Powstały najwyższe na świecie wiatraki. Z magazynami energii

Powstały najwyższe na świecie wiatraki. Z magazynami energii
Farma wiatrowa w Gailsdorf k. Stuttgartu. Fot. Max Bögl Wind
REKLAMA

W Niemczech zainstalowano w czwartek cztery najwyższe lądowe turbiny wiatrowe na świecie. Wyższe niż jakikolwiek budynek w Polsce, ale imponują nie tyle rozmiarami, co faktem, że wieżach znajdą się ogromne magazyny energii. Część kluczowych urządzeń wykorzystanych w projekcie powstała w Polsce.

W Gaildorfie w południowo-wschodnich Niemczech oficjalnie ukończono w czwartek instalację czterech gigantycznych turbin wiatrowych o mocy 3,4 MW każda. Wiatraki liczą sobie, wraz ze śmigłami, po 246,5 metrów wysokości i są najwyższymi takimi maszynami zbudowanymi kiedykolwiek na lądzie. Dla porównania najwyższy budynek w Polsce – warszawski Pałac Kultury i Nauki – mierzy 237 metrów wraz z iglicą.

To o tyle istotne, że – jak wylicza inwestor – każdy dodatkowy metr wysokości zwiększa produkcję energii w turbinach o 0,5-1 proc. w skali roku, a południowo-wschodnie Niemcy charakteryzują się znacznie gorszymi warunkami naturalnymi niż wietrzna północ (podobnie sytuacja wygląda też w Polsce). Park wiatrowy imponuje tym bardziej, że leży na dwustumetrowych wzgórzach, przez co góruje nad okolicą łączną wysokością niemal pół kilometra.

Inwestycję realizuje bawarska firma budowlana Max Boegl (znana w Polsce przede wszystkim z budowy dróg, choć stawiała także wiatraki pod Koninem), we współpracy z amerykańskim GE, który dostarczył generatory i szwajcarskim koncernem ABB.

Projekt ma też polski akcent – odpowiedzialne za jakość prądu dostarczanego do sieci przekształtniki zostały wyprodukowane w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim – jednej z najnowocześniejszych fabryk tego koncernu na świecie.

Jak to działa?

Podstawa każdej z turbin została obudowana zbiornikiem na wodę o wysokości 40 metrów i pojemności 40 tys. metrów sześciennych. Gdy wieje silny wiatr, a zużycie prądu jest małe, nadmiar energii elektrycznej zamiast trafiać do sieci, zasila pompy tłoczące do nich wodę z oddalonego o 5 km jeziora. Gdy wiatr nagle słabnie – woda ze zbiorników jest spuszczana z powrotem do jeziora.

Dzięki 200-metrowej różnicy poziomów elektrownia wodna o mocy 16 MW, która jest częścią projektu, może z nawiązką zastąpić produkcję z wiatraków. W ten sposób może płynnie (dosłownie) wyrównywać, z natury zmienną, generację wiatraków. W szczytach zapotrzebowania odbiorców prąd dostarczać mogą też jednocześnie – wiatraki i elektrownia szczytowo-pompowa. Cała hybrydowa instalacja jest w stanie zmagazynować aż 70 MWh energii elektrycznej. Sprawność magazynowania ma wynieść 80 proc.

Co więcej, elektrownia jest w stanie przełączać się pomiędzy trybem produkcji oraz magazynowania w ciągu zaledwie 30 sekund, co może istotnie poprawić bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych.

Projekt o łącznej wartości ok. 80 mln euro otrzymał ponad 7 mln euro dofinansowania od niemieckiego ministerstwa środowiska. Pierwsza energia elektryczna z wiatraków powinna popłynąć do sieci na przełomie roku, a z magazynów energii na początku 2018 roku.

Technologia wykorzystana w Gaildorfie ma być oferowana komercyjnie z elekrowniami szczytowo-pompowymi o mocach 16, 24 i 32 MW dla farm wiatrowych położonych 150-200 metrów nad zbiornikami wodnymi. Tego typu rozwiązania będą mieć w Niemczech coraz większe znaczenie. W ostatni weekend, gdy zapotrzebowanie odbiorców na moc wynosiło ok. 60 GW, wiatraki w całym kraju dostarczały aż 40 GW obniżając cenę prądu do minus 80 euro/MWh. Magazynowanie prądu powinno częściowo rozwiązać ten problem

Ile kosztowała cała inwestycja? O tym w dokończeniu artykułu na portalu wysokienapiecie.pl.

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
No tak - po raz pierwszy w historii rozwoju farm wiatrowyh projekt ma nie tylko ,,nogi''ale też ,,ręce'' i został rozpoczęty rozumnie. Kluczowa jest sprawność magazynowania, ale nie tylko. Szczytowo-pompowy magazyn energii to ,czysty zysk'' w Niemczech, gdzie (w odróżnieniu od Polski) sprzedawanie gdy mocno wieje do sieci na zasadach ujemnych cen nie znajduje uzasadnienie ekonomicznego, zaś ,,wpompowanie'' w tym własnie czasie wody do magazynu. Z kolei usługa ,,oddania'' mocy w tym zgromadzonej w magazynie w godzinah najlepszych en sprzedaży- z nawiązką pokrywa 20% strat na energię zapompowania magazynu i koszty jego budowy. W Polse zatem układ zdrowego rozsądku i malżeństwa ekonomii zgospodarką rynkową nie jest możliwy, ponieważ NIE mamy ujemnych cen energii, nie mamy hiper wysokih w szczycie zapotrzebowania a ceny energii są Urzędowo ustalane a w niewielkiej tylko części ,,na podstawie cen z giełdy energii'' gdzie trafia niewielka jedynie część obrotu.W konsekwenji ceny energii na giełdzie energii w Polsce NIE tworzą i nie kreują inwestycji z przeznaczeniem do obrotu krótkoterminowego (szczyt zapotrzebowania - sprzedaż, nona dolina-skup). W Polsce fikcyjność urzędowo (URE) ustalanyh cen likwiduje sensowność inwestycji w magazyny energii.To z kolei (wkrótce) zamknie wyczerpujące się możliwośi przyłączeniowe czy przesyłowe dla OZE. Zastanowi się trzeba, czy czasem nie chodzi o to, by tak właśnie to zadziałało? Nadto- taki algorytm to recepta na blackout.
laik fotowoltaik |
Nie rozumiem jednego. Podstawa każdego wiatraka została obudowana zbiornikiem na wodę. Dlaczego nie zrobić jednego zbiornika dla całej farmy wiatrowej w najlepszym miejscu? Chyba taniej by wyszło.
Seb |
Podstawa wiatraka jest konstrukcją żelbetową o znacznej objętości utrzymywaną w stanie stabilności przez własną masę, więc nie ma problemu aby nadać jej kształt zbiornika na wodę, który jest i tak bryłą sztywną.
laik fotowoltaik |
Seb to wiadomo. Ale wykonanie zwykłego "klocka" jako fundamentu jest znacznie tańsze niż zbiornika ( droższe deskowanie , zbrojenie, izolacje itp) a masy wody nie można brać do obliczeń statycznych z tego prostego powodu, że czasem jej nie będzie.... Do tego trzeba wykonać rurociągi, chyba turbozespoły dla każdego wiatraka itp. A w przypadku jednego zbiornika można go usytuować w optymalnym miejscu ( energię elektryczną dostarczyć można łatwo i tanio ). Nie krytykuję , tylko pytam. Jest pomysł podobnego zagospodarowania nieczynnych kopalń jako magazynów energii. Jeśli to by się udało to gwoździem do trumny kopalń zostałyby kopalnie :-)
alladyn-solar-batt |
do laik fotowoltaik:zagospodarowanie (w Polsce) kopalń (byłych) jako podziemne magazyny nie jest możliwe z przyczyn hydrotechniczno- geologicznych. W opisanym projekcie zespół pompowo-turbinowy jest jeden wspólny dl wszzystkich wiatrakow: https://www.google.pl/search?q=Gaildorf+power+station&dcr=0&tbm=isch&source=iu&pf=m&ictx=1&fir=C6kLO_MYWtKoWM%253A%252CzflL88HQe7A9aM%252C_&usg=__gbROxocYxX742rt6FLgU_V31XcI%3D&sa=X&ved=0ahUKEwikqPme_5rXAhWkKMAKHY_XBk4Q9QEIKjAB#imgrc=C6kLO_MYWtKoWM:
Seb |
Nie do końca, zbrojenia będzie prawie tyle samo, szalowanie +- 40% więcej w wypadku zbiornika niż zwykłego fundamentu, woda nie jest brana jako obciążenie statyczne. Ten beton i tak i tak trzeba by wylać więc zrobili zbiorniki, widziałem schemat, idzie jeden rurociąg fi 1000 wzdłuż wszystkich turbin wiatrowych, później w dół wzgórza gdzie znajduje się elektrownia jednym z turbozespołem odwracalnym i małym zbiornikiem retencyjnym. Moim zdaniem jest to dość sensowne rozwiązanie.
sol |
@Do wszystkich. Można tak, można inaczej. Chodzi o to, że oni coś robią, pracują, budują nową energetykę. A my (rząd) nie robimy prawie nic. I już mamy pierwsze efekty - przewidywany zakup energii na Litwie. Przecież nie o to chodzi.
laik fotowoltaik |
Dziękuję Wam za info. Z tym(nie) wykorzystaniem kopalń to dobrze jest umieścić frazę " na razie" . Auta elektryczne zostały zarzucone sto lat temu a teraz wracają z przytupem. Sam miewam stan " nie da się tego zrobić". A po kilku dniach powstaje całkiem nieoczekiwane rozwiązanie. Bardzo lubię " burzę mózgów" . Wysłuchanie krytyków swoich rozwiązań zawsze popycha sprawę do przodu.
MIT |
Nie wodę magazynować, ale elektrony w wodzie. * Coś dla inżynierów portalu gramwzielone.pl ? * Skrót: przekonstruowany moduł akceleratora medycznego - złącze - zbiornik z parą wodą - magazyn hydroelektronowy e-woda * 1. Google: "Bliżej siebie - Albert Einstein i brakujący patent? - sesja 4,szkic-artykuł,e-woda" - https://www.salon24.pl/u/logodygmat/818259,blizej-siebie-albert-einstein-i-brakujacy-patent-sesja-4-szkic-artykul-e-woda * 2. Wizualizacja 3D akceleratora medycznego (link w sesji 3 - https://www.salon24.pl/u/logodygmat/816486,blizej-siebie-jaki-pomysl-na-patent-i-co-na-to-albert-einstein-sesja-3-e-woda ) ukazuje zainteresowanemu inwestorowi wysokiego ryzyka możliwość dokonania zmian konstrukcyjnych, aby uzyskane elektrony magazynować w zbiorniku wraz z wodą. W aparaturze medycznej zastosowano próżnioszczelne okienko, dzięki temu elektrony przemieszczają się z próżni do powietrza. * 3. Powietrze to mieszanina cząsteczek gazu. Zatem jeżeli zbiornik z próżnią techniczną wypełni się parą wodną w ilości cząsteczek jak w powietrzu, to zastosowanie próżnioszczelne go okienka umożliwi, aby elektrony przemieszczały się z próżni do pary wodnej w zbiorniku (objętość zbiornika jest skalowalna poprzez metodę naczyń połączonych). * I już jest pomysł na innowacje - instalację rynkową do badań hydroelektoowych. A dalej to już talent naukowców i inżynierów oraz zasobność finansowa inwestora. Uwagi - mogą się pojawić nieznane efekty kwantowe korpuskularno falowe elektronów swobodnych-cząstek z elektronami-fal e w cząsteczkach wody. To może być przysłowiowa puszka Pandory, która "miała taką puszkę, w której zamknięty był piorun". * Nie róbcie tego w domu ani w garażu tylko w profesjonalnym laboratorium!

Giełda OZE

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...

KUPIMY projekty elektrowni fotowoltaicznych z PNB i wygraną aukcją

Jako firma specjalizująca się w rozwoju projektów PV na terenie Polski poszukujemy gotowych projektó czytaj dalej...

Działka GDAŃSK ul.Poleska 5036m.kw OZE

SPRZEDAM działkę w GDAŃSK dzielnica śródmieście ul. Poleska 5036 m.kw , możliwe warunki zabudowy mie czytaj dalej...

Zlece opracowania karty informacyinej

Karta info. do decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowe farmy fotowoltaiczej lokalizacja połudn czytaj dalej...