Budowa wież wiatrowych jak z Ikei. Koszt niższy o 30 proc.

Budowa wież wiatrowych jak z Ikei. Koszt niższy o 30 proc.
Fot. Modvion
REKLAMA

Szwedzki startup Modvion opracował nową koncepcję budowy wież wiatrowych, dzięki której deweloperzy będą mogli znacząco obniżyć koszty inwestycji, a transport komponentów wież ma być dużo prostszy.

Jak informuje Bloomberg, szwedzka firma Modvion, wspierana przez rządową Szwedzką Agencję Energetyczną, wdraża rozwiązanie polegające na budowie modularnych wież wiatrowych. Jak zapewniają Szwedzi, ich rozwiązanie będzie o 30 proc. tańsze od tradycyjnych wież budowanych z wielkich stalowych modułów.

Modvion chce budować wieże wiatrowe z mniejszych elementów, które będą wykonane z drewna i które będą składane na miejscu inwestycji. Przy zaletach w postaci łatwiejszego transportu i niższego kosztu inwestycji, wieże zbudowane według konceptu Modvion mają być jednocześnie dużo bardziej wytrzymałe niż rozwiązania stosowane obecnie na rynku.

Szwedzi zapewniają, że sklejka, z której chcą budować wieże wiatraków, jest ultrawytrzymała i zbliżona właściwościami do włókna węglowego.  

Firma z Göteborga obecnie pracuje nad prototypem wiatraka, który stanie na 30-metrowej wieży i który ma zacząć produkcję energii do wiosny 2019 r. Większy prototyp, na wieży wysokiej na 150 metrów, Szwedzi chcą uruchomić do roku 2020.

Bloomberg New Energy Finance szacuje, że udział wież w całkowitym koszcie inwestycji wiatrowych wynosi przeciętnie ok. 12 proc. w przypadku instalacji powstających na lądzie oraz 7 proc. w przypadku elektrowni wiatrowych stawianych na morzu. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekt PV 1MW z prekwalifikacją

Sprzedam Projekt lub spółka celowa 1MW , wybudowany słup i złącze , dzierżawa 2,3 ha z możliwością czytaj dalej...

Zestawy PV hybrydowe ON/OFF GRID: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody i nie możesz korzystać z urządzeń elektrycznych? Mamy na to sposób: czytaj dalej...

Trafostacja 0.96MW

szukamy wykonawca zaprojektować, budować i połączyć do sieci PV trafostację 0,96MW w okolicach Suw czytaj dalej...

Firma z doświadczeniem w montażu instalacji PV przyjmie zlecenia

Firma EKO WIND przyjmie zlecenia na montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie woj. mazowieckiego czytaj dalej...