Farmy wiatrowe na Bałtyku pracowały z rekordową mocą

Farmy wiatrowe na Bałtyku pracowały z rekordową mocą
Farma wiatrowa Baltic 2. Fot. EnBW
REKLAMA

Rekord stopnia wykorzystania mocy zainstalowanej pobiły w drugiej połowie ubiegłego miesiąca morskie farmy wiatrowe, które pracują w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Farmy wiatrowe Baltic 1 i 2 udowadniają tym samym, że warunki do pracy wiatraków na Bałtyku wcale nie muszą być gorsze niż w przypadku projektów realizowanych na Morzu Północnym.

Stopień wykorzystania mocy zainstalowanej w przypadku lądowych farm wiatrowych w naszej części Europy wynosi w skali roku przeciętnie około 20 proc. W przypadku wiatraków na morzu może być średnio dwukrotnie wyższy, a przy wyjątkowych warunkach wiatrowych stopień wykorzystania nominalnej mocy morskich wiatraków może sięgać nawet 80 proc.

W 43 tygodniu br., czyli w dniach 15-21 października niemieckie farmy wiatrowe na Bałtyku – Baltic 1 i 2 o łącznej mocy nominalnej 336,3 MW – skorzystały z dogodnych warunków wiatrowych, osiągając w tym czasie przeciętny stopień wykorzystania mocy na poziomie aż 79,3 proc.

Obie wyprodukowały w ciągu tamtego tygodnia około 45 GWh energii. Więcej w tym czasie wyprodukowano – w przypadku niemieckich farm wiatrowych na morzu – tylko na położonej na Morzu Północnym farmie wiatrowej Bard 1 o mocy 400 MW (ok. 47 GWh).

Nieco mniejszy stopień wykorzystania mocy od projektów Baltic 1 i 2 osiągnięto w podanym okresie w przypadku farmy wiatrowe j Amrumbank West o mocy 301 MW (71,4 proc.), Bard 1 (69,7 proc.), a także w przypadku farm wiatrowych Nordsee Ost 2 o mocy 144 MW oraz Nordsee Ost 1 również o mocy 144 MW – odpowiednio 63 proc. oraz 57,5 proc.

W przypadku pozostałych niemieckich farm wiatrowych na morzu stopień wykorzystania mocy sięgał około 40-50 proc. Najniższy odnotowano w przypadku farmy wiatrowej Nordsee One o mocy 250 MW (30,4 proc.).

W ubiegłym miesiącu niemieckie farmy wiatrowe na morzu wyprodukowały w sumie około 1,27 TWh energii elektrycznej. To najlepszy wynik w tym rok i dwa razy lepszy niż w poprzednim miesiącu.

W całym październiku farmy wiatrowe Baltic 1 i 2 wyprodukowały w sumie około 155 GWh energii elektrycznej przy średnim stopniu wykorzystania mocy na poziomie 66,7 proc. Lepszy wynik odnotowano tylko w przypadku farmy wiatrowej Bard 1 (184 GWh), dla której przeciętny stopień wykorzystania mocy wyniósł w skali miesiąca 65,2 proc. Dla całego października większy stopień wykorzystania mocy odnotowano w przypadku farmy wiatrowej Amrumbank o mocy 301 MW (67,5 proc.), a najniższy dla Nordsee One (47,1 proc.).

Miesiąc wcześniej najlepszy wynik należał do Baltic 1 i 2 (101 GWh). Drugie miejsce pod względem generacji przypadło farmie wiatrowej Gode 1 (78,7 GWh), a trzecie Bard 1 (77 GWh).

Łącznie w całym ubiegłym miesiącu niemieckie farmy wiatrowe, w tym lądowe, wyprodukowały 12,6 TWh energii elektrycznej, a sumując wynik za pierwsze 10 miesięcy 2017 r. produkcja wyniosła 79,4 TWh.

Wkrótce w niemieckiej części Morza Bałtyckiego pojawią się kolejne wiatraki, które dołączą do farm wiatrowych Baltic 1 i 2.

W ich pobliżu zostanie uruchomiona farma wiatrowa Arkona o mocy 385 MW, którą wspólnie budują niemiecki E.ON oraz norweski Statoil.

W trakcie realizacji w niemieckiej części Bałtyku jest także inna ogromna farma wiatrowa. Budowana przez hiszpański koncern Iberdrola farma wiatrowa Wikinger o mocy 350 MW ma być zlokalizowana około 35 kilometrów od niemieckiej wyspy Rugia i zajmie powierzchnię 34 km2.

W ubiegłym roku u wybrzeży Niemiec uruchomiono morskie farmy wiatrowe o mocy 818 MW, a łączny potencjał offshore w Niemczech wzrósł na koniec 2016 r. do 4,11 GW.

W pierwszych sześciu miesiącach br. Niemcy uruchomili lądowe farmy wiatrowe o mocy 2,28 GW, a także morskie o mocy 641 MW. Zainstalowany potencjał energetyki wiatrowej u naszych zachodnich sąsiadów wzrósł w ten sposób do około 53 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ekspert |
Miesiące jesienno-zimowe, to najefektywniejszy okres pracy farm wiatrowych. Stąd taki wynik. Na lądzie w średniej strefie wietrzności (przy prędkości wiatru 6m/s mierzonej na wysokości 100m) można uzyskać roczne wykorzystanie mocy na poziomie 25-27%, tylko trzeba zastosować odpowiednie turbiny.
alojz |
zima to wiatr, lato to pv

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...