Awarie sieci i rekordowa generacja z wiatru

Awarie sieci i rekordowa generacja z wiatru
Fot. Invenergy
REKLAMA

Ostatni weekend w energetyce to nie tylko awarie sieci, na skutek których dostęp do energii straciły setki tysięcy odbiorców. To również rekordowa produkcja energii wiatrowej w Polsce i Europie.

Jak wynika z danych publikowanych przez Towarową Giełdę Energii, w sobotę późnym popołudniem moc, z jaką pracowały znajdujące się w kraju elektrownie wiatrowe, przekraczała 5,1 GW. Tymczasem całkowita moc zainstalowana w polskiej energetyce wiatrowej wynosi około 5,8 GW.

Przez całą sobotę, również z uwagi na niższe, weekendowe zapotrzebowanie, produkcja energii z farm wiatrowych (101 GWh) stanowiła – według danych WindEurope – 22 proc. krajowego popytu na energię.

Jeszcze więcej energii w naszym krajuwyprodukowano z wiatraków wczoraj – ok. 117 GWh. Stopień wykorzystania mocy wyniósł średnio 84 proc. i jeśli chodzi o lądową energetykę wiatrową wyższy był tylko w Norwegii. Średnia dla Europy wyniosła wczoraj 51 proc. dla wiatraków na lądzie oraz 62 proc. dla wiatraków na morzu.

W całym ubiegły miesiącu farmy wiatrowe w Polsce wyprodukowały niewiele ponad 1 TWh energii elektrycznej, co i tak było wynikiem aż o 77 proc. lepszym w ujęciu rok do roku.

Jeszcze większy udział energetyka wiatrowa miała w sobotę w miksach energetycznych naszych sąsiadów. W Danii wiatraki wyprodukowały 91 GWh energii elektrycznej, co odpowiadało zapotrzebowaniu na energię tego kraju na poziomie aż 109 proc.

Natomiast energetyka wiatrowa w Niemczech wyprodukowała tego samego dnia aż 793 GWh energii elektrycznej, zaspokajając 61 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Wczoraj produkcja z wiatru wyniosła u naszych zachodnich sąsiadów odpowiednio 691 GWh na lądzie oraz 70,7 GWh na morzu.

W Szwecji w sobotę produkcja z wiatru sięgnęła 82 GWh, pokrywając 24 proc. tamtejszego miksu elektroenergetycznego, a wczoraj wzrosła do poziomu 106 GWh.

W weekend wiało mocno nie tylko w naszym regionie. Wysoka generacja z wiatru była domeną również m.in. Hiszpanii i Portugalii, gdzie wiatraki wyprodukowały w sobotę odpowiednio 185 GWh oraz 53 GWh, odpowiadając za 31 proc. i 44 proc. krajowego zapotrzebowania.

W sumie w całej Europie wiatraki zaspokoiły w sobotę 24,6 proc. popytu, produkując energię w ilości odpowiadającej konsumpcji 197 mln gospodarstw domowych. Natomiast wczoraj udział energetyki wiatrowej w europejskim miksie wyniósł 23,3 proc., na co złożyła się produkcja 1,72 TWh z wiatraków na lądzie oraz 188 GWh z wiatraków na morzu.

Dzisiaj w godzinach porannych moc, z jaką pracowały nasze farmy wiatrowe, nadal utrzymywała się na wysokim poziomie, oscylując wokół 4,7 – 4,8 GW.

PSE zakładają, że w ciągu dzisiejszego dnia moc, z jaką pracują wiatraki, będzie się utrzymywać na poziomie ok. 3,9 – 4,1 GW, natomiast około północy ma wzrosnąć do 4,8 GW.  

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ass |
Wiatraki więc jednak górą, choć nadal pokutuje wiele fałszywych mitów. Oto one: http://roku.wysokienapiecie.pl/oze/1479-energetyka-wiatrowa-w-polsce-fakty-mity-2016
Li |
Aż miło poczytać. Powstaje prąd z niczego. Bez spalin , hałd kopalnianych i palących opony górników.
Aldebaran |
Nadwyżki EW również łatwo zagospodarować - inteligentne sieci, czy (opcjonalnie) zdalnie włączane piece akumulacyjne. Ale do tego potrzeba sprawnych umysłów, a nie zaczadzonych jełopów. EW są skuteczniejsze niż PV, produkują prąd przez całą dobę i to w porze jesienno-wiosennej, kiedy najlepiej wieje.
alladyn-solar-batt |
Wiatraki górą? I tak i nie- rzeczywiście brawo, że tak skutecznie odbierają niszczącą energię huraganowym witrom- dostarczając ją na ludzkie potrzeby. Z drugiej strony - elektrownie BigEnergy pracujące w ,,postawie'' - wobec obniżonego weekendowego zapotrzebowania - liczą straty bowiem ,,ich'' energia, którą mogli produkować na 100% NIE sprzedała się lecz produkcję jej trzeba było poważnie ograniczać.Skutek - nie sprzedane- nie zarobione....To własnie TAKIE wysokie generacje z wiatrakow PRZERAŻAJĄ lobby z BigEnergy i legly u podstaw tego, że pozałatwiali sobie ustawę ,,antywiatrakową'' by przeiwdziałała skutkom ICH braku UMIEJĘTNOŚCI w tym by swoją energetykę robili w synergii z pozostałą częścią społeczeństwa zamiast ( jak dziś) PRZECIWKO synergii, przeciwko społeczeństwu, ale ZA utrzymaniem WŁASNYCH korzyści majątkowych i zysku. Podsumowując: niewątpliwy sukces wiatraków w generacji NIE równa się (niestety) jeszcze temu, że wiatraki są górą. Wiatraki będą górą o ile ZMIENIĄ schematy tehnologiczne wchodząć w ZAAWANSOWANE technologie generacji.Niestety - tahnologiczny prymat Niemów w produkowaniu elektrowni wiatrowych wprowadził tę branżę w ,,ślepą uliczkę'' generacji NIE przystającej do profili zużycia. A mogło być inaczej, bo są rozwiązania. Owszem droższe ozywiśie niż zakup jednej turbinki i wykonalne w wariantach co najmniej kilkuwiatrakowych lub w wariancie farma wiatraków + klaster (potrzebne źródło odbioru ciepła w kogeneracji).
alladyn-solar-batt |
do Aldebaran: masz rację- rzeczywiście wskazujesz co i jak można najszybciej wprowadzić dziś, tj. w sytuacji kiedy nabudowaliśmy sobie wiatraków generujących wyłącznie prąd.....Ten bowiem albo musi być spożyty od razu, albo magazynowany. Z tym jednak koncepcujnie BigEnergy ma problem. Czy ktoś wie (nie miłem czasu sprawdzać) czy PGE kupiło od EDF Młoty?
Tymon |
Czy to prawda żeby zostać członkiem PIS należy przedstawić zaswiadczenie od psychiatry , że się jest 100% DEBILEM ?????
TT |
Gdzie się podziały komentujący z ramienia partii. Tysiące ludzi bez prądu dla których rynek mocy w takich sytuacjach to środkowy palec ze strony państwa. Zamiast tworzyć małe lokalne źródła mocy, które doskonale uzupełniają ogólny mix robi się wszystko aby ich było jak najmniej.
Seb |
Dokładnie, w ten weekend mamy dobre przesłanki do wprowadzenia nowych opłat jakościowych, mocowych, kolorowych- dowolnych ;) wiatr 100 km/h przez pare godzin i już 300k gospodarstw nie ma prądu :) Ale cisza jak makiem zasiał ze strony POPiSowych Pawianów :)
Seb |
Powinni wprowadzić ustawę o 'Rynku Gałęzi' , płacić bezrobotnym od sztuki a każdą gałąź ściętą w okolicy linii SN, NN, od razu by dostawy się polepszyły, lepsze jak rynek mocy. Ale to widać przekracza możliwości Państwa Teoretycznego :)
alladyn-solar-batt |
do TT: to Ty nie wiesz? U wWitczyka kable gałęzie w lesie pozrywały i siedział bidula przy świeczkach i kominku bo ma agregat ale ropka się skończyła a na staji pompy stały bo prądu nie było zaś Orlen jest za biedny by wyposażyć stacje w agregaty do co najmniej pomp.... Stąd naturalny w tych warunkach brak komentarzy pod kilkoma nickami....Jak jest prąd- zaraz kilka nicków ,,odżywa''' :-).

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...