Kolejny deweloper wiatrowy pozywa Taurona

Kolejny deweloper wiatrowy pozywa Taurona
Tauron press
REKLAMA

Tauron informuje o otrzymaniu kolejnego pozwu od spółki, z którą rozwiązał długoterminową umowę na zakup energii i zielonych certyfikatów.

Wczoraj Tauron otrzymał pozew firmy Nowy Jarosław Wind Invest, w którym operator farmy wiatrowej wnosi o zapłatę odszkodowania w kwocie 27 mln zł oraz o ustalenie odpowiedzialności za szkody, które mogą wyniknąć w przyszłości z czynów niedozwolonych, w tym z czynów nieuczciwej konkurencji, o wartości szacowanej przez spółkę powodową na kwotę 197,8 mln zł.

Jak zaznacza Tauron, jest to ostatni z zapowiadanych czterech pozwów spółek Grupy Wind Invest w sprawie wypowiedzenia długoterminowych umów na zakup energii i zielonych certyfikatów.

Wcześniej, w sierpniu br. Tauron otrzymał pozew od spółki Pękanino Wind Invest o zapłatę odszkodowania w wysokości 28,5 mln zł oraz ustalenie odpowiedzialności za szkody, które mogą wyniknąć w przyszłości z czynów niedozwolonych, w tym z czynów nieuczciwej konkurencji, o wartości szacowanej przez spółkę powodową na kwotę 201,6 mln zł. 

Wpłynął również pozew od firmy Dobiesław Wind Invest, która z tego samego powodu domaga się odszkodowania w wysokości 34,7 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi od dnia zgłoszenia roszczenia do dnia zapłaty, a także ustalenia, że Tauron ponosi względem tej firmy odpowiedzialność za szkody mogące powstać w przyszłości, szacowane przez powodową spółkę na 254 mln zł.

Z kolei pod koniec czerwca br. Tauron otrzymał pozew od spółki Gorzyca Wind Invest domagającej się odszkodowania na 39,7 mln zł oraz ustalenia odpowiedzialności za szkody, które mogą wyniknąć w przyszłości z czynów niedozwolonych, w tym z czynów nieuczciwej konkurencji, o wartości szacowanej przez spółkę powodową na kwotę 465,9 mln zł.

Podstawą żądań ma być wypowiedzenie przez spółkę zależną Taurona – Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa – umów długoterminowych sprzedaży energii elektrycznej i sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia. O wypowiedzeniu umów Tauron informował w marcu 2015 r.

Wstępna ocena uzasadnienia żądań pozwu wskazuje na ich całkowitą bezzasadność – konkluduje Tauron w informacji na temat ostatniego pozwu od Nowy Jarosław Wind Invest, dochodząc do tego samego wniosku jak w przypadku wcześniej otrzymanych pozwów.

Sprawami zajmie się Sąd Okręgowy w Katowicach. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Maestro |
Niech pozywają, oby były tego jakieś konsekwencje. Bo czy to czasami nie będzie taka sama walka jak o reparacje wojenne. Co z tego, że my chcemy zaległą kasę, jak Niemcy nie chcą nam dać. Tak samo może być w tym przypadku, Ameryczka chce, a my im nie damy. Może coś się ruszy i PIS zmieni podejście do wiatraków, jak sądy wydadzą konkretne wyroki, tylko kto wie kiedy to będzie?
zenon |
Jeśli dojdzie do wypłaty odszkodowań, to odpowiedzialni za podpisanie tak niekorzystnych umów powinni zostać osądzeni i sami zapłacić odpowiednie odszkodowania i/albo trafić do więzienia. To chyba proste.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Dotacje na elementy termo energo 160 tyś zł na 1 DOM

Dotacje dla DOMU 160 tyś zł solary , panele , pompy ciepła i inne dostawa montaż cała Polska j czytaj dalej...

Turbiny wiatrowe Gamesa G 58 850 kW

Dostepne turbiny Gamesa G 58 , 850 kW , 4 sztuki, turbiny z 2 letnia gwarancja, kompletnie odnowione czytaj dalej...

Dokumentacja do projektów PV

Dzień dobry, Wykonam: - Koncepcje farm fotowoltaicznych; - Karty Informacyjne Przedsięwzięcia czytaj dalej...