Statoil uruchamia wielką farmę wiatrową. Taniej niż planowano

Statoil uruchamia wielką farmę wiatrową. Taniej niż planowano
Harald Pettersen, Statoil, NHD-INFO / flickr cc
REKLAMA

Norweski koncern paliwowy Statoil, wywodzący się również z Norwegii koncern energetyczny Statkraft oraz arabski fundusz Masdar oficjalnie zainaugurowały pracę ogromnej morskiej farmy wiatrowej, która powstała w pobliżu Great Yarmouth w Wielkiej Brytanii.

Moc uruchomionej właśnie na Morzu Północnym farmy wiatrowej o nazwie Dudgeon sięga 402 MW, a w jej skład wchodzi 67 turbin o jednostkowej mocy 6 MW (model Siemens SWT-6.0-154).  Wiatraki są zlokalizowane na obszarze 55 km2, w przeciętnej odległości 38 km od brzegu, na głębokościach sięgających 18-27 m.

Statoil i Masdar posiadają w tym projekcie po 35 proc. udziałów. Pozostałe 30 proc. należy do Statkraft.

Początkowo zakładano, że koszt projektu Dodegeon wyniesie 1,5 mld funtów. Ostatecznie okazało się, że CAPEX udało się zmniejszyć do 1,25 mld GBP.

Statoil potwierdza, że chce realizować kolejne inwestycje w energetyce odnawialnej, wydając na ten cel do roku 2030 około 100 mld koron norweskich.

Norweski koncern paliwowy ocenia przy tym, że do tego czasu potencjał morskich farm wiatrowych w Europie wzrośnie z ok. 12 GW do 70 GW.

Obecnie paliwowy potentat finalizuje dwa projekty morskich wiatraków. Projekt Hywind o mocy 30 MW, który zrealizowano u wybrzeży Szkocji, jest pierwszą morską farmą wiatrową, w której turbiny nie są na stałe przytwierdzone do morskiego dna. Elektrownie wiatrowe rozpoczęły produkcję energii w ubiegłym miesiącu, a roczna generacja ma odpowiadać zapotrzebowaniu około 20 tys. brytyjskich gospodarstw domowych.

Inny projekt offshore, który Statoil realizuje we współpracy z niemieckim koncernem energetycznym E.ON, to morska farma wiatrowa Arkona o docelowej mocy 385 MW, której budowa trwa obecnie w odległości 35 km od wyspy Rugia na Morzu Bałtyckim. Koszt tej inwestycji ma wynieść 1,2 mld euro.

Pierwszą morską farmą wiatrową, w której budowę zaangażował się Statoil, jest morska farma wiatrowa Sheringham Shoal. W tym przypadku 88 turbin o jednostkowej mocy 3,6 MW rozpoczęło produkcję już w roku 2011. Statoil zrealizował tą inwestycję we współpracy ze Statkraft i należącym wówczas do brytyjskiego rządu UK Green Investment Bank.

Największą inwestycją wiatrową Statoil ma być projekt Dogger Bank, który powstanie w odległości aż 125-195 km od wybrzeży Wielkiej Brytanii. W tym przypadku brytyjskie władze wydały zgodę na budowę morskich wiatraków o łącznej mocy nawet 4,8 GW.

Morska farma wiatrowa Dudgeon:

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
analityk |
Koszt 1MW zainstalowanej mocy to 3,1mln Euro lub 3,1mln Funtów. Zbudowanie 1000MW elektrowni wiatrowej na morzu kosztuje zatem 3,1mld Euro. Po obecnym kursie EUR/PLN 4,2 daje to wartość ok. 13mld zł. Dla porównania koszt elektrowni atomowej to ok 16mld zł za 1000MW mocy. Na ten moment energetyka offshore już jest tańsza niż atom, a co będzie gdy Polska zacznie budować elektrownię atomową za 30lat te różnice w kosztach jeszcze bardziej będą na korzyść wiatru .

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...