Fortum rozpoczyna ekspansję na rynku wiatrowym w Rosji

Fortum rozpoczyna ekspansję na rynku wiatrowym w Rosji
Fot. Fortum Norge
REKLAMA

Fiński koncern energetyczny rozpoczyna w Rosji realizację pierwszego projektu wiatrowego, który wchodzi w skład portfolio projektów o łącznej mocy 1 GW. Dla takiej mocy Fortum zabezpieczyło prawa do sprzedaży energii na podstawie przeprowadzonych kilka miesięcy temu rosyjskich aukcji dla odnawialnych źródeł energii.

Fortum rozwija projekty wiatrowe w Rosji we współpracy z państwowym koncernem energetycznym Rusnano. Obie firmy mają zbudować farmy wiatrowe o mocy 1 GW. To efekt rosyjskiej aukcji dla OZE, która odbyła się w czerwcu br.

W konsorcjum z Rusnano fiński koncern energetyczny posiada 50 proc. udziałów, a jego wkład wyniósł 15 mld rubli, czyli około 220 mln euro.

Teraz fińsko-rosyjskie joint-venture zawarło umowę z duńskim producentem wiatraków Vestas na dostawę 14 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy około 50 MW dla pierwszego z projektów. Produkcja energii ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2019 r.

Obie firmy zyskały prawo do sprzedaży energii po cenie gwarantującej określoną stopę zwrotu z projektów wiatrowych o łącznej mocy aż 1 GW. W sumie fińsko-rosyjskie konsorcjum ma zbudować w Rosji 26 farm wiatrowych, dla których turbiny ma również dostarczyć Vestas. Sprzedaż energii ma odbywać się po stawkach rzędu 115-135 EUR/MWh – o takich informował wcześniej Fortum.

Ponieważ warunkiem udziału w rosyjskim systemie aukcyjnym jest budowa instalacji z wykorzystaniem określonego udziału komponentów wyprodukowanych w Rosji, we wrześniu Vestas podpisał porozumienie z władzami rosyjskiego Uljanowska. Celem tej umowy jest uruchomienie produkcji elementów elektrowni wiatrowych. Duński producent miałby uruchomić w regionie Uljanowska produkcję łopat do swoich wiatraków.

Zgodnie z zasadami rosyjskiego systemu aukcyjnego wygrani aukcji otrzymają kontrakty na zakup energii na 15 lat. Warunki umów zawartych z państwem rosyjskim mają gwarantować inwestorom 14-procentową stopę zwrotu.

Wygranymi tegorocznej aukcji dla OZE, którą przeprowadzili Rosjanie, są również m.in. Rosatom z portfolio projektów wiatrowych na 360 MW, a także włoski koncern energetyczny Enel (291 MW).

Kontrakty na sprzedaż energii z instalacji OZE o łącznej mocy 2,491 GW miały zostać podpisane do końca III kwartału br. Uruchomienie wszystkich instalacji ma nastąpić do roku 2022. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PanPolak |
I można.....

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...