Facebook będzie zasilany energią wiatrową od Enel

Facebook będzie zasilany energią wiatrową od Enel
Fot. Andrew Feinberg, flickr cc
REKLAMA

Włoski koncern energetyczny Enel rozpoczyna budowę swojej kolejnej wielkiej farmy wiatrowej w USA. Produkowaną przez nią energię kupi Facebook w celu zasilenia jednej ze swoich serwerowni. Internetowy potentat zapowiada całkowite przejście na energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Enel poinformował o rozpoczęciu budowy farmy wiatrowej Rattlesnake Creek, która będzie zlokalizowana w amerykańskim stanie Nebraska i której moc sięgnie 320 MW. Koszt tej inwestycji ma wynieść 430 mln dolarów. Enel zaznacza, że pokryje CAPEX w całości z własnych środków.

Cała farma wiatrowa Rattlesnake Creek ma produkować w skali roku 1,3 TWh energii elektrycznej. Tyle wystarczyłoby do zaspokojenia zapotrzebowania na energię około 150 tys. amerykańskich gospodarstw domowych.

Energię produkowaną przez część wiatraków wschodzących w skład farmy wiatrowej Rattlesnake Creek, o łącznej mocy 200 MW, kupi Facebook na podstawie już zawartej umowy PPA.

Generacja z farmy wiatrowej Enel ma pokryć całość zapotrzebowania na energię oddalonego o 120 km centrum serwerowego Facebooka, które powstanie w Papillion w Nebrasce. – Jesteśmy bliżej naszego celu zasilenia naszych wszystkich operacji czystą, odnawialną energią – komentuje Bobby Hollis, szef działu energetycznego w Facebook.

Facebook już od dłuższego czasu zapowiada przejście wyłącznie na zieloną energię – podobnie jak inne, największe amerykańskie firmy technologiczne. Na czele wyścigu jest Google, który zapowiada dojście – dzięki zawieranym umowom PPA – do poziomu 100 proc. energii z OZE już w tym roku.

Tylko w ubiegłym roku Google podpisało 6 nowych umów obejmujących zakup energii z OZE o łącznej mocy 842 MW, a w całym 2015 r. internetowy potentat zakupił w sumie 5,7 TWh zielonej energii. 

Amerykański oddział Enel zarządza portfelem elektrowni wiatrowych, słonecznych, wodnych i geotermalnych o łącznej mocy 3,6 GW. Zaledwie wczoraj amerykańska spółka Enel poinformował o uruchomieniu produkcji energii z kolejnej ogromnej farmy wiatrowej w USA. Farma wiatrowa Rock Creek znajduje się w stanie Missouri, jej moc wynosi 300 MW, a w skali roku ma wytwarzać 1,25 TWh energii.  

Na całym świecie Enel posiada odnawialne źródła energii o łącznej mocy 39 GW, które znajdują się w 24 krajach i odpowiadają za około 1/3 generacji we włoskiej grupie, która w pierwszych trzech kwartałach br. sięgnęła w sumie ok. 185 TWh energii elektrycznej.

W pierwszych 9 miesiącach tego roku grupa Enel wypracowała przychody na poziomie 54,18 mld euro (w tym 27,78 mld euro przypadło na Włochy), co oznaczało wzrost o 5,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. EBITDA wyniosła 11,45 mld euro wobec 12 mld euro przed rokiem. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
gospodarz |
Super, będę częściej tu zaglądał

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...