Wiatraki na wysokości 1,8 tys. m. za pieniądze z ETS

Wiatraki na wysokości 1,8 tys. m. za pieniądze z ETS
Farma wiatrowa Steinriegel. Fot. Wien Energie
REKLAMA

Fundusze pozyskane ze sprzedaży praw do emisji CO2 w ramach europejskiego systemu handlu emisjami ETS przeznaczono na dofinansowanie projektu farmy wiatrowej, która powstała w Austrii na wysokości 1,8 tys. m.n.p.m. i w której zastosowano innowacyjne rozwiązania optymalizujące generację w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Komisja Europejska informuje, że fundusze uzyskane ze sprzedaży praw do emisji CO2 w wysokości 11,3 mln euro przyznano w ramach unijnego programu NER 300 na projekt farmy wiatrowej, która powstała w powiecie Deutschlandsberg w austriackiej Styrii na wysokości około 1,8 tys. m.n.p.m. Cała inwestycja, zrealizowana przez dewelopera Energie Steiermark, miała kosztować 58 mln euro.

Farma wiatrowa Handalm składa się 13 turbin, model Enercon E-82, o łącznej mocy 39 MW. Według prognoz produkcja energii ma sięgać 73 GWh w skali roku, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię około 21 tys. gospodarstw domowych oraz unikniętej emisji CO2 rzędu 46 tys. ton w skali roku. O tyle zmniejszono by emisję wyłączając z ruchu drogowego około 8 tys. aut.

Jak podaje KE, w turbinach wiatrowych wykorzystano szereg innowacyjnych rozwiązań, które mają optymalizować pracę wiatraków w obszarach górskich, charakteryzujących się specyficznymi warunkami wiatrowymi.

W tym samym regionie Austrii od wielu lat działają wiatraki znajdujące się na wysokości 1,6 tys. m.n.p.m. Elektrownie Siemens o jednostkowej mocy 1,3 MW, w ilości 10 sztuk,  na farmie wiatrowej Steinriegel w Rattener Alm w Styrii (na zdjęciu) rozpoczęły pracę już w 2005 r., produkując w skali roku około 34 GWh energii elektrycznej. 

W roku 2014 spółka Wien Energie dokonała rozbudowy farmy wiatrowej Steinriegel. Kosztem 34,5 mln euro dołożono 11 turbin Enercon E70 o łącznej mocy 25,3 MW. Roczną produkcję energii w ich przypadku szacuje się na około 44 GWh. 

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), na potencjał odnawialnych źródeł energii w Austrii na koniec 2016 roku składały się elektrownie wodne o mocy ponad 13 GW, farmy wiatrowe o mocy ponad 2,6 GW, elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 1 GW, elektrownie biomasowe o mocy ponad 1,2 GW, a także biogazownie o mocy niemal 200 MW.

Według Eurostatu, w 2015 roku Austria zaspokajała z OZE 33 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną, cieplną i w transporcie. Cel, do którego realizacji zobowiązał się Wiedeń do roku 2020, to 34-procentowy udział zielonej energii w krajowym miksie energetycznym. 

W tym tygodniu, podczas trwającego w Bonn szczytu klimatycznego ONZ, Austria, obok 19 innych państw, zadeklarowała zakończenie produkcji energii z węgla do roku 2030. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
A w Polsce na Rysach, Kasprowym oraz na Giewoncie postawią elektrownie węglowe!
Józek |
Na Podhalu dzięki opiniom RDOŚ w Krakowie, i uchwałom marszałka woj. Małop., wpisano zakaz lokalizacji wiatraków, małych i dużych, (mimo to że jest słaba wietrzność ale widać w Austii da się) a prywatne tereny, nieużytki rolne (5 kategorii) wszystkie są wpisane jako tereny chronionego krajobrazu, tak załatwiono rolników, także dzięki temu jest "zakaz" plantacji biomasy, tak się walczy ze smogiem. Zaczęło się to już od uchwały w 2002 r., uniemożliwiając budowę instalacji fotowoltaicznych, całość dotacji z NFOŚ zgarnia Geotermia, mimo to ceny ogrzewania geotermalnego wynoszę tyle co ogrzewanie gazem. Dlatego ludzie wciąż używają głównie węgla.

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...