Elektrownia wiatrowa w Holandii wyprodukuje.. wodór

Elektrownia wiatrowa w Holandii wyprodukuje.. wodór
Fot. Lagerwey
REKLAMA

Pomysł magazynowania nadwyżek energii produkowanej z wiatraków w postaci wodoru nie jest nowy. Holenderska firma wpadła na pomysł, aby energia produkowana z turbiny wiatrowej była zamieniana na wodór jeszcze w samej elektrowni wiatrowej, co ma obniżyć koszty i zwiększyć wydajność takiego procesu.

Holenderski producent elektrowni wiatrowych Lagerwey poinformował, że uruchomi „pierwszą na świecie” elektrownię wiatrową, która będzie posiadać wbudowaną w wieży instalację do zamiany energii elektrycznej na wodór.

Integracja obu sprawdzonych technologii zredukuje ilość niezbędnych komponentów, obniżając koszt produkcji wodoru i czyniąc ją efektywniejszą – komentuje Lagerwey.

Holenderska firma zapewnia, że „w przyszłości elektrownie wiatrowe będą częściej łączone z sieciami gazowymi niż elektroenergetycznymi”. – Transportowanie wodoru rurami gazowymi jest znacznie tańsze niż przesyłanie energii elektrycznej kablami – komentuje Lagerwey.

Zwraca uwagę duża, jak na warunki lądowe, moc elektrowni wiatrowej, która wyniesie aż 4,8 MW. Największe turbiny wiatrowe, przeznaczone do pracy na lądzie, które oferuje Lagerwey, posiadają na razie moc 4,5 MW.

Uruchomienie "wodorowej" elektrowni wiatrowej zaplanowano na rok 2019. Produkowany w niej wodór będzie następnie transportowany do pobliskich stacji, w których wodorem będą ładowane poruszające się na tym paliwie samochody ciężarowe. Wodoru ma wystarczyć dla pięciu stacji, które będą obsługiwać flotę 100 ciężarówek.

W projekt, oprócz Lagerwey, jest zaangażowany operatora stacji ładowania pojazdów wodorowych Hygro oraz instytut badawczy ECN.

Ostatnio w branży OZE zrobiło się głośno o firmie Lagerwey za sprawą nawiązania współpracy z rosyjskim koncernem Rosatom.

Należąca do Rosatomu spółka OTEK utworzy joint venture z Lagerwey, które ma skutkować budową w Rosji infrastruktury służącej do produkcji elektrowni wiatrowych. Jej potencjał ma pozwalać na produkcję turbin o mocy 250 MW w skali roku.

Dzięki temu Holendrzy będą mogli skorzystać na rozwoju energetyki wiatrowej w Rosji, której system wsparcia premiuje projekty, w których wykorzystywany jest określony procent komponentów wyprodukowanych w tym kraju.

OTEK rozpoczął w tym roku prace projektowe związane z inwestycją w farmę wiatrową o mocy 150 MW, która ma powstać w autonomicznej republice Adygei, położonej nad Morzem Czarnym. Inwestycja ma kosztować 12 mld rubli, czyli około 830 mln złotych.

Na razie elektrownie Lagerwey pracują na farmach wiatrowych zlokalizowanych wyłącznie w Holandii i Finlandii. Pojedyncze turbiny zainstalowano również w Niemczech i Indiach.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Pierwszy Nadsekretarz |
Nasza odpowiedź - pierwsza na świecie elektrownia wiatrowa, która będzie posiadać wbudowaną w wieży instalację do zamiany energii elektrycznej na węgiel.
igor |
i to jest swietna informacja! od dawna czekalem na taka zapowiedz
Windturbiness |
W Dani jest cała farma która całą produkcje przekształca w wodór a prąd do sieci jest produkowany w ogniwach paliwowych i sprzedawany w szczytach zapotrzebowania.
alladyn-solar-batt |
Pomysł znany od dawna z tą różnicą, że od dawna znana zamiana energii wiatru na energię sprężonego powietrza jest tańsza bo technologicznie wielokrotnie prostsza wiążąc (podobnie jak opisywany projekt) komponent produkcyjny (generacyjny) z komponenetem magazynowym- zego brak w masowo do dziś stawianyh el. wiatrowych wytwarzająych wyłącznie en.elektr.
SPS |
@alladyn: prawda ale jednak wodór jest medium bardziej uniwersalnym np. może posłużyć bezpośrednio do zasilenia pojazdów (jak w przykładzie z artykułu). Sprężone powietrze może służyć jedynie (?) jako magazyn energii, która później zamieniona jest spowrotem np. na en. elektryczną... Tak, słyszałem o autach na sprężone powietrze ale żaden ze znaczących producentów jak na razie chyba nie planuje takiegoż rozwiązania w swoim produkcie.
Seba |
@alladyn. Nie do końca prawda. Eksperymentują z tym Niemcy. Po pierwsze problem jest niską gęstością energii przy sprężaniu do ciśnień rzędu 10 ATM. Problem rozwiązano wykorzystując zbiorniki podziemne, teraz próbują podwodne do 150 ATM. Ale cena infrastruktury idzie w górę. 2 problem nie do pokonania to gigantyczne straty procesu sprężania do wysokich ciśnień. Wodór jest dość atrakcyjną koncepcją, bo może stać się paliwem docelowym, nie wymagającym dalszego przetwarzania.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...