Wiatraki zarobią na emerytury Duńczyków

Wiatraki zarobią na emerytury Duńczyków
PIerwsza turbina na farmie wiatrowej Walney Extension. Fot. Orsted
REKLAMA

Dwa duńskie fundusze emerytalne wydadzą w sumie 2 mld funtów na udziały w wielkiej morskiej farmie wiatrowej, którą u wybrzeży Wielkiej Brytanii buduje wywodzący się również z Danii koncern energetyczny Orsted.

Morska farma wiatrowa Walney Extension, której moc docelowo sięgnie 659 MW, jest realizowana przed duński koncern Orsted (wcześniej Dong Energy) na Morzu Irlandzkim w przeciętnej odległości 19 km od wybrzeży brytyjskiej Kumbrii.

W skład farmy wiatrowej wejdzie 40 ogromnych wiatraków MHI Vestas V164-8.0MW oraz 47 turbin Siemens Gamesa SWT-7.0 MW-154. Wszystkie zostaną rozlokowane na powierzchni sięgającej aż 145 km2.

Uruchomienie farmy wiatrowej Walney Extension zaplanowano na drugą połowę przyszłego roku i wówczas będzie ona produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 500 tys. brytyjskich gospodarstw domowych.

Mimo, że w trakcie przygotowań są dużo większe morskie projekty wiatrowe – w tym należące do Orsted – żaden z nich nie powstanie szybciej niż farma wiatrowa Walney Extension, która po uruchomieniu w przyszłym roku zyska – z pewnością na niedługi czas – miano największej na świecie morskiej farmy wiatrowej.

Wkrótce, jak poinformował Orsted, współwłaścicielami morskiej farmy wiatrowej Walney Extension staną się dwa duńskie fundusze emerytalne PFA i PKA. Oba przejmą po 25 proc. udziałów.

Orsted zarobi na tej transakcji około 2 mld funtów, z czego część zostanie zaliczona do wyniku finansowego jeszcze za 2017 r. Dzięki temu duński koncern już zwiększył swoją prognozę EBITDA na ten rok z planowanych wcześniej 17-19 mld duńskich koron do 19-21 mld koron, czyli do około 9,6-10,8 mld złotych.

PFA to obecnie największy duński, komercyjny fundusz emerytalny, który zarządza środkami wycenianymi na około 500 mld duńskich koron, czyli na ok. 67 mld euro. Udziałowcami funduszu jest około 1,2 mln Duńczyków. Komentując zaangażowanie w projekt Walney Extension, PFA zapewnia, że to dla niego "pewna i zapewniająca stabilne, długotrwałe zyski inwestycja". 

Dla PKA jest to już szósta inwestycja w energetyce wiatrowej od roku 2011. – Skupiamy się na tego rodzaju inwestycjach, ponieważ widzimy ciekawe perspektywy pozwalające łączyć dobry poziom zwrotu ze wspieraniem walki ze zmianami klimatycznymi. Inwestycje w morskie farmy wiatrowe do tej pory zapewniały dwucyfrowy zwrot. Dla nas to dobry biznes, a jednocześnie zdrowy rozsądek – komentuje Peter Damgaard Jensen,  szef duńskiego funduszu emerytalnego.

Udziałowcami w PKA obecnie jest około 300 tys. Duńczyków, w imieniu których fundusz zainwestował dotąd około 250 mld koron, czyli około 34,2 mld euro. W tym 19 mld koron zainwestowano w projekty proklimatyczne. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (21)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Zaczyna się wypychanie złomu do funduszy emerytalnych:). Oj nie chciałbym by wiatraki "zabezpieczały" moją emeryturę.
X |
@pawianpv, jesteś zabezpieczony w zusie, śpij spokojnie, Morawiecki zadba o twoją przyszłość XD
gość |
@X punkt dla ciebie:)
ElektrowniaPV |
@pawianX sam dbam o swoja emeryturę:). A Twoją zabezpiecza dżungla.
Daniel |
@MojaPV - na twoją emeryturę powinien zarabiać węgiel mocno zasiarczony o kalorycznośco 5 GJ (czyli 0 przydatności) ty degeneracie!
Merk |
Z tym horyzontem myślowym co @Moja i inni będziemy niedługo w ogonie świata-Pisowska narracja górą !!!!!!!!!!!
ElektrowniaPV |
@Merk Ty i jeleń Daniel sprowadzilibyście nas ze swoim sposobem w miejsce znajdujące się pod ogonem.
qba |
Powinniście się wszyscy cieszyć, że tamta strona ma takie poglądy. Im więcej takich dziwolągów z odrealnionymi poglądami tym więcej osób traktuje ich jako głupków. Z głupkami łatwiej wygrać i za nimi nikt nie pójdzie. ................................ Cały świat oszalał jedynie koszmarna zmiana zna receptę na przyszłość no i może KIM :-)
Seba |
@X celne
MojaPV |
@qba zapomniałeś o USA, Korei S, Japonii, Australii i całej litanii innych państw gdzie do tematu podchodzi się zdrowo rozsądkowo a nie na zasadzie religii
Seb |
Tak, w szczególności kraje które wymieniłeś wyznają pełną prywatyzacje sektora energetycznego i górniczego (nie dla kolegów królika i klakierów w sejmie z opcją na posadki), zero dopłat do górnictwa, deputatów, dopłat w rachunkach za energie dla bankrutów, 14stej, 15-stek, 16stek i tak dalej :)))))))) nie miałbyś za co żyć trollu.
ElektrowniaPV |
@Serb zdziwisz się pariasie w piwnicy chowany ale mógłbym się podpisać pod tym co wklepałeś jakimś cudem w klawiaturę :)
Seb |
PawianPV nic mnie nie zdziwi w twoim wypadku już warchlaku na bananach chowany, a najpewniej nie to że żyjesz na garnuszku państwa :) boli? ma boleć :)
ElektrowniaPV |
@Serb A wiatrak Ci w ... sam wiesz gdzie, wtedy może Cię zaboli ;). Aha! Chodziło o emeryturę naturalnie.
IXI |
A co zabezpiecza emeryturę w Polsce? Dług pokoleniowy?
Szyszko |
Tak tylko wspomnę, że 2 skandynawskie fundusze emerytalne też u nas realizują inwestycje wiatrowe, nie oparte o FIT, ani nie o aukcje, ani nie zielone certyfikaty. I wbrew temu co pisze @Mojapv - to nie jest złom, wręcz odwrotnie. I bardzo przepraszam, że nikogo nie zmieszałem z błotem, co jest codziennością na tym portalu.
Seb |
Szyszko ci w japę, Witczak :) zresztą myśle że jesteś przyzwyczajony, zmieniają się z Tchórzewskim jak klęczysz:)
szyszko |
@Szyszko alias PawianPv, a co cię tutaj trzyma?,na stopwiatrakom juz na ciebie czekaja. Nie ma forum? ojej, przecież prawdziwa cnota krytyki sie nie boi?
x |
@Szyszko, napisz jeszcze komu sprzedadzą energię z instalacji, na 100% nie będzie to nasze big energy. Co nie zmienia faktu że ściemniasz.
Mm |
Licze na merytoryczne wpisy , a tu na pęczki Pisowskich ekspertów-idżcie sobie gawędzić gdzie indziej -przy świeczkach -bo taki dzięki wam poziom energetyki nas czeka.
SPS |
Cytat: "Skupiamy się na tego rodzaju inwestycjach, ponieważ widzimy ciekawe perspektywy pozwalające łączyć dobry poziom zwrotu ze wspieraniem walki ze zmianami klimatycznymi. Inwestycje w morskie farmy wiatrowe do tej pory zapewniały dwucyfrowy zwrot. Dla nas to dobry biznes, a jednocześnie zdrowy rozsądek – komentuje Peter Damgaard Jensen, szef duńskiego funduszu emerytalnego." - głupiście panie Damgaard! Posłuchałbyś pan lepiej węglowych ekspierdów na tutejszym forum i zrozumiał jak wielką porażką jest ta inwestycja!

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...