PGE chce zbudować trzy farmy wiatrowe

PGE chce zbudować trzy farmy wiatrowe
Farma wiatrowa Lotnisko. Fot. PGE
REKLAMA

Polska Grupa Energetyczna ogłosiła przetarg na budowę trzech farm wiatrowych o łącznej mocy 90 MW. Farmy powstaną, jeśli wygrają aukcję. Ale najciekawsze jest to, że razem mają utworzyć „projekt klaster”.

To pierwszy duży przetarg na budowę farm wiatrowych od czasu „ustawy antywiatrakowej” przegłosowanej przez nowy parlament w 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość niechętnie patrzy na rozwój energetyki wiatrowej na lądzie, uchwalono więc, że nowe farmy nie będą mogły powstawać w odległości od siedzib ludzkich równej 10-krotności długości masztu ze śmigłami. To oczywiście nie dotyczy instalacji, które pozwolenia na budowę dostały przed wejściem ustawy w życie, a tak jak jest przypadku opisywanych farm PGE. Ale kolejne obostrzenie już jak najbardziej będzie na nich ciążyć.Chodzi o możliwe (w przypadku niekorzystnej interpretacji przepisów przez gminy i sądy) kilkukrotne podwyższenie podatku od nieruchomości, do wartości elektrowni wliczono także wartość samej turbiny – najdroższej części elektrowni wiatrowej.

Wydawało się, że to wszystko wraz z ogromnym spadkiem cen zielonych certyfikatów całkowicie powstrzyma jakiekolwiek plany rozwoju energetyki wiatrowej. Okazuje się jednak, że niekoniecznie. PGE kontynuuje plany rozwoju energetyki wiatrowej, choć warunkiem powstania jest wygranie przez nią aukcji, zgodnie ze zmienioną ustawą o odnawialnych źródłach energii. Na to ostatnie trzeba będzie jednak poczekać, bo - jak już informowaliśmy - w związku z procedurą notyfikacyjną ustawy przed KE, aukcje zostały wstrzymane. A procedura może potrwać jeszcze wiele miesięcy.

Najciekawsze jest jednak to, że farmy mają utworzyć klaster. Opis tego ostatniego jest bardzo lakoniczny, w zasadzie to jedno zdanie z zamówienia: „Zaprojektowanie i budowa farm wiatrowych wchodzących w skład projektu Klaster o mocy 90MW”.

Przypomnijmy, że klaster czyli współpracujące ze sobą lokalne źródła energii wytwarzające ją głównie na potrzeby własne właścicieli (np. gmin), to najbardziej pożądana przez obecny rząd forma rozwoju OZE. Choć formy wsparcia klastrów nie są jeszcze jasno określone, to będą mogły liczyć na pomoc finansową, zarówno z pieniędzy unijnych, jak i krajowych, np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Z dokumentów przetargowych wynika jednak, że klaster wiatrowy PGE nie będzie się ubiegał o finansowanie ze środków UE.

PGE już raz ogłosiła przetarg na budowę tych farm. Było to w listopadzie 2015 r., przy czym już wówczas używano nazwy „klaster”, choć ustawę o OZE wprowadzającą to pojęcie uchwalono dopiero pół roku później. Trudno wyczuć, czy PGE już wówczas „antycypowała” plany rządzącej większości czy też to czysty przypadek. W każdym razie przetarg nie zakończył się sukcesem.

Jak farmy wiatrowe PGE mają wpisywać się w ideę klastra? O tym w dalszej części artykułu na portalu wysokienapiecie.pl.

Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TchorzewskiZajączkowski |
Plaster Energa.
zyrandol |
PGE robi wielki przekręt razem z jedynie słuszną partią miłościwie nami rządzącą. Oni wracają do socjalizmu i państwowe jest hepi. Prywatne to zło najgorsze.
W |
PGE będzie mordować okolicznych mieszkańców chorobą wibroakustyczną? Nie może być. Ludzie, rząd niesie wam śmierć!
Wiatrakowiec |
ALE ONI MOGA .... ZENADA !!!
Wiatrakowiec |
Oczywiscie wygraja aukcje po 450 zl/mwh wiec bedzie git , ale ludowi powiedza ile to oni doplacili do wiatrakow firma z zagranicy ;)
Maestro |
Do W: Brednie piszesz. Proponuję nie słuchać pseudonaukowca Lebiedowskiej. Chorobę o której piszesz można "złapać" jakbyś nocował na przekładni wiatraka, choć i tu pewnie byłoby ciężko. A 300m od turbiny, nic nam nie grozi. Zgodzę się, że hałas przeszkadzałby i raczej nakręcałoby to delikwenta niepozytywnie. Ale na nic dany delikwent nie zachorowałby. Nie ma tu żadnych infradźwięków, diabła czy czego tam jeszcze innego. A w 99% przypadków jest to zazdrość: jak sąsiadowi nie przeszkadza hałas? A no tak, że wiatrak stoi na polu sąsiada i ten sąsiad dostaje 20 tyś rocznie od inwestora. :)
Seb |
myślę że W. tylko ironizował :)
Józef Dyrma |
Najpierw muszą wymienić te popierdółki w PGE Odnawialna .... oh wait! Przecież już wymienili na swoich :) I dalej nic nie idzie jak należy :)

Giełda OZE

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...

Wydzierżawię działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...