Dania: rusza inwestycja wiatrowa za miliard euro

Dania: rusza inwestycja wiatrowa za miliard euro
Fot. Vattenfall
REKLAMA

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall poinformował o rozpoczęciu budowy morskiej farmy wiatrowej Horns Rev 3, której moc sięgnie 406 MW. Ta inwestycja to efekt wygranej aukcji, którą przeprowadził rząd Danii.

W lutym 2015 r. Vattenfall wygrał organizowaną przez duńskie władze aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej. Przyznana w tej aukcji taryfa za sprzedaż energii wyniosła ok. 103 EUR/MWh. Koszt produkcji energii w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity) ma być znacząco niższy. Vattenfall szacował go, biorąc pod uwagę cały przewidziany okres funkcjonowania farmy wiatrowej, na ok. 85 EUR/MWh.

Finalna decyzja inwestycyjna została podjęta po domknięciu finansowania w czerwcu 2016 r. Teraz Vattenfall informuje o rozpoczęciu prac konstrukcyjnych.

Farma wiatrowa Horns Rev 3 będzie się składać z 49 elektrowni wiatrowych, z których moc każdej wyniesie aż 8,3 MW. Wiatraki dostarczy duńsko-japońskie konsorcjum MHI Vestas, a każdy z nich stanie na fundamencie o długości 40-50 metrów i średnicy 6,5 metra, ważącym 610 ton.

Elektrownie wiatrowe staną na Morzu Północnym, na obszarze 88 km2, w odległości około 34 km od duńskiego wybrzeża. Mają produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ok. 425 tys. duńskich gospodarstw domowych.

Szwedzi stoją również za innym wielkim projektem morskiej farmy wiatrowej, która powstanie w ramach duńskiego systemu wsparcia dla OZE.

Morska farma wiatrowa Kiegers Flak o mocy 600 MW ma produkować energię w ilości odpowiadającej konsumpcji 600 tys. gospodarstw domowych, czyli 23 proc. wszystkich gospodarstw domowych w Danii. Koszt inwestycji w tym przypadku wyceniono na 1,1-1,3 mld euro.

W tym przypadku Vattenfall wygrał przeprowadzoną przez duńskie władze aukcję, proponując rekordowo niską cenę za energię na poziomie około 50 EUR/MWh, przy czym zakontraktowano w ten sposób zakup 30 TWh energii elektrycznej. Szacuje się, że taki wolumen produkcji powinien zostać osiągnięty po 12 latach od uruchomienia generacji. Wsparcie zostanie przyznane przez duńskie władze jako premia ponad uzyskaną cenę energii na rynku Nord-Pool.

Duńczycy zobowiązali się do utworzenia infrastruktury elektroenergetycznej łączącej duńską wyspę Zelandia z farmami wiatrowymi Kriegers Flak, a także działającymi w niemieckiej części Morza Bałtyckiego farmami wiatrowymi Baltic 1 o mocy 48,3 MW oraz Baltic 2 o mocy 288 MW. W ten sposób zostaną zwiększone możliwości przesyłu energii miedzy systemami elektroenergetycznymi Danii i Niemiec.

W 2016 roku Vattenfall zaoferował ponadto wyjątkowo niską cenę w przypadku innej aukcji organizowanej w Danii. W przypadku licencji na budowę farmy wiatrowej o mocy 350 MW Szwedzi zaoferowali cenę około 60 EUR/MWh. Jednak ten projekt będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej, co znacząco ograniczy jego koszt w porównaniu do inwestycji realizowanych na pełnym morzu.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekt PV 1MW z prekwalifikacją

Sprzedam Projekt lub spółka celowa 1MW , wybudowany słup i złącze , dzierżawa 2,3 ha z możliwością czytaj dalej...

Zestawy PV hybrydowe ON/OFF GRID: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody i nie możesz korzystać z urządzeń elektrycznych? Mamy na to sposób: czytaj dalej...

Trafostacja 0.96MW

szukamy wykonawca zaprojektować, budować i połączyć do sieci PV trafostację 0,96MW w okolicach Suw czytaj dalej...

Firma z doświadczeniem w montażu instalacji PV przyjmie zlecenia

Firma EKO WIND przyjmie zlecenia na montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie woj. mazowieckiego czytaj dalej...