ME odcina się od roszczeń Invenergy

ME odcina się od roszczeń Invenergy
Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Amerykański inwestor, który zrealizował w naszym kraju projekty wiatrowe o wartości ponad 2,2 mld zł, poinformował wczoraj o wszczęciu postępowań mających na celu wyegzekwowanie roszczeń wartych około 700 mln dolarów. Na zarzuty Invenergy jeszcze tego samego dnia odpowiedziało Ministerstwo Energii.

Wczoraj Invenergy poinformowało, że będzie domagać się odszkodowań od państwowych spółek energetycznych za zerwanie długookresowych umów na zakup energii i zielonych certyfikatów przyznawanych za energię produkowaną na farmach wiatrowych zbudowanych przez tego inwestora.

Przy okazji Invenergy zarzucił polskiemu rządowi „zaaranżowanie niezgodnego z prawem rozwiązania umów” oraz „celowe działania mające na celu obniżenie cen na rynku zielonej energii do poziomów poniżej opłacalności inwestycji”.

Na te informacje odpowiedziało Ministerstwo Energii wskazując, że polski rząd nie był stroną umów na zakup energii i zielonych certyfikatów, które zawarł w Polsce Invenergy.

Resort energii poinformował ponadto, że „spór dotyczy relacji handlowych między spółkami prawa handlowego” i że „bezpośrednia ingerencja Skarbu Państwa w działalność operacyjną tego typu podmiotów byłaby niezgodna z prawem".

Więcej o roszczeniach Invenergy w artykule: Deweloper wiatrowy skarży Polskę na 700 mln dolarów.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (20)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
X |
I tak się właśnie drgie dzieci tworzy „koszta osierocone” za które płacimy w fakturach za energię. Zgodnie ze zwącholską zasadą : „zyski nasze, koszta wasze”. Jak w zeszłym roku ME wydoiło energetykę na miliard zł, żeby dofinansować trupa zwanego PGG to jakoś o odcinaniu się nie złyszał. Dyzmy i oszuści, mam nadzieję że w cyklicznym przypływie idiotyzmu obecna władza wprowadzi karę śmierci za zdradę stanu inprzekręty gospodarcze.
Błażej |
Kolega przede mną ma rację - każdy urzędnik podpisuje czek in blanco . Koniec by było przekrętów
Maestro |
Niech gram w zielone ustali czy 700 milionów złotych, czy USD? Zaniedbania widać nawet w artykułach, a co dopiero mówić tu o firmie PIS. Wszyscy robią błędy
Seb |
Ciekawe kto ingerował w ceny ZC, a później wprowadził bandyckie prawo ograniczające wzrost ceny? czyżby krasnoludki ?
Widzę_Jak_Jest |
Warto zauważyć, że te Spółki "prawa handlowego" należą do Skarbu Państwa...
Wiatrakowiec |
A ten baran z Energii sie jeszcze chwali ze ta ustawa ostatnia OZE to jego dzielo heheee debilem to trzeba sie urodzic ;)
, |
"Beata Szydło będzie pierwszym premierem w historii Polski, który zyska władzę nad wszystkimi spółkami skarbu państwa. Odbierze ją ministrowi obrony Antoniemu Macierewiczowi i wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu."
Seba |
Myślę, że czas najwyższy podpisywać nie Ministerstwo tylko imię i nazwisko urzędnika, który będzie odpowiedzialny za straty poniesione za podjęcie głupiej decyzji
Maestro |
W zasadzie, to może i rząd ma rację, może i nie warto wspierać niepolskie produkty (turbiny wiatrowe), zezwalać na wyprowadzanie kasy ze sprzedaży energii itp. Tylko nie odbiera się praw nabytych. Dla nowych instalacji owszem, ale po co ruszać stare. Jeszcze inna sprawa, to urzędnicy typu Lebiedowska, Arciszewska. Jeżeli takich fachowców słucha PIS, no to sorry. Mój wujek mawia, że wiatraki, to szatan wcielony, diabeł :) Tak pewnie myśli 90% PIS, a pozostałe 10% się nie sprzeciwia.
prej |
Trzeba wspierać Polskie inwestycje a nie zagraniczne, które patrzą aby kasę wyciągnąć z Polski.
Maestro |
Tylko, że w PL nie ma rodzimej turbiny, a te pseudo turbiny o pionowej osi obrotu, to pic na wodę. Więc w tym przypadku powinni dać szansę - tak jak w przypadku auta elektrycznego ogłosić konkurs. A tu kompletnie branżę położyli. No i są jeszcze Ci nie rentowni górnicy - to jest w pierwszej kolejności do likwidacji wg mnie. Po co wydobywać swój węgiel, skoro taniej można kupić ten z drugiego końca świata?
Wiatrakowiec |
Mastero... To twoim mysleniem powinnismy nie kupowac samochod, samolotow, roznego sprzetu i cofnac sie do bryczki i dojenia koz recznie ;) PRAWO TERAZ POLSKA Buhahaaa Oczywiscie fajnie ze sie chroni swoj rynek ale PIS pokazalo przez ostatnie aukcje na PV jak to sie robie .... oczywiscie wyszlo odwrotnie bo 90% WYGRALI CHINCZYCY dobra SUPER ZMIANA Heheheee
zyrandol |
Psy szczekają a karawana idzie dalej. zobaczymy czy będą szczekać po wyroku, czy będą skomleć.
zyrandol |
Psy szczekają a karawana idzie dalej. zobaczymy czy będą szczekać po wyroku, czy będą skomleć.
zenon |
Jeśli dojdzie do wypłaty odszkodowań, to odpowiedzialni za podpisanie tak niekorzystnych umów powinni zostać osądzeni i sami zapłacić odpowiednie odszkodowania i/albo trafić do więzienia.
SPS |
@ X: dokładnie, o tym już wcześniej pisałem. Jak Big Energy zobaczyło na horyzoncie spadek przychodów i brak możliwości sprzedaży i wypełniania ich 40-letnich kontraktów to zaraz się ustawa znalazła o "kosztach osieroconych", a same koszta szybciutko zostały przerzucone na odbiorców. Gdy to samo dzieje się w OZE to robi się ustawę dokładnie w przeciwnym kierunku żeby wyd###czyć firmę prywatną. Nie żebym się jakoś specjalnie martwił zagranicznymi firmami ale dziś to jest zagraniczny ale jutro klika "u steru" to samo zrobi z polskim przedsiębiorcą.
Seb |
Przecież już zrobili, to hipokryci i złodzieje, byle grabić do siebie. Jak nazwać zaniżenie ceny ZC, a potem tłumaczenie że to rynek sam reguluje? Biogaz rolniczy zaczął kwiczeć to wprowadzili specjalne certyfikaty dla nich bo jeden koleżka z PiSu ma swoją? 700 MEW-ek, biogaz inny niż rolniczy( oczyszczalnie, wysypiska) wszystko polskie firmy bankrutuje, bo PiS chce walczyć z wiatrakami w które zainwestowało paru gości z PO? To jest PRZEMYSŁ 7 i 3/4? To jest zachowanie wściekłego lisa w kurniku, takie coś trzeba uśpić jak najszybciej.
Maestro |
Do Wiatrakowiec: A czy Niemcy kupują masowo zagraniczne auta, turbiny, zabawki, itp? Otóż nie, bo wszystko produkują sami! No może trochę innych marek kupują, ale sporadycznie. A u nas co? Auta zagraniczne, bo nie potrafimy, samoloty zagraniczne, bo nie potrafimy, zabawki z Chin. Za to dobrze składamy meble biurowe, ot Ci technologia :)
Wiatrakowiec |
Maestro ... od czegosc trzeba zaczac, ale mamy malo inteligentnych rzadzacych zeby postawili na innowacyjnosc , budowe nowych fabryk itd Bo to wszystko kosztuje, oczywiscie latwiej jest kupwac i tylko skladac no ale wlasnie nie tedy droga ! zobacz ile Niemcy wkladaja w nowe technologie, nowe wynalazki ale puzniej na tym korzystaja i zarbiaja !!! Nawet Ruskie odkupili technologie na wiatraki i sami beda produkowac :)
Maestro |
Dokładnie! Jaki mamy przemysł w porównaniu do zachodnich sąsiadów? Gdzie nie ma przemysłu, tam jest zacofanie. Rozwój przemysłu wpływa na rozwój ludzi, no i państwa. A u nas co? - kupujemy z Chin i sprzedajemy, czyli specjalizujemy się w handlu. Nie wspomnę, że przy tym kombinujemy jak tu oszukać fiskusa, kupującego itp. Niby większość ma tytuł magistra, ale to tylko tytuł - niestety. Owy magister spiernicza do UK, mało kto żyje na poziomie. Patrząc z góry, to nie widzę perspektyw. No chyba, że ruszą z tym przemysłem typu elektro mobilność, offshore, budowa elektrowni jądrowej - choć pewnie na obcej technologii, ale przecież ktoś to wybuduje, więc kilkaset inżynierów spełni swój obowiązek. Wracając do tematu, to wydaje mi się że w branży już sięgnęliśmy dna. Teraz zaczynają się uwidaczniać efekty: pozwy, zmiana opodatkowania - jednak wymiękli i przywrócą, między URE a ME też zgrzyty, więc trochę nabiera to wszystko rozpędu.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Dotacje na elementy termo energo 160 tyś zł na 1 DOM

Dotacje dla DOMU 160 tyś zł solary , panele , pompy ciepła i inne dostawa montaż cała Polska j czytaj dalej...

Turbiny wiatrowe Gamesa G 58 850 kW

Dostepne turbiny Gamesa G 58 , 850 kW , 4 sztuki, turbiny z 2 letnia gwarancja, kompletnie odnowione czytaj dalej...

Dokumentacja do projektów PV

Dzień dobry, Wykonam: - Koncepcje farm fotowoltaicznych; - Karty Informacyjne Przedsięwzięcia czytaj dalej...