Budowa wież wiatrowych jak z Ikei. Koszt niższy o 30 proc.

Budowa wież wiatrowych jak z Ikei. Koszt niższy o 30 proc.
Fot. Modvion
REKLAMA

Szwedzki startup Modvion opracował nową koncepcję budowy wież wiatrowych, dzięki której deweloperzy będą mogli znacząco obniżyć koszty inwestycji, a transport komponentów wież ma być dużo prostszy.

Jak informuje Bloomberg, szwedzka firma Modvion, wspierana przez rządową Szwedzką Agencję Energetyczną, wdraża rozwiązanie polegające na budowie modularnych wież wiatrowych. Jak zapewniają Szwedzi, ich rozwiązanie będzie o 30 proc. tańsze od tradycyjnych wież budowanych z wielkich stalowych modułów.

Modvion chce budować wieże wiatrowe z mniejszych elementów, które będą wykonane z drewna i które będą składane na miejscu inwestycji. Przy zaletach w postaci łatwiejszego transportu i niższego kosztu inwestycji, wieże zbudowane według konceptu Modvion mają być jednocześnie dużo bardziej wytrzymałe niż rozwiązania stosowane obecnie na rynku.

Szwedzi zapewniają, że sklejka, z której chcą budować wieże wiatraków, jest ultrawytrzymała i zbliżona właściwościami do włókna węglowego.  

Firma z Göteborga obecnie pracuje nad prototypem wiatraka, który stanie na 30-metrowej wieży i który ma zacząć produkcję energii do wiosny 2019 r. Większy prototyp, na wieży wysokiej na 150 metrów, Szwedzi chcą uruchomić do roku 2020.

Bloomberg New Energy Finance szacuje, że udział wież w całkowitym koszcie inwestycji wiatrowych wynosi przeciętnie ok. 12 proc. w przypadku instalacji powstających na lądzie oraz 7 proc. w przypadku elektrowni wiatrowych stawianych na morzu. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...