Awarie sieci i rekordowa generacja z wiatru

Awarie sieci i rekordowa generacja z wiatru
Fot. Invenergy
REKLAMA

Ostatni weekend w energetyce to nie tylko awarie sieci, na skutek których dostęp do energii straciły setki tysięcy odbiorców. To również rekordowa produkcja energii wiatrowej w Polsce i Europie.

Jak wynika z danych publikowanych przez Towarową Giełdę Energii, w sobotę późnym popołudniem moc, z jaką pracowały znajdujące się w kraju elektrownie wiatrowe, przekraczała 5,1 GW. Tymczasem całkowita moc zainstalowana w polskiej energetyce wiatrowej wynosi około 5,8 GW.

Przez całą sobotę, również z uwagi na niższe, weekendowe zapotrzebowanie, produkcja energii z farm wiatrowych (101 GWh) stanowiła – według danych WindEurope – 22 proc. krajowego popytu na energię.

Jeszcze więcej energii w naszym krajuwyprodukowano z wiatraków wczoraj – ok. 117 GWh. Stopień wykorzystania mocy wyniósł średnio 84 proc. i jeśli chodzi o lądową energetykę wiatrową wyższy był tylko w Norwegii. Średnia dla Europy wyniosła wczoraj 51 proc. dla wiatraków na lądzie oraz 62 proc. dla wiatraków na morzu.

W całym ubiegły miesiącu farmy wiatrowe w Polsce wyprodukowały niewiele ponad 1 TWh energii elektrycznej, co i tak było wynikiem aż o 77 proc. lepszym w ujęciu rok do roku.

Jeszcze większy udział energetyka wiatrowa miała w sobotę w miksach energetycznych naszych sąsiadów. W Danii wiatraki wyprodukowały 91 GWh energii elektrycznej, co odpowiadało zapotrzebowaniu na energię tego kraju na poziomie aż 109 proc.

Natomiast energetyka wiatrowa w Niemczech wyprodukowała tego samego dnia aż 793 GWh energii elektrycznej, zaspokajając 61 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Wczoraj produkcja z wiatru wyniosła u naszych zachodnich sąsiadów odpowiednio 691 GWh na lądzie oraz 70,7 GWh na morzu.

W Szwecji w sobotę produkcja z wiatru sięgnęła 82 GWh, pokrywając 24 proc. tamtejszego miksu elektroenergetycznego, a wczoraj wzrosła do poziomu 106 GWh.

W weekend wiało mocno nie tylko w naszym regionie. Wysoka generacja z wiatru była domeną również m.in. Hiszpanii i Portugalii, gdzie wiatraki wyprodukowały w sobotę odpowiednio 185 GWh oraz 53 GWh, odpowiadając za 31 proc. i 44 proc. krajowego zapotrzebowania.

W sumie w całej Europie wiatraki zaspokoiły w sobotę 24,6 proc. popytu, produkując energię w ilości odpowiadającej konsumpcji 197 mln gospodarstw domowych. Natomiast wczoraj udział energetyki wiatrowej w europejskim miksie wyniósł 23,3 proc., na co złożyła się produkcja 1,72 TWh z wiatraków na lądzie oraz 188 GWh z wiatraków na morzu.

Dzisiaj w godzinach porannych moc, z jaką pracowały nasze farmy wiatrowe, nadal utrzymywała się na wysokim poziomie, oscylując wokół 4,7 – 4,8 GW.

PSE zakładają, że w ciągu dzisiejszego dnia moc, z jaką pracują wiatraki, będzie się utrzymywać na poziomie ok. 3,9 – 4,1 GW, natomiast około północy ma wzrosnąć do 4,8 GW.  

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ass |
Wiatraki więc jednak górą, choć nadal pokutuje wiele fałszywych mitów. Oto one: http://roku.wysokienapiecie.pl/oze/1479-energetyka-wiatrowa-w-polsce-fakty-mity-2016
Li |
Aż miło poczytać. Powstaje prąd z niczego. Bez spalin , hałd kopalnianych i palących opony górników.
Aldebaran |
Nadwyżki EW również łatwo zagospodarować - inteligentne sieci, czy (opcjonalnie) zdalnie włączane piece akumulacyjne. Ale do tego potrzeba sprawnych umysłów, a nie zaczadzonych jełopów. EW są skuteczniejsze niż PV, produkują prąd przez całą dobę i to w porze jesienno-wiosennej, kiedy najlepiej wieje.
alladyn-solar-batt |
Wiatraki górą? I tak i nie- rzeczywiście brawo, że tak skutecznie odbierają niszczącą energię huraganowym witrom- dostarczając ją na ludzkie potrzeby. Z drugiej strony - elektrownie BigEnergy pracujące w ,,postawie'' - wobec obniżonego weekendowego zapotrzebowania - liczą straty bowiem ,,ich'' energia, którą mogli produkować na 100% NIE sprzedała się lecz produkcję jej trzeba było poważnie ograniczać.Skutek - nie sprzedane- nie zarobione....To własnie TAKIE wysokie generacje z wiatrakow PRZERAŻAJĄ lobby z BigEnergy i legly u podstaw tego, że pozałatwiali sobie ustawę ,,antywiatrakową'' by przeiwdziałała skutkom ICH braku UMIEJĘTNOŚCI w tym by swoją energetykę robili w synergii z pozostałą częścią społeczeństwa zamiast ( jak dziś) PRZECIWKO synergii, przeciwko społeczeństwu, ale ZA utrzymaniem WŁASNYCH korzyści majątkowych i zysku. Podsumowując: niewątpliwy sukces wiatraków w generacji NIE równa się (niestety) jeszcze temu, że wiatraki są górą. Wiatraki będą górą o ile ZMIENIĄ schematy tehnologiczne wchodząć w ZAAWANSOWANE technologie generacji.Niestety - tahnologiczny prymat Niemów w produkowaniu elektrowni wiatrowych wprowadził tę branżę w ,,ślepą uliczkę'' generacji NIE przystającej do profili zużycia. A mogło być inaczej, bo są rozwiązania. Owszem droższe ozywiśie niż zakup jednej turbinki i wykonalne w wariantach co najmniej kilkuwiatrakowych lub w wariancie farma wiatraków + klaster (potrzebne źródło odbioru ciepła w kogeneracji).
alladyn-solar-batt |
do Aldebaran: masz rację- rzeczywiście wskazujesz co i jak można najszybciej wprowadzić dziś, tj. w sytuacji kiedy nabudowaliśmy sobie wiatraków generujących wyłącznie prąd.....Ten bowiem albo musi być spożyty od razu, albo magazynowany. Z tym jednak koncepcujnie BigEnergy ma problem. Czy ktoś wie (nie miłem czasu sprawdzać) czy PGE kupiło od EDF Młoty?
Tymon |
Czy to prawda żeby zostać członkiem PIS należy przedstawić zaswiadczenie od psychiatry , że się jest 100% DEBILEM ?????
TT |
Gdzie się podziały komentujący z ramienia partii. Tysiące ludzi bez prądu dla których rynek mocy w takich sytuacjach to środkowy palec ze strony państwa. Zamiast tworzyć małe lokalne źródła mocy, które doskonale uzupełniają ogólny mix robi się wszystko aby ich było jak najmniej.
Seb |
Dokładnie, w ten weekend mamy dobre przesłanki do wprowadzenia nowych opłat jakościowych, mocowych, kolorowych- dowolnych ;) wiatr 100 km/h przez pare godzin i już 300k gospodarstw nie ma prądu :) Ale cisza jak makiem zasiał ze strony POPiSowych Pawianów :)
Seb |
Powinni wprowadzić ustawę o 'Rynku Gałęzi' , płacić bezrobotnym od sztuki a każdą gałąź ściętą w okolicy linii SN, NN, od razu by dostawy się polepszyły, lepsze jak rynek mocy. Ale to widać przekracza możliwości Państwa Teoretycznego :)
alladyn-solar-batt |
do TT: to Ty nie wiesz? U wWitczyka kable gałęzie w lesie pozrywały i siedział bidula przy świeczkach i kominku bo ma agregat ale ropka się skończyła a na staji pompy stały bo prądu nie było zaś Orlen jest za biedny by wyposażyć stacje w agregaty do co najmniej pomp.... Stąd naturalny w tych warunkach brak komentarzy pod kilkoma nickami....Jak jest prąd- zaraz kilka nicków ,,odżywa''' :-).

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...