Finansowy potentat kupuje udziały w morskich wiatrakach

Finansowy potentat kupuje udziały w morskich wiatrakach
PIerwsza turbina na farmie wiatrowej Walney Extension. Fot. Orsted
REKLAMA

Legal & General zainwestuje w jedną z ogromnych morskich farm wiatrowych, które powstają u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Wcześniej 2 mld funtów na udziały w tej samej farmie wiatrowej wydały dwa duńskie fundusze emerytalne.

Chodzi o morską farmę wiatrową Walney Extension, którą buduje na Morzu Irlandzkim duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy). Jej moc ma wynieść aż 660 MW, przez co po uruchomieniu stanie się jedną z największych na świecie morskich farm wiatrowych.

Legal & General wyda na ten projekt 300 mln funtów i będzie to jednocześnie pierwsza inwestycja brytyjskiego potentata w morską energetykę wiatrową.

Mamy silny apetyt na inwestycje w tym sektorze, jak również w inne odnawialne źródła energii, mając na uwadze, jakie znaczenie może mieć przemysł offshore dla zapewnienia czystej energii oraz powstawania nowych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii – komentuje Charles-Henry Lacointe ze spółki Legal & General Investment Management Real Assets (LGIM Assets).

Legal & General to jeden z największych na świecie funduszy inwestycyjnych. Zarządza w imieniu swoich klientów aktywami wartymi ponad 951 mld funtów.

Morska farma wiatrowa Walney Extension jest realizowana przed duński koncern energetyczny Orsted na Morzu Irlandzkim w przeciętnej odległości 19 km od wybrzeży brytyjskiej Kumbrii.

W skład farmy wiatrowej wejdzie 40 ogromnych wiatraków MHI Vestas V164-8.0MW oraz 47 turbin Siemens Gamesa SWT-7.0 MW-154. Wszystkie zostaną rozlokowane na powierzchni sięgającej aż 145 km2.

Uruchomienie farmy wiatrowej Walney Extension zaplanowano na drugą połowę przyszłego roku i wówczas będzie ona produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 500 tys. brytyjskich gospodarstw domowych.

Współwłaścicielami morskiej farmy wiatrowej Walney Extension będą, obok koncernu energetycznego Orsted, również dwa duńskie fundusze emerytalne PFA i PKA. Oba przejmą po 25 proc. udziałów, na które wydadzą w sumie 2 mld funtów. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...