warunkami wiatrowymi, a postawienie tam wiatraków może dać im efekt synergii ze względu na znajdującą się już w pobliżu farmę wiatrową Egmond aan Zee.

Dwie strefy, których dotyczy holenderska aukcja, zajmują w sumie 356 km2, charakteryzuje je głębokość rzędu 17-28 metrów i są położone w odległości 16-35 km od wybrzeża. Można w nich postawić wiatraki o mocy po 342-380 MW.

Vattenfall podkreśla, że tylko w latach 2017-18 zainwestuje w morskie wiatraki w Europie 2 mld euro, a na jego portfolio zrealizowanych lub będących w realizacji morskich farm wiatrowych składa się 21 projektów.

Cel wyznaczony przez holenderski rząd to budowa potencjału lądowych farm wiatrowych na poziomie 6 GW do roku 2020, a także uruchomienie do 2023 r. morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 4,45 GW

Tymczasem na koniec 2016 r. łączny potencjał energetyki wiatrowej w Holandii wzrósł do 4,247 GW.

Zwiększeniu potencjału wiatrowego w Holandii mają służyć aukcje, z których pierwsze już przeprowadzono.

W ubiegłym roku odbyły się aukcje dotyczące budowy morskich farm wiatrowych w strefach Borssele I i II. Wygrał je duński Dong Energy (obecnie Orsted), oferując cenę wynoszącą 72,7 EUR/MWh. Budowa tych farm wiatrowych ma się zakończyć w połowie 2020 r.

Natomiast w zorganizowanej również w 2016 r. aukcji na strefy Borssele III i IV, w której wybrano inwestora mającego zbudować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 700 MW, najniższą cenę za energię zaproponowało konsorcjum firm Shell, Van Oord, Eneco i Mitsubishi/DGE.

Górną cenę za energię, której nie mogli przekroczyć inwestorzy składający swoje oferty w tej aukcji, ustalono na 119,75 EUR/MWh. Tymczasem zwycięska oferta zakłada sprzedaż energii po rekordowo niskiej cenie 54,5 EUR/MWh. Gwarancja ceny dotyczy 15-letniego okresu produkcji energii. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Ruszyły dotacje do 90% na wózki widłowe dla firm.

Ruszyły dotacje do 90% dla mikro firm, do 80% dla małych na prewencję przedwypadkową. Katalog możliw czytaj dalej...

Sprzedam 4,25ha pod farmę foto , projekt, pozwolenie na budowę , wszystkie uzgodniena

Do sprzedaży/wydzierżawienia - 4,25ha w woj. podkarpackim , 6km od Tarnobrzega , z projektem farmy czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW 100m. wieża

Turbiny do demontażu na przełomie lipca-sierpnia. manufakturaenergii@gmail.com +48 690 984 216 czytaj dalej...

sprzedam grupę elektrociepłowni 8700 MWh/rok

Sprzedaż udziałów w spółce celowej, operatora projektu w wysokości do ustalenia z inwestorem. Inwest czytaj dalej...