W Sejmie powstał zespół ds. morskiej energetyki wiatrowej

W Sejmie powstał zespół ds. morskiej energetyki wiatrowej
Fot. Statoil
REKLAMA

Nad stworzeniem korzystnych warunków do rozwoju polskiej energetyki wiatrowej na morzu będzie pracował powołany w Sejmie zespół ds. morskiej energetyki wiatrowej w Polsceogłosił poseł Zbigniew Gryglas w trakcie odbywającej się w ubiegłym tygodniu Konferencji Offshore 2017.

Widzę ogromną szansę rozwojową dla Polski w związku z rozwojem morskich farm wiatrowych – może to być nasza krajowa specjalizacja, zwłaszcza że wiele polskich firm już produkuje i świadczy usługi na rzecz offshore – zapewniał poseł Gryglas.

Podczas Konferencji Offshore prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki zaprezentował analizę miksu energetycznego Polski do roku 2035, przekonując, że do tego czasu w systemie elektroenergetycznym może przybyć nawet 39 GW nowych mocy, z czego niemal 21 GW to byłyby nowe źródła OZE.

Według analizy PSEW, do 2035 roku mogłoby przybyć nawet 4,85 GW mocy w źródłach wiatrowych na lądzie i nawet 6,7 GW mocy na morzu.

Perspektywy rozwoju polskiego łańcucha dostaw są bardzo dobre. Polskie technologie, bez względu, czy są to fundamenty, kable czy statki typu jack-up, są bardzo wysoko oceniane w branży. Już teraz polskie fundamenty morskich elektrowni wiatrowych, zarówno palowe jak i kratownicowe, stanowią 75 proc. europejskiego rynku – mówił Giles Dickson, CEO europejskiego stowarzyszenia branży wiatrowej WindEurope.

Portal Gramwzielone.pl był patronem medialnym Konferencji Offshore 2017. 

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Kkk |
Rozwój energetyki wiatrowej w tym offshore jak i całego OZE widać zwłascza w liczbie ofert pracy w Polsce....
pawelo |
I pewno ten zespół będzie się składał z samych świetnie wykształconych i obytych w technologiach OZE specjalistów z PIS?
Cvc |
Totalny ignorant organizuje ten zespol. Czlowiek nie ma zielonego pojecia o energetyce. Bedzie wesolo ale rowniez straszno. Jak oni zorganizuja energetyke wiatrowa na morzu to bedze tam stosowana technologia o calacity factor pinizej 20%. Czyli sredniowiecze.
ama |
To już te cymbały z PGE Energia Odnawialna sobie nie radzą z budową morskiej farmy? Czy potrzeba tworzyć kolejne stołki i produkować kolejnych prezesów i dyrektorów nieudaczników?

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...