Ogromna farma wiatrowa na Bałtyku powstaje szybciej niż planowano

Ogromna farma wiatrowa na Bałtyku powstaje szybciej niż planowano
Budowa morskiej farmy wiatrowej Arkona. Fot. E.ON
REKLAMA

W niemieckiej części Morza Bałtyckiego, 35 km od wyspy Rugia, powstaje ogromna morska farma wiatrowa, której moc wyniesie docelowo 385 MW. Do tej pory, szybciej niż planowano, wykonano już najtrudniejszy etap inwestycji, czyli montaż fundamentów. Farma wiatrowa Arkona powstaje znacznie szybciej niż oczekiwaliśmyzapewnia E.ON, jeden z dwóch inwestorów stojących za tym projektem.

Farma wiatrowa Arkona to projekt realizowany przez niemiecki koncern energetyczny E.ON oraz norweski koncern paliwowy Statoil, które posiadają po 50 proc. udziałów. Cała inwestycja ma kosztować około 1,2 mld euro. 

Obie firmy przyjęły, że produkcja energii z 60 elektrowni wiatrowych, które dostarczy Siemens (model SWT-6.0-154), ruszy w 2019 r. Postęp w pracach jest jednak na tyle szybki, że uruchomienie tej ogromnej farmy wiatrowej może nastąpić szybciej.

E.ON informuje, że do tej pory zainstalowano już wszystkie 60 fundamentów morskich wiatraków, co zajęło zaledwie 2,5 miesiąca. – To wyjątkowo dobry czas, mając na względzie, że dno Morza Bałtyckiego jest bardzo wymagające z uwagi na zróżnicowany skład gleby oraz ryzyko natrafienia na skały – komentuje niemiecka firma, zapewniając, że każdy z fundamentów indywidualnie dostosowano do warunków glebowych.

Wysokość każdego z fundamentów sięga 81 metrów, jego szerokość wynosi 7,75 metra, a waga to około 1,2 tys. ton. Fundamenty osadzono na głębokościach wynoszących od 23 do 37 metrów.

Montaż kolejnych elementów morskich elektrowni wiatrowych rozpocznie się na początku przyszłego roku, a na jesień 2018 r. zaplanowano transport i osadzenie morskiej stacji transformatorowej. Ten etap zostanie przeprowadzony we współpracy z niemieckim operatorem systemu przesyłowego 50Hertz.

Na razie jedynymi  farmami wiatrowymi, które działają w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, są projekty Baltic 1 o mocy 48,3 MW oraz Baltic 2 o mocy 288 MW. Tylko w ubiegłym miesiącu wyprodukowały one w sumie około 170 GWh energii elektrycznej.  

W niemieckiej części Bałtyku w trakcie budowy jest też inna ogromna farma wiatrowa. Budowana przez hiszpański koncern Iberdrola farma wiatrowa Wikinger o mocy 350 MW ma być zlokalizowana również około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia i zajmie powierzchnię 34 km2.  

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
anonim |
Chyba trochę więcej niż 1,2 tony?

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...