Potentat w produkcji aluminium będzie zasilany energią z wiatru

Potentat w produkcji aluminium będzie zasilany energią z wiatru
Pierwsze elektrownie wiatrowe w projekcie Markbygden. Fot. Svevind
REKLAMA

Norweski producent aluminium Norsk Hydro będzie zasilany energią pochodzącą z ogromnej farmy wiatrowej, która powstanie w Szwecji. Zawarta w tym celu umowa PPA zakłada zakup ponad 30 TWh energii produkowanej z wiatru.

Uruchomienie szwedzkiej farmy wiatrowej Markbygden, z której energię zakupi Norsk Hydro, zaplanowano na grudzień 2019 r. Finansowanie dla tego projektu ma zapewnić Europejski Bank Inwestycyjny.

W sierpniu br. Komisja Europejska  zaakceptowała przejęcie spółki Markbygden ETT AB od lokalnego dewelopera Svevind przez amerykański koncern General Electric oraz australijski fundusz Macquarie Group Limited.

Farma wiatrowa o mocy 650 MW ma być częścią gigantycznego kompleksu wiatrowego, który ma się składać docelowo z ponad 1,1 tys. turbin wiatrowych i z którego generacja ma sięgać 10 TWh rocznie, co stanowiłoby około 6-7 proc. szwedzkiego miksu wytwarzania.

Teraz ujawniono, że część z tej energii kupi norweski koncern Norsk Hydro ASA, który za pośrednictwem spółki Hydro Energi AS podpisał wieloletnią umowę na zakup energii w ilości 1,65 TWh w skali roku. Dostawy mają być realizowane w latach 2021-39.

Norsk Hydro informuje, że w ten sposób zabezpieczy dostawy energii po wygaśnięciu w roku 2020 kontraktu z norweskim państwowym koncernem energetycznym Statkraft.

To zresztą kolejna farma wiatrowa, która ma produkować energię na potrzeby Norsk Hydro. W ubiegłym roku aluminiowy potentat podpisał 20-letnią umowę PPA na zakup energii z innej wielkiej farmy wiatrowej, która ma powstać w Skandynawii.

Chodzi o lądową farmę wiatrową Fosen, którą w Norwegii ma uruchomić w roku 2020 Statkraft. Jej moc ma sięgnąć aż 1 GW, a koszt produkcji energii szacowany jest przez norweskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej Norwea najwyżej na około 44 EUR/MWh przy koszcie kapitału WACC 8 proc. i wykorzystaniu przez 3,5 tys. godzin w skali roku (niektóre prognozy mówią o koszcie nawet 35 EUR/MWh).

Norsk Hydro ma kupować co roku część energii z farmy wiatrowej Fosen, która w skali roku ma produkować około 3,4 TWh. Norweski koncern ma kupić w sumie w ciągu 20 lat około 18 TWh energii. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...