Fortum rozpoczyna ekspansję na rynku wiatrowym w Rosji

Fortum rozpoczyna ekspansję na rynku wiatrowym w Rosji
Fot. Fortum Norge
REKLAMA

Fiński koncern energetyczny rozpoczyna w Rosji realizację pierwszego projektu wiatrowego, który wchodzi w skład portfolio projektów o łącznej mocy 1 GW. Dla takiej mocy Fortum zabezpieczyło prawa do sprzedaży energii na podstawie przeprowadzonych kilka miesięcy temu rosyjskich aukcji dla odnawialnych źródeł energii.

Fortum rozwija projekty wiatrowe w Rosji we współpracy z państwowym koncernem energetycznym Rusnano. Obie firmy mają zbudować farmy wiatrowe o mocy 1 GW. To efekt rosyjskiej aukcji dla OZE, która odbyła się w czerwcu br.

W konsorcjum z Rusnano fiński koncern energetyczny posiada 50 proc. udziałów, a jego wkład wyniósł 15 mld rubli, czyli około 220 mln euro.

Teraz fińsko-rosyjskie joint-venture zawarło umowę z duńskim producentem wiatraków Vestas na dostawę 14 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy około 50 MW dla pierwszego z projektów. Produkcja energii ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2019 r.

Obie firmy zyskały prawo do sprzedaży energii po cenie gwarantującej określoną stopę zwrotu z projektów wiatrowych o łącznej mocy aż 1 GW. W sumie fińsko-rosyjskie konsorcjum ma zbudować w Rosji 26 farm wiatrowych, dla których turbiny ma również dostarczyć Vestas. Sprzedaż energii ma odbywać się po stawkach rzędu 115-135 EUR/MWh – o takich informował wcześniej Fortum.

Ponieważ warunkiem udziału w rosyjskim systemie aukcyjnym jest budowa instalacji z wykorzystaniem określonego udziału komponentów wyprodukowanych w Rosji, we wrześniu Vestas podpisał porozumienie z władzami rosyjskiego Uljanowska. Celem tej umowy jest uruchomienie produkcji elementów elektrowni wiatrowych. Duński producent miałby uruchomić w regionie Uljanowska produkcję łopat do swoich wiatraków.

Zgodnie z zasadami rosyjskiego systemu aukcyjnego wygrani aukcji otrzymają kontrakty na zakup energii na 15 lat. Warunki umów zawartych z państwem rosyjskim mają gwarantować inwestorom 14-procentową stopę zwrotu.

Wygranymi tegorocznej aukcji dla OZE, którą przeprowadzili Rosjanie, są również m.in. Rosatom z portfolio projektów wiatrowych na 360 MW, a także włoski koncern energetyczny Enel (291 MW).

Kontrakty na sprzedaż energii z instalacji OZE o łącznej mocy 2,491 GW miały zostać podpisane do końca III kwartału br. Uruchomienie wszystkich instalacji ma nastąpić do roku 2022. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PanPolak |
I można.....

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...