Potentat w produkcji aluminium będzie zasilany energią z wiatru
Norweski producent aluminium Norsk Hydro będzie zasilany energią pochodzącą z ogromnej farmy wiatrowej, która powstanie w Szwecji. Zawarta w tym celu umowa PPA zakłada zakup ponad 30 TWh energii produkowanej z wiatru.
Uruchomienie szwedzkiej farmy wiatrowej Markbygden, z której energię zakupi Norsk Hydro, zaplanowano na grudzień 2019 r. Finansowanie dla tego projektu ma zapewnić Europejski Bank Inwestycyjny.
W sierpniu br. Komisja Europejska zaakceptowała przejęcie spółki Markbygden ETT AB od lokalnego dewelopera Svevind przez amerykański koncern General Electric oraz australijski fundusz Macquarie Group Limited.
Farma wiatrowa o mocy 650 MW ma być częścią gigantycznego kompleksu wiatrowego, który ma się składać docelowo z ponad 1,1 tys. turbin wiatrowych i z którego generacja ma sięgać 10 TWh rocznie, co stanowiłoby około 6-7 proc. szwedzkiego miksu wytwarzania.
Teraz ujawniono, że część z tej energii kupi norweski koncern Norsk Hydro ASA, który za pośrednictwem spółki Hydro Energi AS podpisał wieloletnią umowę na zakup energii w ilości 1,65 TWh w skali roku. Dostawy mają być realizowane w latach 2021-39.
Norsk Hydro informuje, że w ten sposób zabezpieczy dostawy energii po wygaśnięciu w roku 2020 kontraktu z norweskim państwowym koncernem energetycznym Statkraft.
To zresztą kolejna farma wiatrowa, która ma produkować energię na potrzeby Norsk Hydro. W ubiegłym roku aluminiowy potentat podpisał 20-letnią umowę PPA na zakup energii z innej wielkiej farmy wiatrowej, która ma powstać w Skandynawii.
Chodzi o lądową farmę wiatrową Fosen, którą w Norwegii ma uruchomić w roku 2020 Statkraft. Jej moc ma sięgnąć aż 1 GW, a koszt produkcji energii szacowany jest przez norweskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej Norwea najwyżej na około 44 EUR/MWh przy koszcie kapitału WACC 8 proc. i wykorzystaniu przez 3,5 tys. godzin w skali roku (niektóre prognozy mówią o koszcie nawet 35 EUR/MWh).
Norsk Hydro ma kupować co roku część energii z farmy wiatrowej Fosen, która w skali roku ma produkować około 3,4 TWh. Norweski koncern ma kupić w sumie w ciągu 20 lat około 18 TWh energii.
red. gramwzielone.pl