Niemcy znowu zmniejszą taryfy gwarantowane dla farm wiatrowych

Niemcy znowu zmniejszą taryfy gwarantowane dla farm wiatrowych
Fot. Enercon

Niemcy po raz kolejny obniżą wysokość taryf gwarantowanych dla nowych elektrowni wiatrowych na lądzie. To efekt przekroczenia założonego przez rząd w Berlinie potencjału przyłączeń nowych wiatraków. Na razie niemiecki rynek wiatrowy rozwija się nadal w szybkim tempie, korzystając z ostatnich szans na taryfy gwarantowane. Po wygaśnięciu tego systemu rynek wiatrowy u naszych zachodnich sąsiadów może jednak czekać luka inwestycyjnazanim rozpocznie się realizacja inwestycji wiatrowych w nowym systemie wsparcia, w którym pierwsi beneficjenci mają sporo czasu na uruchomienie generacji.

Zgodnie z niemieckim systemem taryf gwarantowanych (FiT), w przypadku przekroczenia przyjętego przez niemiecki rząd poziomu mocy nowych instalacji w lądowej energetyce wiatrowej za okres 12 miesięcy automatycznie wdrażane są redukcje stawek FiT dla nowych instalacji. Takie samo rozwiązanie przyjęto zresztą dla fotowoltaiki.

Wcześniej w tym roku niemieckie władze zdecydowały się na redukcję taryf gwarantowanych na skutek przekroczenia przez energetykę wiatrową 12-miesięcznego poziomu nowych przyłączeń, określonego na 3,5 GW. Od maja 2016 r. do kwietnia br. Niemcy uruchomili nowe farmy wiatrowe na lądzie o łącznej mocy 4,676 GW. Efekt to planowana redukcja taryf dla nowych wiatraków, które rozpoczną wytwarzanie z początkiem stycznia. 

REKLAMA

W efekcie tamtej decyzji taryfy dla nowych instalacji, uruchamianych począwszy od 2018 r., zostaną obniżone z obowiązującego na początku br. poziomu 0,0838 EUR/kWh do 0,0749 EUR/kWh.

W I połowie br. Niemcy okazali się po raz kolejny europejskim liderem w budowie elektrowni wiatrowych. W pierwszych sześciu miesiącach br. przyłączyli wiatraki o mocy 2,2 GW, w całym 2016 r. przyłączono lądowe wiatraki o mocy 5,44 GW, a rok wcześniej 6 GW.

Teraz niemieckie władze zdecydowały się na wdrożenie kolejnej redukcji taryf gwarantowanych. Nowe, niższe stawki obejmą projekty uruchamiane od 1 kwietnia 2018 roku. Redukcja stawki FiT wyniesie 2,4 proc. i będzie to już trzecia z rzędu kwartalna redukcja w takiej wysokości. Wcześniejsze, kwartalne cięcia wynosiły po 1,05 proc.

Federalna agencja Bundesnetzagentur (BNetzA) tłumaczy to faktem, że w okresie od listopada 2016 r. do października 2017 r. w Niemczech powstały elektrownie wiatrowe o mocy 5,516 GW, czyli powyżej celu przyjętego przez niemieckie władze.

Zgodnie z niemieckim prawem, w przypadku zbyt dużego potencjału przyłączanych instalacji w stosunku do rządowych projekcji BNetzA  może wprowadzać cięcia taryf co kwartał, informując o tym z co najmniej 4-miesięcznym wyprzedzeniem.

REKLAMA

Po redukcji wdrożonej od 1 kwietnia 2018 r. operatorzy uruchamianych wówczas farm wiatrowych będą mogli liczyć na sprzedaż energii po gwarantowanej cenie 0,0731 EUR/kWh.

BNetzA podaje, że tylko w październiku w Niemczech powstały farmy wiatrowe o mocy 528 MW, a w pierwszych 10 miesiącach br. potencjał przyłączeń wzrósł do 4,5 GW.

Takie tempo inwestycji może wynikać z pośpiechu inwestorów, którzy chcą zdążyć z uruchomieniem produkcji energii przed najbliższymi cięciami taryf, z których pierwsze nastąpi z początkiem 2018 r., a docelowo przed całkowitym wyłączeniem systemu taryf gwarantowanych dla nowych inwestycji.

Do systemu taryf gwarantowanych, w którym inwestorom przysługuje prawo do stałej, preferencyjnej taryfy w okresie 20 lat, mogą jeszcze wejść projekty, których realizacja została zatwierdzona przez niemieckie władze do końca 2016 r. 

Obecnie Niemcy przechodzą na wspieranie inwestycji w farmy wiatrowe mechanizmem aukcyjnym, w którym inwestorzy planujący budowę wiatraków o mocy ponad 750 kW będą musieli konkurować o wsparcie, oferując niższą od konkurencji cenę za energię. System taryf zostanie zachowany dla mniejszych instalacji.

W tym roku Niemcy przeprowadzili już trzy aukcje dla lądowej energetyki wiatrowej. Zdominowały je projekty zgłaszane przez spółdzielnie energetyczne, które mają szereg preferencji dających im przewagę nad tradycyjnymi inwestorami – w tym znacznie więcej czasu na uruchomienie produkcji energii.

Więcej o wynikach ostatniej aukcji dla lądowej energetyki wiatrowej w Niemczech w artykule: Znowu niższa cena w aukcji dla lądowych wiatraków w Niemczech.

red. gramwzielone.pl