Kolejny deweloper wiatrowy pozywa Taurona

Kolejny deweloper wiatrowy pozywa Taurona
Tauron press
REKLAMA

Tauron informuje o otrzymaniu kolejnego pozwu od spółki, z którą rozwiązał długoterminową umowę na zakup energii i zielonych certyfikatów.

Wczoraj Tauron otrzymał pozew firmy Nowy Jarosław Wind Invest, w którym operator farmy wiatrowej wnosi o zapłatę odszkodowania w kwocie 27 mln zł oraz o ustalenie odpowiedzialności za szkody, które mogą wyniknąć w przyszłości z czynów niedozwolonych, w tym z czynów nieuczciwej konkurencji, o wartości szacowanej przez spółkę powodową na kwotę 197,8 mln zł.

Jak zaznacza Tauron, jest to ostatni z zapowiadanych czterech pozwów spółek Grupy Wind Invest w sprawie wypowiedzenia długoterminowych umów na zakup energii i zielonych certyfikatów.

Wcześniej, w sierpniu br. Tauron otrzymał pozew od spółki Pękanino Wind Invest o zapłatę odszkodowania w wysokości 28,5 mln zł oraz ustalenie odpowiedzialności za szkody, które mogą wyniknąć w przyszłości z czynów niedozwolonych, w tym z czynów nieuczciwej konkurencji, o wartości szacowanej przez spółkę powodową na kwotę 201,6 mln zł. 

Wpłynął również pozew od firmy Dobiesław Wind Invest, która z tego samego powodu domaga się odszkodowania w wysokości 34,7 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi od dnia zgłoszenia roszczenia do dnia zapłaty, a także ustalenia, że Tauron ponosi względem tej firmy odpowiedzialność za szkody mogące powstać w przyszłości, szacowane przez powodową spółkę na 254 mln zł.

Z kolei pod koniec czerwca br. Tauron otrzymał pozew od spółki Gorzyca Wind Invest domagającej się odszkodowania na 39,7 mln zł oraz ustalenia odpowiedzialności za szkody, które mogą wyniknąć w przyszłości z czynów niedozwolonych, w tym z czynów nieuczciwej konkurencji, o wartości szacowanej przez spółkę powodową na kwotę 465,9 mln zł.

Podstawą żądań ma być wypowiedzenie przez spółkę zależną Taurona – Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa – umów długoterminowych sprzedaży energii elektrycznej i sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia. O wypowiedzeniu umów Tauron informował w marcu 2015 r.

Wstępna ocena uzasadnienia żądań pozwu wskazuje na ich całkowitą bezzasadność – konkluduje Tauron w informacji na temat ostatniego pozwu od Nowy Jarosław Wind Invest, dochodząc do tego samego wniosku jak w przypadku wcześniej otrzymanych pozwów.

Sprawami zajmie się Sąd Okręgowy w Katowicach. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Maestro |
Niech pozywają, oby były tego jakieś konsekwencje. Bo czy to czasami nie będzie taka sama walka jak o reparacje wojenne. Co z tego, że my chcemy zaległą kasę, jak Niemcy nie chcą nam dać. Tak samo może być w tym przypadku, Ameryczka chce, a my im nie damy. Może coś się ruszy i PIS zmieni podejście do wiatraków, jak sądy wydadzą konkretne wyroki, tylko kto wie kiedy to będzie?
zenon |
Jeśli dojdzie do wypłaty odszkodowań, to odpowiedzialni za podpisanie tak niekorzystnych umów powinni zostać osądzeni i sami zapłacić odpowiednie odszkodowania i/albo trafić do więzienia. To chyba proste.

Giełda OZE

zestaw PV 10 kw najtaniej

Sprzedam używany zestaw PV 10kw . W skład zestawu wchodzą panele + inwerter . Atrakcyjna cena za cał czytaj dalej...

Moduły fotowoltaiczne Amerisolar Sprzedam

Proponujemy do sprzedaży moduły Amerisolar. Jesteśmy bezpośrednim importerem. Poszukujemy dystrybut czytaj dalej...

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...